Paskutinės minutės vilionės

Ko gero, kiekvienas esate girdėję apie Lietuvoje ypač populiarią paskutinės minutės akciją. Ja pasinaudojus galima pigiau nuskristi, pakeliauti, pigiau paatostogauti ir pan. Žodžiu, išpešti naudos.

Šiomis dienomis atrodo, kad mūsų politikai paskutinės minutės metodu gelbsti savo politinę karjerą siekdami patraukti rinkėjų dėmesį. Iki Seimo rinkimų liko tik pusmetis. Tad pats palankiausias laikas patiklius mūsų rinkėjus vilioti akcijomis.

Štai ministras pirmininkas A. Butkevičius, kai lietuviai suriesti į ožio ragą įvedus eurą jau pusmetį šturmuoja pigesnius Lenkijos prekybos centrus, tik kovo viduryje maloningai pasvarstė, ar nereikėtų sumažinti PVM. „Mes manome, kad diskusiją dėl PVM sumažinimo šviežiai ir atšaldytai mėsai mes galėtume pradėti, bet ne anksčiau kaip gegužės pirmomis dienomis. Darbo pajamos yra apmokestinamos Lietuvoje lyginant su kitais mokesčiais per daug. Todėl mano pasiūlymas būtų svarstyti, kiek mes galime padidinti neapmokestinamąjį pajamų dydį 2017 metais, garantuojant finansinį stabilumą“, – spaudos konferencijoje sakė A. Butkevičius. Aiškių aiškiausiai akcentuodamas, kad tai jo nuomonė. Vadinasi, finansinio pagrindimo, kaip bus sureguliuotas valstybės biudžetas praradus dalį PVM įmokų, nėra. Tiesiog toks pasvarstymas iššoko politinėje darbotvarkėje tarsi hipnotizuojantis paskutinės minutės pasiūlymas.

Beje, juk A. Kubiliaus vyriausybei prieš septynerius metus įvedus 21 proc. PVM buvo žadėta, jog tai laikina – tik sunkmečiui. Tačiau per ketverius šios kadencijos metus iš aukštų tribūnų pergalingai raportuojant apie esą vis didėjančią šalies gerovę, PVM tarifo sistema nebuvo išsamiai išanalizuota. O štai dabar nepaliaujamai artėjant rinkimų datai pats laikas šviežiai pateikti žmoneliams masalą, ir šie gi gal bus dėkingi už tuos pažadus? Na, jei tie pažadai ir nebus įgyvendinti, tai nieko tokio – juk irgi galima tuo pasinaudoti: esą nespėjome, išrinksite naujai kadencijai, tai jau tikrai šį reikalą sutvarkysime!

Taikliausiai šią PVM mažinimo iniciatyvą rinkimų akivaizdoje pakomentavo parlamentaras E. Masiulis: „Kalbant juokais, pirmiausia PVM lengvatą galėtume įvesti makaronams, nes prieš Seimo rinkimus populistams jų reikės daugiausia. Kalbant rimtai, lengvatų įvedimas gali neduoti laukiamos naudos, o pinigus taupantys žmonės ir toliau važinės apsipirkti į Suvalkus.“ Seimo narys primena, kad prieš keletą metų Valstybės kontrolė atliko tyrimą, kaip PVM lengvatos veikia maisto produktų kainas. Valstybės kontrolė konstatavo, kad naujos lengvatos maisto produktus atpigina nežymiai ir tik trumpam. Taigi naudą gauna mėsos perdirbėjai, pardavėjai, bet ne pirkėjai. E. Masiulio nuomone, efektyviau veiktų mokestinės naštos mažinimas visiems dirbantiesiems. Gaudamas didesnę algą į rankas žmogus pats galėtų spręsti, kur išleisti pinigus, o kur taupyti.

Štai Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys K. Glaveckas prognozuoja, kad dėl PVM pataisų mėsai ir žuviai biudžetas netektų maždaug 75 mln. eurų. Tuo tarpu to paties komiteto pirmininko pavaduotojas B. Bradauskas tvirtina, kad dabar yra „palankus momentas rizikuoti laikinais praradimais“. Taigi, taikom principą: kas nerizikuoja, tas negeria šampano?.. Dar optimistiškesnis yra parlamentaras K. Daukšys, teigiąs, esą sumažinus PVM tarifą, pagrindinių produktų kainos kristų dar tą pačią dieną. Jis tvirtina, juk yra ne vienas efektyvus būdas, kaip įmanoma pažaboti prekybos centrų apetitą ir kontroliuoti kainas ne tik po lengvatinio PVM tarifo maistui įvedimo, bet ir prieš. Yra! Bet ar kas suvaldė pabrangimo procesus įvedant eurą? Tik akių dūmimas patikliems rinkėjams. Tai vienkartinis politikų rūpestis laikinai įsiteikti, o kai vėl prasidės kainų pasiutpolkė ir kaip visada politikai gūžčios pečiais, esą laisva rinka, ką čia padarysi!

Ekonomikos ekspertai į politikų geradarystes rinkimų prieangyje žvelgia žymiai atsargiau. Jie sako, kad kol nepasakyta, kaip būtų kompensuojami biudžeto praradimai, tol sunku vertinti tokias PVM keitimo idėjas. Jų patarimas – geriau atsižvelgti į tarptautinę praktiką ir mažinti darbo apmokestinimą. Būtina žinoti, kuo bus padengiami biudžeto praradimai: pavyzdžiui, gal mažins viešojo sektoriaus išlaidas? Apie tokį veiksmą galime tik pasvajoti. Juk net Seimo Audito komiteto pirmininkė J. Vaickienė su kartėliu pastebėjo, kad kiekvienais metais komitetas atlieka analizę, matomas išlaidų didėjimas biudžetinėse įstaigose ir apie tai trimituojama Vyriausybei, bet reakcijos – nulis. „Nėra jokios politinės valios pakeisti dabartinę situaciją“, – nusivylusi Audito komiteto vadovė. Tačiau mūsų išmanūs politikai, ketverius metus dinderį mušę, rinkėjams visada turi paskutinės minutės pasiūlymų!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content