Prokuratūra išnagrinėjo pareiškimus dėl elektros rinkos liberalizavimo teisėtumo ir bendrovės „Perlas energija“ veiksmų

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai, išnagrinėję Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos pranešimą dėl bendrovės „Perlas energija“ ir kitų asmenų pareiškimus dėl elektros rinkos liberalizavimo teisėtumo bei elektros kainų situacijos Lietuvoje, priėmė nutarimą atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones.

Teisinis reguliavimas ir nustatytos faktinės aplinkybės leidžia daryti išvadą, kad bendrovės „Perlas energija“ veiksmai pradedant nepriklausomo elektros energijos tiekimo veiklą bei ją sustabdžius sudariusiems nepriklausomo elektros tiekimo sutartis su minėta bendrove, neprieštaravo teisės aktų reikalavimams, reglamentuojantiems elektros energijos rinkos dalyvių veiklą.

Atsižvelgiant į Lietuvos teismų formuojamą praktiką viešojo intereso gynimo institutas negali būti suprantamas kaip prokuroro pareiga apginti kiekvieno asmens individualius interesus, kilusius iš jo sutartinių santykių, nepriklausomai nuo to, kokioje srityje šie santykiai susiklostė. Žalos, kilusios iš privačių asmenų sutartinių santykių, atlyginimas, negali būti sprendžiamas pasitelkiant prokuroro taikomas viešojo intereso gynimo priemones.

Kiekvieno vartotojo sudarytos su UAB „Perlas energija“ sutarties sąlygos yra individualios, taip pat individualūs ir jų galimai patirti nuostoliai. Privatus asmuo turi teisę savarankiškai spręsti dėl jo pažeistų teisių gynimo būdo bei apimties, todėl nagrinėjamas atvejis, prokuroro vertinimu, nelaikytinas viešuoju interesu.

Tyrimo metu nesurinkta duomenų, patvirtinančių, jog minėta bendrovė savo veiklą sustabdė tyčia, siekdama sukelti žalą vartotojams ar valstybei.

Dokumentų nagrinėjimo metu buvo nustatyta, kad visuomeninio elektros energijos tiekimo laipsniškas nutraukimas vartotojams ir šios funkcijos perdavimas nepriklausomiems elektros energijos tiekėjams yra įtvirtintas Lietuvos Respublikos Seimo priimtame Lietuvos Respublikos elektros energijos tiekimo įstatyme. Šiuo įstatymu taip pat sureguliuoti leidimų užsiimti nepriklausomo elektros energijos tiekėjo veikla išdavimo sąlygos ir reikalavimai asmenims, siekiantiems užsiimti šia veikla, nustatyta garantinio elektros tiekimo kaina.

Tyrimo metu prokurorams kilo abejonių, ar esamas teisinis reguliavimas, susijęs su leidimų užsiimti nepriklausomo elektros tiekėjo veikla išdavimu ir garantinio elektros tiekimo kainos nustatymu, yra pakankamas, tačiau prokuroras neturi nei teisinio, nei faktinio pagrindo vertinti Lietuvos Respublikos Seimo priimto įstatymo teisėtumo ir pagrįstumo.

Prokuratūra, kaip viešąjį interesą ginanti institucija, nėra įgaliota vertinti, ar valstybės pasirinkta politika energetikos srityje yra teisinga ir pagrįsta ekonominiais, socialiniais ir kitokiais faktoriais ar aplinkybėmis.

LR prokuratūros informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių