Rajono politikų finansinis portretas spalvingas

Kasmet rudenį paviešinamos politikų turto deklaracijos – puiki proga visuomenei palandžioti po svetimas kišenes ir sužinoti, ko turtingi ar skurdūs mūsų išrinktieji. Pagal „Valstybės žiniose“ pateiktas turto deklaracijas piešiasi gana spalvingas mūsų rajono Tarybos finansinis portretas. Tarp rajono politikų yra ir milijonierių, ir net jokio turto neturinčių savivaldos atstovų.

Milijonierių penketukas

„Valstybės žiniose“ paviešintos politikų turto deklaracijos rodo, kad per metus Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje milijonierių nesumažėjo. Jų tarp Tarybos narių turime net penkis. Be konkurencijos turtingiausiu Savivaldybės tarybos nariu išlieka TS–LKD atstovas Jonas Dumašius. Jis valdo daugiau nei 20 milijonų litų turtą, įskaitant ir pinigines lėšas. Beje, J. Dumašius turtingiausias ne tik tarp rajono, bet ir tarp visos šalies savivaldos politikų. Antra pagal turtingumą tarp Tarybos narių – liberalcentristė Genovaitė Sinskienė. Ji 2012 m. valdė turto, verto 4 mln. 595 tūkst. Lt, ir turėjo dar 8 mln. 175 tūkst. Lt santaupų. Savivaldybės tarybos milijonierių klube – ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Petras Norvilas, kurio valdomo turto vertė siekia 2 mln. 754 tūkst. Lt. Liberalcentristas Algirdas Liaudanskis nurodo turintis 1 mln. 960 tūkst. Lt privalomo registruoti turto ir dar 369 tūkst. Lt piniginių lėšų. Jo santaupos per metus išaugo 116 tūkst. Lt. „Bangai“ politikas teigė, kad grynųjų pinigų santaupas padidino iš įmonės veiklos ir dividendų. Penktasis rajono milijonierius – partijos „Tvarka ir teisingumas“ Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Sigitas Karbauskas. Jo privalomo registruoti turto ir asmeninių piniginių lėšų suma siekia 1 mln. 114 tūkst. Lt.

Beje, Klaipėdos rajono milijonierių antrosios pusės taip pat ne iš skurdžiųjų. J. Dumašiaus, S. Karbausko, P. Norvilo ir A. Liaudanskio žmonos valdo nuo 200 tūkst. Lt iki pusės milijono litų vertės turtą. G. Sinskienės vyras Kęstutis Sinskas deklaruoja 398 tūkst. Lt privalomo registruoti turto ir 6 mln. 608 tūkst. piniginių lėšų.

Šeimų turtas

Už milijonierių borto, tačiau netoli jo liko Žemaičių partijos atstovas Raimondas Simonavičius (974 tūkst. Lt). Tuo metu jo žmona Ingrida valdo tik 12 930 Lt turtą. Su žmonos turtais labiau pasisekė kitam Žemaičių partijos nariui – Egidijui Skarbaliui. Jis nurodo valdantis 61,4 tūkst. Lt vertės turtą bei kažkam paskolinęs 128 tūkst. Lt. Tuo metu jo žmona Aelita deklaruoja turto net už 884 tūkst. Lt bei dar nurodo paskolinusi 88 tūkst. Lt. Taigi bendras Skarbalių šeimos turtas sudaro 1 mln. 162 tūkst. Lt.

Jei skaičiuotume Tarybos narių kartu su žmonomis valdomą turtą, tai milijonierių šeimų Taryboje skaičius dar pagausėtų. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Gerardas Liorenšaitis kartu su žmona Erna valdo 1 mln. 102 tūkst. Lt turtą. Social­demokrato Jono Dromanto su žmona Irena deklaruojamas turtas sudaro 1 mln. 344 tūkst. Lt. Konservatorės Dalijos Šeporaitienės ir jos vyro Vlado bendras turtas – 1 mln. 240 tūkst. Lt.

Meras tarp neturtingiausių

Kukliausią turtą tarp rajono Tarybos narių deklaravo konservatorius Mėčislovas Raštikis (71 284 Lt: iš jų 63 284 Lt privalomo registruoti turto ir 8 tūkst. litų santaupų). Neturtingiausias rajono politikas jis buvo ir pernai. Nedaug nuo M. Raštikio atsilieka ir kitas konservatorius Česlovas Tarvydas (72 809 Lt: iš jų 71 809 Lt privalomo registruoti turto ir 1000 Lt santaupų). Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas trečias pagal neturtingumą tarp rajono politikų. Meras deklaruoja turintis 93 906 Lt privalomo deklaruoti turto. Be to, jis dar turi 9 tūkstančių litų paskolą. Socialdemokratas Albinas Klizas yra deklaravęs per 95 tūkst. Lt turtą. Klaipėdos rajono mero pavaduotoja, konservatorė Rūta Cirtautaitė valdo 96,7 tūkst. Lt turtą. Gerokai už ją turtingesnis kitas mero pavaduotojas – Lietuvos krikščioniškajai demokratijos partijai priklausantis Kęstutis Cirtautas. Jis nurodo valdantis 355 tūkst. turtą. Jo grynųjų pinigų santaupos, palyginti su pernai, išaugo 25 tūkstančiais litų.

Pinigus sumažino klaida

Jokio turto nėra deklaravęs „tvarkietis“ Martynas Pocius. Šio politiko turto deklaracijoje švyti vien nuliai. Praėjusių metų deklaracijoje „Tvarkos ir teisingumo“ partijos narys buvo nurodęs turintis 24 tūkst. litų privalomo registruoti turto. Susisiekus su M. Pociumi paaiškėjo, kad pernai turėtą turtą sudarė automobilis ir įmonės akcijos. „Automobilį pardaviau už 9 tūkstančius litų, akcijas – už 5 tūkstančius. Tad nebeliko, ką deklaruoti. Tačiau keista, jog mano deklaracijoje vien nuliai, nes žmona deklaravo mūsų turimą turtą kaip sutuoktinių. Tikriausiai įsivėlė klaida, nes mūsų abiejų kartu turimas turtas matomas tik jos deklaracijoje“, – tikino M. Pocius. Jo žmona Erika Pocienė deklaravo turinti 124 tūkst. litų privalomo registruoti turto bei 30 tūkst. litų santaupų. Taip pat nurodė turinti paėmusi 116 tūkst. litų paskolą.

Analizuojant rajono politikų deklaracijas, pavyko išaiškinti dar vieną klaidą. Pagal „Valstybės žiniose“ pateiktus duomenis labiausiai šiemet nuskurdo „tvarkietė“ Biruta Alšauskienė. Iš jos praėjusiais metais deklaruoto 268 tūkst. Lt privalomo registruoti turto beliko tik 18 tūkst. Lt. Apie tai paklausta politikė nustebo: „Negali būti. Praėjusiais metais nieko nepirkau, nieko nepardaviau, turtas tikrai turėjo likti toks pat.“ Išgirdusi gerokai sumažėjusius skaičius, B. Alšauskienė pati susisiekė su Valstybine mokesčių inspekcija ir vėliau paskambinusi „Bangą“ informavo, jog jos deklaracijoje išties įsivėlė klaida. Pasirodo, politikės turtas nesumažėjo.

Nei nuskurdo, nei prasiskolino

Viena iš nedaugelio Tarybos narių, kurios privalomas registruotas turtas išties sumažėjo, – partijos „Tvarka ir teisingumas“ narė Regina Kernagienė. Pernai jos deklaracijoje atsispindėjo 141 tūkst. Lt, o šiemet – 91 tūkst. Lt privalomo registruoti turto. Tiesa, nuo 91 tūkst. Lt iki 105 tūkst. Lt per metus išaugo politikės grynųjų pinigų santaupos. „Pardaviau seną Gargžduose turėtą butą, todėl ir sumažėjo privalomo registruoti turto suma. Už butą gautus pinigus išleidau vaikų vestuvėms, namo stogui keisti, nusipirkau gabalėlį žemės, o likusius pinigus pridėjau prie santaupų, todėl jos kiek ir išaugo“, – apie savo finansus atvirai pasakojo R. Kernagienė.

Per kalendorinius metus sumenko ir socialdemokrato Andriaus Adomaičio turtas. Praėjusiais metais politikas buvo deklaravęs 261 tūkst. Lt privalomo registruoti turto ir 88 tūkst. Lt santaupų. Šiemet deklaracijoje nurodyti 195 tūkst. Lt privalomo registruoti turto ir 63 tūkst. Lt santaupų. „Nuskurdęs nesijaučiu, o skirtumas atsirado, nes nuvertėjo mūsų turimas butas. Išties tai šiemet net praturtėjau, nes iš mamos paveldėjau žemės. Tik šis faktas matysis jau kitų metų deklaracijoje. Tada klausite, iš kur pralobau“, – linksmai šmaikštavo politikas. Beje, turto deklaracijos rodo, jog A. Adomaitis yra ir labiausiai prasiskolinęs Tarybos narys. Jis yra paėmęs 81 899 Lt paskolą. „Nesijaučiu ir labai prasiskolinęs. Paskolą savo vardu esu paėmęs užsienyje dirbančiam sūnui. Už ją jis yra nusipirkęs butą. Paskolą ir jos palūkanas moka pats sūnus, man tuo rūpintis nereikia“, – teigė pašnekovas. Paskolas, be A. Adomaičio, dar turi pasiėmę trys Tarybos nariai: Laimonas Strauka (43,5 tūkst. Lt), V. Dačkauskas (9 tūkst. Lt), Violeta Riaukienė (2,6 tūkst. Lt).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių