Rajono politikės – lygiavertės partnerystės šalininkės
Laikančios keturis namų kampus, geros specialistės, atsakingos, pareigingos, imlios ir gražios, supratingos ir tolerantiškos. Tokios tos moterys lyderės. O jei dar ir politikės, tai gebančios įveikti visgi tebeegzistuojančias patriarchalinės visuomenės apraiškas, siekiančios sumažinti įtampą konfliktinėse situacijose, gebančios jautriau reaguoti į kasdienes žmonių problemas.
Artėjančios Kovo 8-osios proga „Banga“ pakalbino naująsias Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos nares, kurių šioje kadencijoje bus devynios. Rinkėjai išrinko viena daugiau nei ankstesnėje Taryboje.
Kelią pasirenka pačios
Pirmąkart į rajono Savivaldybės tarybą išrinkta ir pirmąkart rajono savivaldos istorijoje Savivaldybės merės posto siekianti Audronė Balnionienė įsitikinusi, kad moterys turi visas galimybes pačios pasirinkti savo kelią. Jos tikrai esančios lygiateisės bendruomenės narės: juk gyvena toje pačioje santvarkoje, baigia tuos pačius mokslus ir t. t. Ar moterys pasirenka namų šeimininkės, ar buities papuošalo, ar tiesiog gero žmogaus poziciją, lemia jų pačių suvokimas, apsisprendimas, kokių tikslų sieks savo gyvenime. Visgi Audronė apgailestauja, kad Lietuvos visuomenės požiūris į vyrų ir moterų lygiateisiškumą dar nėra šimtaprocentinis, todėl moterims tenka dėti daugiau pastangų siekiant karjeros ar politikos aukštumų.
Ar į rajono vadovės postą kandidatuojančios A. Balnionienės dienotvarkėje Kovo 8-oji pažymėta kaip šventė? „ Man labai svarbi diena, nes tai mano mamos gimtadienis, o mama – tai juk šventa“, – jautriai kalbėjo Audronė, pridūrusi, jog dėmesio moterims reikia visas 365 dienas, bet jei dar yra ir speciali šventė, tai tuo geriau. „Žinoma, džiaugsiuosi dovanotu gėlės žiedu, ypač tą dieną padovanotu oranžiniu“, – neslėpė pašnekovė.
Ne lytis, o kompetencija
Savivaldoje patyrusi politikė, Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė akcentuoja, jog diskriminacijos nėra pajautusi, tačiau lygiavertę partnerystę lemia ir asmeninės savybės, ir kompetencija.
„Moterų dalyvavimas politikoje nėra mados, ambicijų ar kvotų užpildymo klausimas. Tai būtinybė, diktuojama pasaulinių ekonomikos ir saugumo iššūkių. Jiems įveikti būtinos sutelktos visų – vyrų ir moterų – pastangos. Kaip lyderės, mes galime būti pavyzdys kitoms moterims.“ LR Prezidentė Dalia GRYBAUSKAITĖ
„Jei esi išsilavinęs, darbštus, pareigingai atlieki patikėtas pareigas, tai nėra jokio skirtumo, ar esi vyras, ar moteris. Būdamas atsakingas ir kompetentingas jautiesi lygiavertis, tada gali ir iš kitų reikalauti“, – įsitikinusi R. Cirtautaitė. Paklausta apie Kovo 8-ąją, ji sako visada pasidžiaugianti pavasarinių gėlių žiedais, maloniu dėmesiu. Tuo labiau kad Moterų solidarumo diena švenčiama tarptautiniu lygiu, o vyresnei kartai ji tiesiog įaugusi į kraują.
Tokios šventės proga, o ir kasdienybėje artimųjų dėmesio stoka nesiskundžia ir antrą kadenciją į Savivaldybės tarybą išrinkta Violeta Riaukienė. Jos nuomone, rinkėjai turi teisę rinktis, kokiais politikais pasitikėti, ir kažin, ar jiems svarbi lytis. „Tačiau moterys politikoje įžvalgesnės, jos pastovesnės“, – samprotavo Violeta.
„Moterys ir kalnus nuverčia ir vėl juos atstato“, – taip vaizdžiai apie moterų galias kalbėjo pirmąkart į rajono Tarybą išrinkta Dauparų-Kvietinių seniūnijos seniūnė Aušra Norvilienė. Jos nuomone, menkinantis požiūris į moterų veiklą nūdienoje akivaizdžiai keičiasi į lygiavertišką. „Manau, kad tam įtakos turėjo ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės pavyzdys“, – svarstė Aušra, Kovo 8-ąją gėles priimanti su šypsena.
Vis dar už gražius vyrus
Dvyliktus metus politikoje skaičiuojanti, bet pirmąkart į rajono Tarybą išrinkta Andželika Šakinienė irgi pastebi, kad tiek karjeroje, tiek politikoje požiūris į moterų galimybes keičiasi į gerąją pusę. „Moterys turi žymiai didesnį atsakomybės jausmą, o tai bet kurioje srityje labai svarbu“, – pabrėžia Andželika. Kovo 8-osios ji nesiruošia specialiai švęsti. Bet malonu, kad ir vyras, ir sūnus tą dieną ją pasistengia nustebinti. „Sekmadienį tikriausiai kartu su šeima praleisime prie jūros“, – planais dalijosi pašnekovė.
Didžiuodamasi, kad net ketvirtą kartą rinkėjai jai patikėjo Tarybos narės pareigas, Regina Kernagienė apgailestavo, kad moterų politikoje visgi yra mažuma. Mat dalis rinkėjų balsuoja tik už gražius vyrus. „Tikriausiai tokį pasirinkimą dažniausiai daro pačios moterys, kurioms svarbiausia išorė, o ne vertybinės nuostatos“, – dėkodama savo rinkėjams svarstė Regina.
Septynerių metų politinėje veikloje patirtį turinti ir pirmąkart į rajono Tarybą išrinkta Rasa Petrauskienė įsitikinusi, jei esi politiškai įžvalgi, ir vadyboje tvirta, tai pasireikšti yra visos galimybės. „Kartais iš pačių moterų pusės stinga iniciatyvos. Bet politikoje, žinoma, be jokių kvotų, jų turi būti, nes moterys daug ką geba įžvelgti kitu aspektu“, – samprotavo Rasa. Kovo 8-oji jai esanti smagios nuotaikos šventė, bet nepalyginamai reikšmingesnės – Vasario 16-oji ir Kovo 11–oji.
Tai įdomu
- Lietuvoje darbo užmokestis už tą patį darbą moterims yra 13% mažesnis nei vyrams. Europoje vidutinis darbo užmokesčio atotrūkis siekia 16,4%. Nors Lietuva yra viena iš trijų ES valstybių, pirmaujančių pagal verslininkių skaičių, moterys vadovauja tik 4% stambiausių verslo įmonių ir užima tik 16% vietų šių įmonių valdybose. Lietuvoje mokslinėje veikloje dalyvauja beveik 58% moterų, tačiau daugumą vadovaujančių pozicijų šioje srityje užima vyrai.
- Lietuvos moterys – vienos labiausiai išsilavinusių ES. 2013 m. net 41,5 procento 25–64 metų amžiaus moterų buvo įgijusios aukštąjį išsilavinimą. Lietuvą pagal šį rodiklį lenkia keturios ES šalys – Suomija, Estija, Airija, Švedija. Tokio pat amžiaus grupės lietuviai vyrai su aukštuoju išsilavinimu sudarė 28,3 procento.
- Valstybės valdyme moterų daugėja. 2000–2004 m. Seimo kadencijoje buvo 15 Seimo narių moterų, 2012–2016 m. kadencijoje jų yra 33. Vyriausybėje moterų – mažuma. Penkioliktoje Vyriausybėje iš 13 Vyriausybės narių ministrų, dvi buvo moterys, o dabartinėje Vyriausybėje – tik viena. 2007 m. savivaldybių tarybose buvo 22 proc. moterų, 2011 m. – 22 proc.