Pozingiškių entuziazmą stelbia vargai
Iniciatyvus gyventojas T. Stonkus savo rankomis sumeistravo kaimo ženklą. Jis tikino ir toliau stengsis dėl pozingiškių gerovės.
Prieš daugiau nei mėnesį rašėme apie pozingiškio Tado Stonkaus rankomis sumeistrautą gražų kaimelio ženklą. „Bangai“ nuvykus susipažinti su iniciatyviu ir bendruomenę buriančiu gyventoju, pamatėme ir vietinius slegiančias bėdas. Kasdien jiems baimę kėlė itin prastos būklės kelias, jame atsivėrusios didžiulės duobės. Jos jau sutvarkytos, tačiau vandentiekis taip ir liks svajone.
Baiminosi nelaimės
Pravažiuoti Pozingius ir nepastebėti naujai pastatyto kaimo pradžią skelbiančio ženklo tiesiog neįmanoma. Džiuginančias permainas inicijavo pozingiškis T. Stonkus. „Kiekvienas galime tapti užkrečiančiu pavyzdžiu, tereikia jį rodyti ne tik žodžiais, bet ir darbais. Noriu, kad kaimelyje būtų gražu ir gera gyventi“, – kalbėjo gyventojas. Tačiau susižavėjus gražiuoju kaimelio ženklu ir pasukus į Pozingius, entuziazmas blėso dardant itin duobėtu keliu. Pasirodo, jame nuolat atsiveria vis daugiau duobių. „Yra net traktorius apsivertęs. Dar labiau kelio būklę gadina nuolat kursuojanti sunkiasvorė technika. Pravažiuoja, išmala, o pasekmes kentėti turime mes. Būtina tvarkyti sankasą, kuriai daugiau nei 70 metų. Tereikia ją atkasti, pakeisti ir užpilti žvyru. 2–3 dienų darbas. Patys gyventojai prisidėtume fizine jėga“, – kalbėjo T. Jonkus. Pozingiškiai su baime žvelgia ne tik į duobėtą kelią. Mat jis itin pamėgtas greičio mėgėjų. Pabijoję važiuoti pro Pėžaičius ir ten sutikti policiją, jie drąsiai skuodžia pro Pozingius. „Vasarą išvis virtinėmis pasileidžia. Važiuoja tikrai ne 40 ar 50 km per val. greičiu. Vaikus net į kiemą bijome išleisti. Žiemą kitos bėdos – užpustyto kelio niekas nevalo. Gerai, kad T. Stonkus savo iniciatyva sniegą prastumdo. Kitaip net greitoji pagalba neprivažiuotų“, – kasdienybe dalijosi gyventojas Arnoldas Ūbys.
Vardan geresnio rytojaus iniciatyvus T. Stonkus varsto Veiviržėnų seniūnijos seniūnės Editos Sluckienės duris. Prieš savaitę jis tikino, kad lig šiol niekas į jo prašymus dėmesio nekreipdavo ir nuolat kartodavo, kad trūksta lėšų ar kad tai neįtraukta į artimiausius planus. Tačiau pirmadienį seniūnė „Bangai“ pranešė džiugias naujienas. Vos spėjus išdėstyti gyventojų vargus, ji informavo, kad penktadienį kelyje išpiltos dvi mašinos žvyro. Tad duobių nebematyti. „Prasta kelio būklė seniūnijai puikiai žinoma. Dar šiais metais sankasa turėjo būti sutvarkyta, tačiau mus nuvylė rangovas UAB „Techsis“. Jie nevykdė duotų įsipareigojimų. Tad šiuo metu seniūnijoje 130 km keliuose nėra nė vienos sankasos. Jas sutvarkysime kitais metais. Gaila, kad dėl viešųjų pirkimų klaidų kenčia gyventojų gerovė“, – situaciją komentavo E. Sluckienė ir tikino, kad į gyventojų nusiskundimus visuomet reaguojama.
Svajoja apie vandenį
Pozingiškiai apie iš čiaupo bėgantį vandenį gali tik pasvajoti. Mat tik vieno gyventojo sodyboje įvestas vandentiekis. „Senyvo amžiaus gyventojai tempiasi po 2–3 l vandens. Kiek galime, vieni kitiems padedame. Juk žiemą ir slidu, ir šalta. Apsirūpinti vandeniu tampa nelengva. Vasarą šuliniai išdžiūva. Turime važiuoti jo parsivežti į artimiausias gyvenvietes. Esame paprasti žmonės, kurie, deja, yra užmiršti“, – „Bangai“ guodėsi gyventojai.
Vandens artimiausiu metu Pozingiuose ir nebus. Pasak AB „Klaipėdos vanduo“ Plėtros departamento direktoriaus Vytauto Valantino, Klaipėdos rajono savivaldybės 2016 metais parengtame rajono vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros specialiajame plane Pozingiuose centralizuoti vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo sprendiniai nenumatyti. Jis gyventojams pataria apsirūpinti vandeniu naudojant šulinius ir gręžinius. „Nesame tokie turtingi, kad galėtume į kiekvieną kaimelio trobą atvesti vamzdynus. Tam neskiriamos nei ES (neatitinka keliamų lėšų įsisavinimui efektyvumo reikalavimų), nei Savivaldybės lėšos. Įmonės lėšomis įrengiami tinklai tik ten, kur suplanuoti centralizuoti tinklai. Žinoma neprieštarautume, kad patys gyventojai suplanuotų ir įsirengtų tinklus. Pasistengtume, kad ir iki jų ateitų kokybiškų parametrų vanduo“, – dėstė Plėtros departamento direktorius.
Pirmenybė vandentiekio įrengimui yra teikiama gyvenvietėms, kur didesnis gyventojų skaičius. Tad tikėtina, kad 20 pozingiškių ir toliau gyvens be vandens. „Iki šiol nė vienas jų nesikreipė su prašymu įrengti vandentiekį. Tačiau šie darbai beveik neįmanomi. Kaime per mažai gyventojų. Nors šansų nedaug, pamėginti galima. Tad šią vietovę įtrauksiu į planą, kuriame teiktinos vietos vandentiekiui įrengti“, – tikino Veiviržėnų seniūnijos seniūnė. Ji pridūrė, kad artimiausiu metu vandentiekio ir nuotekų tinklai bus įrengti Veiviržėnuose.