Seniūnijos visureigis – darbuotojų ar seniūno poreikiams tenkinti?

Dar š. m. liepos 11 d. Gargždų seniūnijai paskirta „Toyota Hilux“ užfiksuota be jokio ženklinimo. Tačiau, „Bangai“ pradėjus domėtis automobilio eksploatavimo subtilybėmis, visureigis liepos 20 d. „Bangos“ fotografo užfiksuotas jau pažymėtas.

 

„Niekada gyvenime tokios klaidos nedariau ir nedarysiu. Čia provokacijos, kurias neigiu, galiu priimti kaip šmeižtą“, – paklaustas, kodėl seniūnijos darbuotojai galimai plovė jo asmeninį automobilį, atsakė seniūnas S. Bakšinskis. Jis neigė ir vežęs malkas tarnybiniu automobiliu savo namo kieman.Gargždų seniūnijai 2016 m. už 21 000 eurų buvo nupirktas naujutėlaitis visureigis „Toyota Hilux“. Klaipėdos rajono laikraštį „Banga“ pasiekė skundai, kad automobilis ilgą laiką buvo nepaženklintas ir galimai naudojamas asmeniniams tikslams. Gargždų seniūnas Saulius Bakšinskis tokius kaltinimus kategoriškai neigia.

Užfiksavo nepaženklintą automobilį

Pagal Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos tarnybinių automobilių naudojimo taisykles Administracijai priklausantis tarnybinis transportas turi būti paženklintas Klaipėdos rajono savivaldybės herbu bei užrašu „Klaipėdos rajono savivaldybės administracija“, o seniūnijose nurodant konkrečios seniūnijos pavadinimą, pavyzdžiui, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Gargždų seniūnija. Herbas su užrašu turi būti užklijuotas ant vairuotojo pusės priekinių durų ir turi būti ne mažesnis nei 75 mm aukščio ir 185 mm ilgio. Logotipas gali būti papildomai klijuojamas ir kitose automobilio vietose.

„Bangos“ redakcijai gavus skundą dėl nepaženklinto Gargždų seniūnijos visureigio „Toyota Hilux“, fotografas patikrino informaciją: dar š. m. liepos 11 d. fotoaparatu užfiksavo „Toyota Hilux“ be jokio ženklinimo. Antradienį „Bangos“ korespondentei telefonu susisiekus su seniūnu S. Bakšinskiu ir paklausus, kodėl „Toyota Hilux“ vis dar nepažymėtas, pašnekovas atsakė: „Jis iškart buvo pažymėtas, tik yra įvairių niuansų, tai jis pasižymi ir vėl nusiplauna plaunant ir kt. Praėjusią savaitę aš atostogavau. Šiuo momentu automobilis yra pažymėtas.“

Tačiau ir prieš dvejus metus, 2016 m. sausio 11 d., „Bangos“ užfiksuotoje fotografijoje matyti vis dėlto nepaženklintas automobilis.

Niekuomet gyvenime

Dar 2016 m., kai buvo įsigytas visureigis, seniūnas S. Bakšinskis teigė, kad ši transporto priemonė padės darbuotojams tvarkyti ūkio reikalus, būti mobiliems ir operatyviems. Tačiau „Bangos“ skaitytojai teigia nematą mieste visureigiu važinėjančių darbininkų, prie vairo dažniausiai esą sėdi tik seniūnas. „Naudoja darbininkai, važiuoja, veža“, – priešingai teigė seniūnas, patikslindamas, kad yra vienas darbininkas, kuris turi vairuotojo pažymėjimą ir kaip darbininkas gali naudotis visureigiu. „Ir tikrai aš jo nenaudoju kaip asmeninio automobilio. Mano, kaip seniūno, yra dar „Ford Mondeo“ (2001 m.). Kol atostogavau, visureigis irgi buvo naudojamas seniūnijos reikmėms, ne kažkur uždarytas“, – tvirtino S. Bakšinskis.

Gargždų seniūnijos kieme stovi ir šiltnamis, kuriame ne tik gėlės auga, bet ir pomidorai sirpsta. Miesto šeimininkas, paprašytas pakomentuoti situaciją, teigė neturįs atsakymo: „Nežinau nei ką pasakyti. Taip, ten yra ir gėlės. Matyt, jei liko laisva vieta, kažkas iš darbuotojų pomidorų pasodino, aš nematau čia problemos. Nežinau, aš nekontroliuoju to šiltnamio. Pačiam valgyti netenka, aš turiu savo šiltnamį, visiškai užtenka.“ Negana to, redakcija dar birželio 28 d. ryte sulaukė skambučio telefonu: seniūnijos kaimynai tvirtino, esą Gargždų seniūno asmeninį automobilį seniūnijos kieme plauna seniūnijos darbininkai. „Bangos“ fotokorespondentas nuvyko į vietą, tačiau galimai pavėlavo, mat rado tik šlapią asfaltą šalia švara dvelkiančio automobilio. Situaciją pakomentuoti paprašytas seniūnas atsakė: „Niekuomet gyvenime. Gal maišo čia ką nors. Niekada gyvenime tokios klaidos nedariau ir nedarysiu. Čia provokacijos, kurias neigiu, galiu priimti kaip šmeižtą.“

Galimai naudojasi tarnybine padėtimi

Karjeros valstybės tarnautojai gyventojams turėtų būti pavyzdys. Vienas iš svarbiausių valstybės tarnautojų veiklos etikos principų yra nesavanaudiškumas. „Valstybės tarnautojas privalo vadovautis visuomenės interesais, naudoti jam patikėtą valstybės ir savivaldybių turtą, tarnybinę informaciją tik visuomenės gerovei, eidamas valstybės politiko pareigas ar atlikdamas tarnybines pareigas nesiekti naudos sau, savo šeimai, savo draugams“, – rašoma LR valstybės tarnybos įstatyme. Tačiau seniūnas S. Bakšinskis šią vasarą, birželio 26 ir 27 d., du vakarus iš eilės, galimai seniūnijai priklausančiu visureigiu „Toyota Hilux“ vežė malkas savo kieman. Tokį vaizdą regėjo ir šių eilučių autorė su šeima, važinėjusia dviračiais po Gargždus.

S. Bakšinskio telefonu paklausus, ar jis nemano, jog tai naudojimasis tarnybine padėtimi, ragelyje kurį laiką spengė tyla. „Nežinau, nepatvirtinu. Jei aš tikrai tuo automobiliu vežiau, tai aišku bus naudojimasis. Taip, neneigiu“, – kalbėjo seniūnas. Tačiau po kelių sekundžių jau tvirtino, jog nevežė malkų tarnybiniu automobiliu savo privataus namo kieman. „Aš mačiau, kad ir pati važiavai. Bet kad ten buvo seniūnijos automobilis… tai nežinau tikrai. Neigiu tą informaciją“, – aiškino „Bangos“ korespondentei seniūnas.

Vadovams transporto priemones nuomoja

Pagal Klaipėdos rajono savivaldybėje galiojančias taisykles, naudotis tarnybiniu automobiliu švenčių ir poilsio dienomis, po darbo valandų tarnybos reikalais galima tik suderinus su direktoriumi ir Ūkio dalies tarnybos vedėju. Pasinaudoti automobiliu ne tarnybos reikalais, esant svarbioms priežastims (mirus darbuotojui ar darbuotojo mamai, tėvui, sutuoktiniui, vaikui, vainiko ar gėlių nuvežimui bei nuvykimui į laidotuves, nuvykimui pasveikinti buvusius darbuotojus asmeninių jubiliejų proga) galima gavus direktoriaus raštišką sutikimą ir suderinus su Ūkio dalies tarnybos vedėju. Esant kitoms svarbioms priežastims pasinaudoti automobiliu ne tarnybos reikalais galima gavus direktoriaus raštišką sutikimą ir suderinus su Ūkio dalies tarnybos vedėju, sumokant automobilio eksploatacijos išlaidas.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ūkio dalies tarnybos vedėjas Mindaugas Miežetis informavo, jog birželio-liepos mėnesiais dėl automobilio naudojimo ne tarnybos tikslais (ne darbo reikalais) į jį kreiptasi nebuvo. „Už automobilių ženklinimą seniūnijose atsakingi seniūnai, o Savivaldybės visi automobiliai paženklinti, išskyrus nuomojamus, kadangi jie yra ne mūsų, todėl mes negalime nieko ant jų klijuoti, kas galėtų jiems pakenkti, o po ilgo laiko užklijavus lipduką ant durelių lieka žymės“, – pastebėjo M. Miežetis.

Savivaldybė nuomojasi 6 automobilius: 2 „Škoda Superb“, 3 „Škoda Octavia“ ir 1 „Volkswagen Caravelle“. Iš viso kartu su nuomojamais automobiliais Savivaldybė turi 12 automobilių. Automobiliai nėra priskirti atskiriems žmonėms, jais naudojasi Savivaldybės vadovai, darbuotojai. „Tiesa, dviejų automobilių naudojimui (nuomojamų automobilių) yra numatyta pirmumo teisė direktoriui ir merui (automobiliai – „Škoda Superb“), tačiau jais naudotis gali visi darbuotojai“, – informavo Savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Ernesta Strakšytė.


KOMENTARAI

  • Valstybės tarnybos departamento vyr. specialistė Lina BIEKŠTAITĖ: „Valstybės tarnybos departamentas, įvertinęs informaciją dėl Gargždų seniūno S. Bakšinskio galimai neteisėtų veiksmų, nedelsiant kreipėsi į Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorių, kuris Valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka turėtų įvertinti skunduose nurodytus faktus bei aplinkybes dėl galimo Gargždų seniūno S. Bakšinskio tarnybinio nusižengimo padarymo.

    Jei pasitvirtins nurodyti faktai, manytume, jog toks valstybės tarnautojo elgesys prieštarautų valstybės tarnautojų veiklos etikos principams bei tai būtų galima traktuoti kaip netinkamą pareigų vykdymą.

    Atkreipiame dėmesį, jog Valstybės tarnybos įstatymo 30 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad tarnybinio nusižengimo tyrimą atlieka valstybės tarnautoją į pareigas priėmęs asmuo (šiuo atveju Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius) savo iniciatyva arba kai gauna oficialią informaciją apie valstybės tarnautojo tarnybinį nusižengimą.“

  • LR Seimo narė Agnė BILOTAITĖ: „Tikiuosi, kad gyventojai, pastebėję seniūną, galimai piktnaudžiaujantį savo tarnybine padėtimi, apie tai informuoja ne tik žurnalistus, bet ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos vadovus. Administracijos direktorius yra tiesioginis seniūno vadovas, kuris vadovaudamasis Administracijos veiklos nuostatais ir įstatymais, turi teisę inicijuoti tarnybinį patikrinimą, skirti tarnybinę nuobaudą, inicijuoti, kad būtų atlyginta materialinė žala, jeigu tokia padaryta. Žinoma, jeigu minimi faktai pasitvirtintų, Savivaldybės administracijos vadovas turėtų principingai tai įvertinti ir priimti sprendimą. Dar pridursiu, kad esu už tiesiogiai renkamus, o ne skiriamus seniūnus.“
  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas KARBAUSKAS: „Būčiau pastebėjęs nepaženklintą Gargždų seniūnijos automobilį, būčiau perspėjęs. Šį visureigį retai matydavau, atrodo, turėtų dažniau juo važiuoti ūkinių reikalų tvarkyti, juk su tokiu tikslu jis ir buvo pirktas. Nemačiau po Gargždus juo važinėjant. Tokių dalykų, kad seniūnijos darbuotojai galimai plauna seniūno asmeninį automobilį, nebuvau girdėjęs. Dėl šiltnamio nenoriu komentuoti, reikia klausti, kokiam tikslui, ar čia pietums, ar kam… Tikrai nežinau. Dėl galimo malkų vežimo tarnybiniu automobiliu savo namo kieman, tai tarnybinio visureigio negalima naudoti savo reikmėms, yra tvarka, jos reikia laikytis. Nėra kalbos. Jei visi šie galimi pažeidimai pasitvirtintų, kokia seniūnui tektų atsakomybė, spręstų komisija vadovaudamasi atitinkamais teisės aktais. Skundų seniūno S. Bakšinskio atžvilgiu daugiau sulaukiu dėl darbo organizavimo, apželdinimo darbų. Vertinantieji seniūno darbą nėra iki galo patenkinti… Ačiū, kad stebite.“

Tai žinotina

  • Seniūnijoms (seniūnų) transportui skiriamos lėšos yra apskaičiuojamos pagal nustatytus kuro sunaudojimo normatyvus, atsarginių dalių ir transporto draudimo išlaidas, t. y. į nustatytą sumą įeina kuras, draudimas ir remontas.
  • Lėšos skirtos seniūnijoms (seniūnų automobilių kurui, draudimui, remontui) transportui 2018 m.: Agluonėnų seniūnijai – 3 000 Eur; Dauparų–Kvietinių seniūnijai – 4 300 Eur; Dovilų seniūnijai – 3 500 Eur; Endriejavo seniūnijai – 3 500 Eur; Judrėnų seniūnijai – 3 500 Eur; Gargždų seniūnijai – 2 000 Eur; Kretingalės seniūnijai – 3 500 Eur; Priekulės seniūnijai – 4 000 Eur; Sendvario seniūnijai – 3 000 Eur; Veiviržėnų seniūnijai – 4 000 Eur; Vėžaičių seniūnijai – 3 500 Eur.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių