Per dešimtmetį – 10 žuvusiųjų gaisruose

„Per pastaruosius 10 metų rajone įsiplieskusiuose gaisruose žuvo 10 žmonių. Tai skaudus faktas“, – pastebėjo Gargždų PGT vyriausiasis specialistas A. Armalis.

Įsibėgėjant šildymo sezonui ugniagesiai susirūpinę, kad gyventojai ne tik atkreiptų dėmesį į šildymo įrenginių ir elektros instaliacijos būklę, saugiai ir tinkamai eksploatuotų šildymo įrenginius, reguliariai valytų dūmtraukius, bet ir savo būstuose įsirengtų dūmų detektorius. Šiemet šalyje sumažėjo gaisruose žuvusių žmonių, o Klaipėdos rajone žuvo du kaip ir ankstesniais metais.


Išgelbėtų dūmų detektoriai
Šiais metais per 9 mėnesius Lietuvoje kilo 6 866 gaisrai, juose žuvo 47 žmonės. Pernai tuo pačiu laikotarpiu – 61 žmogus, net 14 aukų mažiau. Pareigūnai akcentuoja, kad tai mažiausias gaisruose žuvusiųjų skaičius per pastaruosius 19 metų. Beje, kaimiškose vietovėse gaisruose žuvo 3 kartus daugiau žmonių nei miestuose.
Gargždų PGT šiemet per 9 mėnesius užregistruota 149 gaisrai, iš jų 37 gyvenamuosiuose pastatuose. Nuo metų pradžios ugniagesiams teko 19 kartų gesinti kaminuose užsidegusius suodžius. Ugnyje žuvo du gyventojai, o pernai – 3. „Per pastaruosius 10 metų rajone įsiplieskusiuose gaisruose žuvo 10 žmonių. Tai skaudus faktas“, – pastebėjo Gargždų PGT vyriausiasis specialistas Arūnas Armalis.
Šių metų pradžioje Kiškėnų kaime, sodininkų bendrijoje „Tolupis“, sodo namelyje įsiplieskė gaisras. Jį pastebėjusi kartu gyvenusi moteris išbėgo kviesti pagalbą, pagyvenusį vyriškį (gim. 1946 m.) palikusi kambaryje. „Tai ir lėmė žmogaus žūtį, – kalbėjo A. Armalis. – Nustatyta, jog gaisras įsiplieskė pažeidus kietojo kuro katilo eksploatavimo taisykles. Būste dūmų detektoriaus nebuvo.“
Rugpjūčio pabaigoje nelaimė įvyko Žiaukų kaime, sodininkų bendrijoje „Šernai“. Prie sodo namelio priblokuotame garaže kilus gaisrui savininkas (gim. 1937 m.) išėjo iš degančios patalpos, bet apsisukęs grįžo norėdamas išgelbėti savo seną automobilį. Stipriai apdegęs vyriškis mirė.
Pasak A. Armalio, abiem atvejais buvo galima išvengti aukų, tačiau dėl žinių stokos ar neapdairumo žmonės pasielgė netinkamai ar neatsakingai. „Gyvenamajame sektoriuje kylantys gaisrai – didžiulis pavojus gyventojų sveikatai ir gyvybei. Žuvusiųjų būstuose nebuvo įrengti dūmų detektoriai, kurie būtų galėję laiku perspėti apie kilusį gaisrą ir išgelbėti gyvybes“, – teigė pareigūnas.


Stiprina prevenciją
Gargždų PGT pareigūnai raštu kreipėsi į rajono Savivaldybę, kad būtų sustiprinta prevencija. Prašoma informuoti Savivaldybės ir seniūnijų darbuotojus, reguliariai besilankančius įvairių šeimų būstuose (senyvų, vienišų, socialiai remtinų), kad gyventojams primintų saugaus elgesio namuose principus, kaip antai, atsitikus nelaimei skambinti skubiosios pagalbos tarnybų ryšio telefonu 112. Kilus gaisrui, negelbėti savo turto, bet skubėti išeiti iš pastato ir į jį negrįžti, reikia uždaryti duris, bet jų neužrakinti.
Įsibėgėjant šildymo sezonui reikia atkreipti dėmesį į gyventojų šildymo įrenginių ir elektros instaliacijos būklę, priminti jiems saugiai ir tinkamai eksploatuoti šildymo įrenginius, juos reguliariai valyti (ne rečiau nei kartą per 3 mėnesius), nelaikyti šalia šildymo įrenginių degiųjų medžiagų, draudžiama džiovinti ir laikyti malkas ar kitas degias medžiagas arčiau nei pusės met-ro atstumu nuo krosnių, šildymo katilų ar vamzdynų arba ant jų, patikrinti palėpėse, ar dūmtraukiai tvarkingi.
Ugniagesiai įspėja gyventojus, kad nepaliktų vaikų prižiūrėti besikūrenančių krosnių. Jie susirūpinę, kaip paskatinti būstų šeimininkus įsirengti dūmų detektorius, kurie turi būti pritvirtinti miegamuosiuose kambariuose arba koridoriuose.
Pasak A. Armalio, rajono Savivaldybė patvirtino gaisrų prevencijos planą ir prisidės prie žūčių mažinimo gaisruose.

Virginija LAPIENĖ
A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių