Šalpėniškei šeima – ir kaimo žmonės

Prezidento apdovanota J. M. Tamkienė sako, kad buvo nelengva, bet dabar džiaugiasi gyvenimu. Dukra Rasa mamą vadina geriausia drauge.

„Niekada nebuvau taip pagerbta – džiugus įvykis mano gyvenime. Esu laiminga“, – kalbėjo 80-metė šalpėniškė Janina Morta Tamkienė, Prezidento apdovanota ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. Jis teikiamas Motinos dienos proga už nuopelnus motinystei, globai ir rūpybai, už atsakingumą ir įkvepiantį pavyzdį. Šiemet apdovanotos 45 šalies mamos ir globėjos.


Sugrįžo pakylėti
„Sužinojusi, kad turiu važiuoti į Prezidentūrą priimti apdovanojimą, pagalvojau, ką aš galėjau padaryti, kad gaučiau tokį įvertinimą? Labai džiugu, kad mane pastebėjo ir įvertino, bet yra daug šio apdovanojimo vertų mamų, didesnių darbų nuveikusių, tačiau liko nepastebėtos“, – svarstė J. M. Tamkienė.
Ji negalėjo apsakyti, koks jaudulys buvo apėmęs, kai Prezidentas Gitanas Nausėda spaudė jai ranką ir prisegė medalį – tarsi migloje skendo. „Pagalvojau, gal per daug man tos garbės“, – prisipažino apdovanotoji.
Pakylėti sugrįžo visi ją lydėjusieji ir iškilmingiausią valandą šalia buvę Prezidentūroje – dukra Rasa, anūkas Astijus. Prezidentas ir berniukui paspaudė ranką, apkabino ir kartu nusifotografavo. Kai penktokas pasakė, kad mokosi Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje, Prezidentas pasiteiravo, kas yra šis žmogus? „Signataras“, – nesutriko Astijus.
„Gyvenimas buvo įvairus, visoks – ne vien pakilimai. Pasitaikė ašarų, sunkių išgyvenimų, bet dabar džiaugiuosi. Aš laiminga, gyvenu su dukra Rasa, jauniausia iš vaikų, kuri rūpinasi manimi. Šalia – anūkai Astijus ir Aistė, kurie mane „babyte“ vadina ir miegoti nenueina neatsisveikinę“, – šypsojosi J. M. Tamkienė. Ji susilaukė 5 vaikų, bet gyvi yra trys, džiaugiasi 7 anūkais ir 2 proanūkiais.


Viską darė su meile
„Aš visą gyvenimą daug dirbau – man nebuvo darbo valandų, nė poilsio dienų. Ir vaikams kartais pritrūkdavo dėmesio, ir vyrui namuose teko daugiau krūvio, o aš ėjau ir ėjau. Ką bedirbau – viską su meile“, – atskleidė pašnekovė.
J. M. Tamkienės pagrindinis darbas – kultūrinis, bet nuo vaikystės teko visko išmėginti – rauti linus, melžti kolūkio karves, ravėti runkelių vagas, net tėveliui, kalviui, padėti – pūsti dumples. Neskirstė ji darbų, nes žinojo, kaip uždirbama duona – šeimoje užaugo septyniese.
Susituokusi su vyru Šalpėnuose statėsi namą. „Sunku buvo kurtis – dėjome plytą prie plytos ir šiaip taip pasistatėme. Dabar čia su duk­ra gyvename, vaikai pagražino namus“, – džiaugėsi šalpėniškė.
Nelengva buvo auginti vaikus. Pirmagimis Kęstutis, atėjęs į pasaulį su širdies yda, išgyveno 10 mėnesių. Jauniausias sūnus Vaidas sukūrė gražią šeimą, pasistatė namus, augino du vaikus, bet prieš trejus metus amžinojo poilsio atgulė Lėbartų kapinėse. Reikėjo išgyventi dėl sūnaus Gintauto šeimos – prieš 10 metų jauna mirė jo žmona.
„Vaikams irgi teko daug dirbti – niekas tiek nenuravėjo burokų „normų“, kiek Tamkai. Žinoma, ne už dyką – kažkiek duodavo, – kalbėjo J. M. Tamkienė. – Neišlepinti mūsų vaikai, įpratę dirbti, užaugo geri, mylintys darbą, sukūrė gražias šeimas.“
Janina Morta su vyru kartu išgyveno 52 metus. „Visko pasitaikė gyvenime – ne angelai esame, ir susipykdavome, bet mokėjome atleisti. Nebijojau atsiprašyti, nes ne visada buvau teisi, – neslėpė pašnekovė. – Vyrą ištiko insultas – visiškos negalios žmogų nuoširdžiai slaugiau beveik 8 metus. Esu labai dėkinga savo dukrai Rasai, kuri, baigusi veterinarijos studijas, atsisakė pasiūlymų dirbti ir sugrįžo namo, kad padėtų man – viena nebūčiau pajėgusi. Prieš 6 metus vyras atgulė amžinojo poilsio šalia sūnelio.“


Bendruomenės siela
Šalpėnai – J. M. Tamkienės gimtinė: pradžia ir gyvenimo saulėlydis. „Čia visas mano gyvenimas – visi pažįstami, giesmėmis, maldomis į čia pat esančias kapinaites palydėti. Prie kapo duobės atsisveikinimo kalbas sakiau. Iš laidotuvių – į vestuves: gal dešimties porų, pažįstamų žmonių, vestuvėse svočia buvau, linkėjau laimės – šeimos gražiai gyvena iki šiol“, – pastebėjo viena iš vyriausių kaimo senbuvių J. M. Tamkienė.
Visuomeninė veikla atėmė daug laiko. „Man labai rūpėjo dirbti, su žmonėmis bendrauti – toks mano gyvenimo būdas“, – dėstė pašnekovė.
Kai daugiau nei prieš 30 metų jai pasiūlė dirbti bibliotekoje, įsikūrusioje privačioje troboje, knygų fondą parsigabeno į savo namus. „Mane paskyrė kultūrinio darbo organizatore – ne tik bibliotekininke. Man prie širdies buvo šis darbas: vakaronės, išvykos. Neturėjome kultūros namų, o tuščia stovėjo neveikianti valgykla – išsireikalavau, kad suremontuotų, ir atsirado salė, kurią pavadinome „Aviliu“. Čia rinkosi mūsų kaimo žmonės – jiems reikėjo bendrystės, bet patalpa buvo tuščia. Parašiau laišką tuomečiam Seimo Pirmininkui Vytautui Landsbergiui, ir sulaukėme dovanos – vargonėlių. Netrukus ir pats Pirmininkas apsilankė Šalpėnuose – labai šiltai priėmėme, savo iškeptą avilio formos tortą įteikėme. Netrukus mūsų salei buvo suteiktas kultūros namų statusas“, – džiaugėsi J. M. Tamkienė. Ji buvo viena iš bendruomenės „Šaltupė“ steigimo iniciatorių, iki šiol vadinama krikštamote.
Aktyvi, iniciatyvi šalpėniškė savo šiluma dalijosi ir su šeima, ir su kaimo žmonėmis, kuriuos taip pat vadino šeima.
„Aš neturėjau paslapties, kurios nežinotų mama. Aš negaliu pasakyti draugams to, ką mamai galiu. Susipykstame, papriekaištaujame viena kitai ir vėl apsikabiname. Jaučiu didelę pagarbą mamai. Ji – geriausia pasaulyje“, – jaudindamasi ištarė dukra Rasa.


Už pasiaukojamą pavyzdį
Apdovanotoji J. M. Tamkienė sulaukė ne tik sveikinimų, bet ir replikų socialiniuose tinkluose, skambučių, kodėl ji apdovanota, jeigu ne 5 vaikus užaugino. „Banga“ gavo rajono Savivaldybės administracijos Sveikatos ir socialinės apsaugos skyriaus Socialinės paramos poskyrio vedėjos Darinos Beržanskytės-Bučinskienės atsakymą.
Jos teigimu, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis teikiamas Motinos dienos proga už nuopelnus motinystei, globai ir rūpybai, už atsakingumą ir įkvepiantį pavyzdį. Kasmet Sveikatos ir socialinės apsaugos skyrius kreipiasi į seniūnijas, įstaigas, prašydamas pateikti kandidatūras pagal atitinkamus kriterijus. Atrenkant jas atsižvelgiama, ar jie yra pozityvios tėvystės, atsakingumo, pasiaukojimo pavyzdžiai ar įkvėpimo šaltinis visuomenei, bendruomenei, valstybei. Be to, atsižvelgiama, ar mamos (įmotės, globėjos) užaugino iki pilnametystės ir tinkamai – dorai, pilietiškai išauklėjo 3 ir daugiau biologinių ar globojamų, įvaikintų vaikų, kurie kartu yra pozityvios motinystės, atsakingumo, pasiaukojimo pavyzdžiai, įkvėpimo šaltinis visuomenei, bendruomenei, valstybei.
„J. M. Tamkienę apdovanoti pasiūlė Veiviržėnų seniūnijos darbuotojai. Buvo sulaukta pasiūlymo ir iš Kretingalės seniūnijos, bet Prezidentūrai teikiama tik viena kandidatūra, todėl skyriaus specialistai, įvertinę anketas, teikė vieną, J. M. Tamkienės kandidatūrą“, – rašoma atsakyme.


Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių