Savivaldybės įstaigoms – saulės elektrinės

Saulės elektrinės ant įstaigų stogų jau nieko nebestebina. Jos įrengtos ant Gargždų ligoninės stogo, taip pat ant Viliaus Gaigalaičio globos namų. Gana greitai, tikėtina, saulės energiją naudos dar daugiau Klaipėdos rajono savivaldybės įstaigų. Pasirinkus žaliojo kurso kryptį numatytos dosnios subsidijos įstaigoms, persiorientuojančioms į saulės parkus. Tad būtų nuodėmė nedalyvauti tai numatančioje Klimato kaitos programoje.

Investicijos atsipirks

Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas patikino, jog Savivaldybė jau turi patirties šioje srityje, kelios įstaigos yra įsirengusios saulės elektrines. „Kadangi numatyta dotacija 80 proc., tai tokios investicijos atsiperka per 3–4 metus. Planuojame, kad šiemet šioje programoje dalyvaus 8–9 įstaigos, taip pat pati Savivaldybė. Svarstoma ne tik apie galimybę statyti elektrines ant stogų, bet ir apie saulės jėgainių parko dalies įsigijimą. Vyksta intensyvus paruošiamasis darbas“, – neseniai vykusioje spaudos konferencijoje sakė B. Markauskas.

Savivaldybės administracijos Statybos ir infrastruktūros skyrius informavo, kad 2020 m. Plikių Ievos Labutytės pagrindinė mokykla ir Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos įsigijo konsultanto paslaugas ir planuoja saulės energijos gavimą. Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos direktorius Antanas Alčauskis „Bangai“ sakė, kad šiuo metu jau vyksta pirkimo procedūros. „Perkame nutolusią elektrinę, energiją iš saulės elektrinių parko. Tad gimnazistai nepamatys ant stogo įrengtų saulės elektrinių, tačiau supratimas, kad reikia taupyti visus išteklius, yra diegiamas seniai. Naudojant saulės energiją Savivaldybei taps lengvesnė finansinė našta“, – neabejoja A. Alčauskis.

Apšvietimui ir šildymui

Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vedėja Ernesta Badalova patikino, kad Savivaldybės įstaigos, dalyvaudamos Klimato kaitos programoje 2021 metais, turi galimybę įsigyti saulės parkus su 80 proc. subsidijų dydžiu. Šios programos tikslas sumažinti į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį skatina prisidėti prie žalesnės, ekologiškesnės aplinkos kūrimo. Saulės parkai generuos elektros energiją, reikalingą įstaigų apšvietimui ir šildymui.

Kad subsidijos būtų gautos, reikia įdėti pastangų. Norint dalyvauti 2021 m. Klimato kaitos programoje, būtina įgyvendinti šią veiksmų seką. Pirmiausia – konsultanto paslaugų įsigijimas; kiekviena įstaiga konsultanto paslaugą įsigyja atskirai. Pasirašius sutartį su konsultantu ar konsultacine įmone, bus pradėti ruošti dokumentai, reikalingi dalyvauti programoje (paraiškų pildymas, galimybių studijos ruošimas ir t. t.). Toliau svarbus Tarybos pritarimas dėl dalyvavimo Klimato kaitos programoje. Po Tarybos sprendimo jau teikiami dokumentai Aplinkos projektų valdymo agentūrai. Gavus paramą iš Aplinkos projektų valdymo agentūros, organizuojamas viešasis pirkimas saulės parkams pirkti.

Atrinko 10

Statybos ir infrastruktūros skyrius, atsižvelgdamas į elektros suvartojimą, atrinko 10 įstaigų, kurios gali dalyvauti Klimato kaitos programoje: Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija, Gargždų „Minijos“ progimnazija, Gargždų „Kranto“ pagrindinė mokykla, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija, Gargždų lopšelis-darželis „Naminukas“, Gargždų lopšelis-darželis „Gintarėlis“, Gargždų lopšelis-darželis „Saulutė“, Gargždų lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“, Sporto centras, Dovilų seniūnija (paraiška apjungs Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos pastatą, 7 seniūnijų pastatus ir gatvių apšvietimo objektus).

Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius Egidijus Žiedas neabejoja, kad atsinaujinantys energijos šaltiniai, saulės elektrinės yra pasaulio ateitis. „Jei tik įmanoma, būtina pasinaudoti tokiomis galimybėmis. Juk šiuo atveju ir buvo atrinktos įstaigos, kurios daugiausia suvartoja elektros energijos, tai stambūs objektai“, – kalbėjo E. Žiedas. Kuomet nebuvo karantino ir „Kranto“ pagrindinė mokykla buvo pilna mokinių, pavyzdžiui, 2019 metų spalio mėnesį suvartota elektros energijos už 1265 Eur, lapkritį – 1492 Eur, gruodį – 1643 Eur. 2020 metų sąskaita už suvartotą elektros energiją sausio mėnesį siekė 1671 Eur, už vasario mėnesį – 1229 Eur.

Gargždų lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktorės pavaduotoja ūkio reikalams Lina Drevinskienė „Bangai“ sakė, kad jų įstaiga yra viena iš didžiausių, yra 14 grupių, tad ir elektros suvartojama nemažai. Sausio-vasario mėnesiais būna 3000–4000 kilovatvalandžių. Vasarą, šviesesniu paros metu, rodikliai mažesni. Anksčiau daugiau sutaupyti pavykdavo vasarą, kai darželis ne visada dirbdavo, tačiau per karantiną ugdymas nenutraukiamas, tad ir elektra vartojama nuolat, vyksta maisto gamyba, naudojamasi konvekcinėmis krosnelėmis ir pan. „Džiaugiamės, jei galėsime dalyvauti Klimato kaitos programoje, kiekviena tokio pobūdžio naujovė prisideda prie gamtos išteklių tausojimo. Tačiau kol kas viskas tik įsibėgėja, apčiuopiamų rezultatų nėra“, – sakė L. Drevinskienė.


ĮDOMU

  • Saulės baterijos – tai ekologiški, atsinaujinančios elektros energijos generavimo įrenginiai. Saulės baterijos, kitaip nei dujos, kietasis kuras, naftos produktai, neteršia aplinkos, nes medžiagos, iš kurių yra gaminami saulės elementai, yra saugios ir lengvai perdirbamos. Naudojant saulės baterijas yra ženkliai sumažinamas tradicinių energijos ištek­lių sunaudojimas.
  • Šviesos energiją generuojančius saulės elementus galima įrengti visuose objektuose, kuriuose naudojama elektros energija: gyvenamuosiuose ir ūkinės paskirties pastatuose, žemės ūkio įmonėse, sodybose, kempinguose, baseinuose ir t. t.

Agnė ADOMAITĖ

Asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių