PSO renginyje Stambule Ukrainos karo akivaizdoje Lietuvos delegacija aptarė pabėgėlių migracijos ir sveikatos klausimus

Atstovaudamas Lietuvos delegaciją kovo 17–18 d. Stambule vykstančiame Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono aukšto lygmens susitikime dėl migracijos ir sveikatos, ministras Arūnas Dulkys akcentavo šio renginio svarbą nūdienos kontekste, susiduriant su dar viena humanitarine krize ir didžiuliu Ukrainos žmonių skaičiumi, bėgančiu nuo karo, kurį sukėlė nepagrįsta ir neprovokuota Rusijos invazija į Ukrainą.

Pasak jo, Lietuva yra pasirengusi suteikti visą įmanomą pagalbą Ukrainos pabėgėliams gauti kokybišką sveikatos priežiūrą. Taip pat ministras A. Dulkys dar kartą patvirtino visišką Lietuvos solidarumą su Ukrainos žmonėmis ir išreiškė reikalavimą Rusijos Federacijai nedelsiant nutraukti šią agresiją.

Į susitikimą susirinko aukščiausio lygio atstovai: sveikatos apsaugos ministrai, politikos formuotojai, pabėgėlių ir migrantų atstovai, organizacijos partnerės ir kitų PSO regionų, kurie yra pagrindinės pabėgėlių ir migrantų kilmės ir tranzito šalys, atstovai. Visų susirinkusiųjų tikslas –  aptarti politinę lyderystę, kad būtų sustiprintos ir sutelktos tvirtos partnerystės bei aptarti tolimesni veiksmai migracijos ir sveikatos srityje. Karo Ukrainoje kontekste didėjant pabėgėlių iš Ukrainos srautams, ši tema tapo ypač aktuali.

Dalyvaudamas ministrų diskusijoje, A. Dulkys pasisakė dėl esamos pabėgėlių situacijos Lietuvoje ir ateities krypčių. Kalbėdamas ministras pabrėžė, kad labai svarbu užtikrinti bendrą visų sektorių atsakomybę, nes migracija apima daug aspektų, nepriklausančių sveikatos sektoriui, o vieningas požiūris į sveikatą yra itin svarbus. Be to, A. Dulkio teigimu, šalys, kuriose gyvena vis daugiau migrantų ir pabėgėlių, taip pat susiduria su iššūkiu, kaip išlaikyti savo sveikatos priežiūros sistemas finansiškai tvarias.

„Tai taip pat yra aspektas, kurio reikia nepamiršti. Lietuva matė išaugusius migracijos srautus praėjusią vasarą ir padidėjusius migracijos srautus iš Ukrainos, atsižvelgiant į dabar vykstantį karą. Šiuo metu per dieną iš Ukrainos priimame apie 1000 pabėgėlių“, – sakė ministras A. Dulkys, palaikydamas poziciją, kad itin svarbu užtikrinti saugų pabėgėlių iš Ukrainos patekimą į teritorijas pagal visus tarptautinius standartus.

„Būtina suvienyti mūsų pastangas ir veiksmus, kad būtų užtikrintas saugus pravažiavimas, kad būtų galima tranzitu gabenti medicinos reikmenis, teikti gyvybiškai svarbias paslaugas ir sveikatos bei humanitarinės pagalbos darbuotojus. Neturime leisti, kad ši humanitarinė katastrofa tęstųsi“, – įsitikinęs ministras.

Jis taip pat pažymėjo, kad Lietuva jau  teikia pagalbą Ukrainos pabėgėliams, įskaitant galimybę gauti kokybišką sveikatos priežiūrą, psichikos sveikatos priežiūrą ir psichologinę pagalbą, vaistus, vakcinas, nepatiriant jokių finansinių sunkumų ir yra įsipareigojusi tai daryti ateityje.

Solidarizuodamasis su karo purtoma Ukraina, sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys paliko salę, kai vaizdo konferencijos būdu kalbėjo Rusijos sveikatos apsaugos viceministras, kurio pasisakymas iš anksto oficialioje darbotvarkėje nebuvo įtrauktas.

Įvertinta ir geroji Lietuvos praktika: šiandien Lietuvos delegacijos atstovė, SAM Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė vienoje iš panelinių sesijų pristato Lietuvos patirtį, teikiant sveikatos priežiūros paslaugas pabėgėliams ir migrantams.

SAM Spaudos tarnyba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių