Prieštarauju!
Šią savaitę Klaipėdos rajono savivaldybėje vyko tradicinis karjeros valstybės tarnautojų vertinimas. Vėl kilstelėta atlyginimų kartelė valdininkams. Pampsta, nieko nedirba – imsite purkštauti. Prieštarauju! Taip kalbėti gali tik tas, kuris niekada nebuvo valdininko kailyje. Aš buvau, tačiau ištvėriau tik metus. Buvo kelios priežastys.
Pirmiausia slėgė šimtas vadovų ir ekspertų ant galvos. Negana to, kad yra 6 Savivaldybės vadovai, nurodinėti mėgsta ir Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nariai, kurių dabar yra net 27! Kiekvieną minutę jautiesi it po padidinamuoju stiklu. Antra, labai išvešėjęs neigiamas požiūris į karjeros valstybės tarnautojus. Atėję interesantai neretai tiesiai šviesiai valdininkui rėžia, jog jis šioks toks ir anoks, mintantis iš mokesčių mokėtojų pinigų. Turi jaustis kaltas be kaltės. Nepagrįstais įžeidinėjimais besisvaidantį pilnaties lunatiką kaskart svarbu nuglostyti, išklausyti, kitu atveju vėl pasipils skundai… ar net smurto protrūkis. Juk prieš keletą metų buvo atvejis, kai Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos darbuotojai atėjusysis trenkė per veidą. Trečia, eurais Savivaldybėje nesninga, nors dažnas įsivaizduoja, kad ten uždirbami kone milijonai.
Prie neigiamo karjeros valstybės tarnautojo portreto tapymo didele dalimi prisideda ir žiniasklaida. Jos pareiga būti sarginiu šunimi ir akylai stebėti, kelti viešumon valstybės institucijose vykstančias negeroves. Tad ar Klaipėdos rajono savivaldybę krėtė korupcijos skandalas, ar valdininkas darbo metu piktnaudžiavo alkoholiu, nenutylėjo ir „Banga“. Tačiau laikraštis iš piršto laužtų skandalų niekada nekūrė ir nesiekė populiarumo pačiu pigiausiu būdu.
Kad ir kaip ten būtų, bet ir šaukštas deguto sugadina visą statinę medaus. Vienas ar kitas paklydėlis šešėlyje skandina visą valdininkijos įvaizdį. Kad pastarasis visai nenugrimztų, turi visu pajėgumu veikti viešieji ryšiai, svarbu investuoti į naujausias technologijas, kurios priartintų žmogų prie vietos savivaldos reikalų.
Tačiau bėda: pavyzdžiui, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių skyriuje dirba tik vienas žmogus – vedėja Daiva Beliokaitė, o į Informacinių technologijų skyrių privilioti gerą IT specialistą turbūt irgi nerealu, mat čia dirbantieji (išskyrus vedėją Saulių Martinkų) gauna ir po 836,48 eurus („popieriuje“). Tad su verslo sektoriumi konkuruoti vargiai įmanoma, kur išmanantieji moderniausias technologijas graibstyte graibstomi.
Dėl to nebestebina ir karts nuo karto stringantis Klaipėdos rajono savivaldybės internetinis tinklalapis. Praėjusią savaitę, siaučiant gripo epidemijai, nusprendžiau nesigrūsti į sausakimšą Tarybos posėdžių salę ir stebėti posėdžio transliaciją internetu. Užsiplikiau arbatą, patogiai įsitaisiau darbo kėdėje ir laukiau kompiuterio ekrane sušmėžuosiančių gerai pažįstamų politikų veidų. Juk posėdis neeilinis – svarstomas 2016 m. biudžetas! Intensyviai maigiau pelės mygtukus, tačiau posėdis kaip neprasidėjo, taip neprasidėjo… Še tau ir tiesioginė transliacija! Tiesa, pastaroji vėliau buvo atkurta, tačiau kiek nervų teko išlieti. O ką turi galvoti tas judrėniškis ar endriejaviškis, sumanęs pasidomėti vietos reikalais?
Sakysite, kam tos tiesioginės transliacijos, jei posėdžiai yra vieši ir nė vienas atėjęs į salę išvarytas nebus. Ogi kad Tarybos posėdžių salė labiau primena statinę silkėms. Norint atsisėsti, vietą reikia užsiimti dar prieš pusvalandį. Kitu atveju reikia turėti tvirtas kojas, kad galėtum išstovėti, ir deguonies kaukę, kad nenugriūtum dėl oro stygiaus. Tiesa, kolegos yra draugiški: kartą dvi seniūnės ir viena kėde dalijosi. Tokį vaizdelį retai jau ir darželyje beišvysi…
Savivaldybei pavaldžios biudžetinės įstaigos – Sporto centras, Gargždų kultūros centro „Minijos“ kino teatras – sugebėjo nusipirkti televizorius savo poreikiams tenkinti. Tad kilo mintis, kodėl Klaipėdos rajono savivaldybės administracijai neįsigijus televizoriaus, kuris, pavyzdžiui, būtų pakabintas Tarybos narių kabinete. Čia vykstant posėdžiui galėtų rinktis seniūnai, kiti suinteresuoti asmenys ir ramiai stebėti, kaip klostosi posėdis. Nebereikėtų visiems draugiškai dusti. Juk ir valdininkai nusipelno jaustis darbe oriai. Puikų pavyzdį parodė Klaipėda, kuri jau modernizavo Tarybos posėdžių salę. Beje, po daug metų klaipėdiškiai, skirtingai nei rajono politikai, sugebėjo patvirtinti ir nedeficitinį biudžetą. Pavydžiu. Baltai.