Prezidento apdovanojimas – mamai iš Poškų kaimo

Džiaugsmas ir jaudulys pleveno senojoje Valtrautės Sprogienės sodyboje praėjusį ketvirtadienį. Motinos dienos išvakarėse šiai Poškų kaime, Agluonėnų seniūnijoje, gyvenančiai mamai, užauginusiai ir gražiai išauklėjusiai 5 vaikus, Prezidentūros atstovas įteikė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalį – už nuopelnus motinystei ir globai, už atsakingumą, pasiaukojimą, įkvepiantį pavyzdį savo bendruomenei ir visai visuomenei. „Tai didelis įvykis ne tik Sprogių šeimai, bet ir mūsų parapijos bendruomenei“, – kalbėjo Vanagų evangelikų liuteronų parapijos kunigas Remigijus Šemeklis. Agluonėnų seniūnijoje šį apdovanojimą jau pelnė šešios daugiavaikės motinos.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda šiemet Motinos dienos proga ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojo 44 šalies motinas ir globėjas.

Garbingą apdovanojimą V. Sprogienei įteikė Prezidentūros atstovas D. Kuliešius.Medalis – į namus

Dėl pandemijos Motinos dienos išvakarėse šio garbingo apdovanojimo nusipelniusios motinos ir globėjos nebekviečiamos į iškilmes Prezidentūroje. Antrą pavasarį į jų namus atvyksta Prezidento komandos atstovai ir atveža medalį.

„Aš nebūčiau galėjusi nuvažiuoti į Vilnių: per toli, turiu sveikatos bėdų“, – prasitarė V. Sprogienė, šiemet minėjusi 80-ąjį gimtadienį, bet žavinti jaunatvišku žvalumu. Tą ypatingą ketvirtadienį mamos sodyboje susirinko vaikai – Irma, Brigita, Jurgita ir Manfrydas. Tik dukra Loreta nesugrįžo iš Vokietijos. Brolis su sesėmis padarė jai staigmeną, pranešę žinią apie garbingą mamos apdovanojimą.

Popietę į V. Sprogienės namus atvykęs Prezidentūros Nacionalinio saugumo grupės vadovas, vyriausiasis patarėjas Darius Kuliešius perdavė Prezidento sveikinimus. Įteikęs gėlių puokštę ir apdovanojimą, perskaitė Prezidento dekretą. „Gražus pavyzdys visuomenei, nuostabi motina – užaugino, gražiai išauklėjo 5 vaikus. Didžiuojamės, sveikiname jus“, – kalbėjo Prezidentūros atstovas.

D. Kuliešių sudomino neįprastas apdovanotosios vardas – pasiteiravo apie jo kilmę, gyvenimo istoriją. „Gimiau Kantvainų kaime, Agluonėnų krašte, gausioje šeimoje. Mano tėvai – vokiečiai, todėl ir vardas vokiškas. Mes kalbėjome vokiškai, bet kai užėjo rusai, tėveliai draudė taip kalbėti, – atskleidė V. Sprogienė. – Mano vyro Jurgio Sprogio, kuris išėjo prieš 9 metus, tėvai buvo lietuvininkai. Šioje iš 19 amžiaus pabaigos išlikusioje sodyboje gyveno kelios vyro giminės kartos. Beveik prieš pusšimtį mes čia atsikraustėme, kai vyro brolis išvyko į Vokietiją. Ir mano sesuo buvo išvykusi, ten gyvena daug mano ir vyro giminių.“

Prezidentūros apdovanojimu V. Sprogienė džiaugėsi su vaikais Irma, Brigita, Jurgita, Manfrydu ir anūke Kristina.Šventė ne tik šeimai

V. Sprogienė neslėpė, jog sovietmečiu auginti pulką vaikų nebuvo lengva. Dirbo Agluonėnų ambulatorijoje valytoja, vertėsi ūkiškai. Užaugę vaikai kuria savo gyvenimus. Arčiausiai gyvena Manfrydas – Agluonėnuose. Jis yra Vanagų evangelikų liuteronų parapijos bendruomenės pirmininkas, kaip anksčiau jo tėvelis, dėdė.

V. Sprogienė džiaugiasi 6 anūkais ir 2 proanūkiais, tikisi jų sulaukti daugiau. „Keli mano anūkai dirba Prancūzijoje, Olandijoje. Galbūt vienas pareis čia apsigyventi“, – vylėsi ji.

Atsisveikindamas svečias pakvietė V. Sprogienę apsilankyti Prezidentūroje, susipažinti su šios valstybės institucijos istorija, ekspozicija.

„Džiaugiamės, kad mūsų mylima mamytė nusipelnė šio apdovanojimo. Ji tokia jautri, rūpestinga ir stipri – vis stengiasi daug darbų nudirbti. Kad tik sveikatos nepritrūktų“, – susigraudino vyriausioji dukra Irma, medikė, gyvenanti ir dirbanti Klaipėdoje.

„Labai džiaugiamės, kad aukščiausioji valdžia pastebėjo V. Sprogienę – sūnus Manfrydas jau turi apdovanojimą – prieš kelerius metus jam įteikta Ievos Simonaitytės premija. Jie atvyksta į pamaldas, dalyvauja evangelikų liuteronų parapijos gyvenime. Savo gražiu pavyzdžiu tėvai užaugino gražią jaunąją kartą, kuri galėjo perimti jų darbus. Šiandien svarbus įvykis ne tik Sprogių šeimai, bet ir visai bendruomenei, kaimui“, – kalbėjo Vanagų evangelikų liuteronų parapijos kunigas Remigijus Šemeklis.

Pernai ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis buvo atvežtas ir įteiktas šios seniūnijos Vanagų kaimo gyventojai Stefanijai Kundrotienei. Ankstesniais metais V. Sprogienės kaimynė Zita Ruigienė juo buvo apdovanota Prezidentūroje vykusiose iškilmėse. „Iš viso šio ordino medaliu apdovanotos 6 Agluonėnų seniūnijos daugiavaikės motinos“, – kalbėjo seniūnijos socialinė darbuotoja Marytė Ruigienė.

Virginija LAPIENĖ

Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių