Pirmąkart rajone – bendruomenės forumas

Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos aktų salėje lapkričio 14 d. vyko forumas  „Bendruomenės telkimas saugiai mokyklai ir mokinio ateičiai kurti“. Tai – Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatos apsaugos programos priemonių įgyvendinimo vienas iš renginių, kuriame dalyvavo mokyklų bendruomenių komandos, Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos, Administracijos Švietimo ir Sveikatos apsaugos skyrių, seniūnijų, verslo, Policijos komisariato, sveikatos biuro atstovai. 89 forumo dalyvius vienijo bendri tikslai – mokyklos ir socialinės problemos, rūpestis dėl jaunimo ateities.

Forumo moderatoriai – tarptautinės socialinio ir emocinio ugdymo programos Lions Quest instruktoriai Daiva Šukytė ir Linas Slušnys. Jie forumo dalyvius pakvietė parašyti sau laišką apie tai, kur buvo ir ką veikė 2016 m. lapkričio 14 d., kokia buvo forumo nuotaika ir kokius įsipareigojimus kiekvienas prisiima, kad kelyje į saugią mokyklą būtų kuo mažiau problemų. Įvardintos problemos

„Socialinis emocinis ugdymas – ne naujas dalykas. 10 metų vykdomos programos sėkmingai žygiuoja mokyklose. Tai – svarbu kuriant saugią aplinką vaikams. Tyrimais įrodyta, jog geresni rezultatai ten, kur vykdomos emocinio ugdymo programos, kur mokiniai geba tinkamai spręsti iškilusias problemas. Dėkoju mokytojams už nuoseklų, kruopštų darbą, nes socialinės kompetencijos ugdomos per eilę metų“, – forumo dalyvius pasveikino rajono vicemerė Violeta Riaukienė, linkėdama bendrauti ir bendradarbiauti bei sėkmės kuriant saugią bendruomenę.

Forumą moderavo Švietimo centro partneriai – tarptautinės socialinio ir emocinio ugdymo programos Lions Quest instruktoriai: Socialinio ir emocinio ugdymo instituto vadovė Daiva Šukytė ir vaikų ir paauglių psichiatras, vadybos ir ekonomikos magistras, VšĮ „Lions Quest Lietuva“ direktorius Linas Slušnys.

Forumo dalyviai aktyviai dirbo 9 grupėse, turėdami bendrą tikslą – kaip kurti saugią bendruomenę, kuri tarnautų vaikui. Įvardintos egzistuojančios problemos – patyčios, formalizuotas ugdymo procesas, bendruomenės dalyvavimo ugdymo procese motyvacijos trūkumas, visų bendruomenės grandžių bendradarbiavimo ir atsakomybės, mokinio, mokytojo ir tėvų lygiavertės partnerystės, probleminių vaikų tėvų abejingumas ir atsakomybės stoka. Bendrai ieškota sprendimų išsakytoms problemoms spręsti.

Po problemų išgryninimo darbo grupės numatė problemų sprendimo veiksmus 2016–2019 metams. Mokiniai pristatė, kaip spręsti mokinių bendravimo ir patyčių problemą. Jų nuomone, reikėtų mokymų, kaip atpažinti patyčias, siūlė sudaryti mokinių, pedagogų, tėvų, mokyklos administracijos darbo grupę dėl patyčių mažinimo mokykloje veiksmų plano sukūrimo.

Būtina bendradarbiauti

Anot dalyvių, po forumo sustiprėjo įsitikinimas, kad nuoseklus ir orientuotas darbas įgyvendinant idėjas gali padėti kurti saugią mokyklą. Kiekvienas forumo dalyvis parašė sau laišką, kuriame įsipareigojo nuveikti konkrečius darbus. Pasak Klaipėdos rajono švietimo centro direktorės Ramutės Sirutienės, visi dalyviai gali ir privalo veikti kartu. Sukurti veiksmų planai bus paskelbti Švietimo centro tinklalapyje www.krsc.lt.

Renginyje dalyvavusi Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė po forumo „Bangai“ sakė, jog praleistas laikas naudingas bus tik tada, jeigu visi dalyviai darys taip, kaip kalbėjo susirinkę: „Būtina bendradarbiauti visoms institucijoms. Visos darbo grupės išsakė panašias problemas, moksleiviškos grupės ypač akcentavo patyčias. Visa bendruomenė turi įsigilinti į vaiko problemas, trūksta pagarbos, bendravimo, šilumos vieni kitiems. Anksčiau mokytojas buvo kaime šviesulys. Dabar mokytojai ryte atvažiuoja į mokyklą, o po pamokų išvažiuoja. Dauguma jų negyvena tame pačiame kaime, nepažįsta tėvų, nebendrauja.“

Seniūnė apgailestavo, jog patyčios sklinda ir iš televizorių ekranų, tyčiojamasi ir iš valdžios, ir iš skurdžiau gyvenančiųjų: „Nebėra nieko švento, nebebijome nei dievo, nei velnio. Žmonės pikti.“

„Pirmą kartą gyvenime parašiau laišką ne kažkam kitam, o būtent sau. Įsipareigojau laikytis savo išdėstytų pažadų laiške ir tikiu, kad man pakaks ryžto tai įgyvendinti“, – mintimis dalijosi Gabija Remenytė, Vėžaičių pagrindinės mokyklos mokinė. ,,Visų tikslai ir siekiai sutapo, – renginio darbą apibendrino psichologas Linas Slušnys, – Mokykla gali ir turi būti bendruomenės būrėja. Džiugu, kad vaikai patys linkę ieškoti problemos sprendimo, o ne laukti pagalbos iš kitur. Jų norams reikia paramos. Tikslui pasiekti – kuo įvairesnių bendravimo formų.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių