Smulkieji pieno gamintojai traukiasi

Baigėsi tiesioginių pardavimų pieno gamybos ir realizavimo metinių deklaracijų pateikimo terminas. Jas pristatė smulkieji ūkininkai, pieną parduodantys turguje. Šiemet jų gretos išretėjo, taip pat sumažėjo Klaipėdos rajone laikomų melžiamų karvių skaičius.

Vyksta žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotų deklaravimas, kuris truks iki birželio 16 dienos. Šiuo metu seniūnijose gauta trečdalis paraiškų iš pernai deklaravusiųjų. Ūkininkams nereikėtų lūkuriuoti iki paskutinės termino dienos.

Šiuo metu seniūnijose vyksta žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotų deklaravimas. Pirmadienį buvo gautos 969 paraiškos iš pernai deklaravusiųjų 2 928 ūkininkų. 2012 m. deklaravo 3 003. Pasak rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojos Genutės Valauskienės, ūkiai stambėja, didėja valdomi plotai. Pernai deklaruota 52 176 hektarai, o užpernai – 50 649 ha.

Pasak G. Valauskienės, deklaruojantieji eilėse nelaukia. „Seniūnijose ūkininkai iš anksto tariasi su žemės ūkio specialistais, kad nereikėtų eilėse stovėti, – patikino ji. – Daugėja ūkininkų, besinaudojančių elektronine bankininkyste ir deklaruojančių žemės ūkio naudmenų bei pasėlių plotus.“

Ji priminė, kad deklaravimas vyks iki birželio 16 d., o pavėlavusieji galės pateikti iki liepos 10 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą dieną – piniginės nuoskaitos: 1 proc. nuo paramos sumos. G. Valauskienės teigimu, šiemet naujas reikalavimas – norint gauti visą tiesioginę išmoką, reikia vykdyti žemės ūkio gamybą (laikyti gyvulius). Šiais metais pateikusieji paraiškas gali prašyti tiesioginių išmokų ne tik už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, bet ir mėsinius galvijus bei avis, ėriavedes, išmokų už plotus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemones.

Baigėsi tiesioginių pardavimų pieno gamybos ir realizavimo metinių deklaracijų pateikimo terminas. Prekiaujantys turguje pieno gamybos deklaracijas šiemet pateikė 105 ūkininkai, o praėjusiais metais – 118. Tai smulkieji ūkininkai, dauguma laikantys 2–8 melžiamas karves. Pasak G. Valauskienės, vieni atsisakė ūkininkavimo ir pardavė karves, kiti nusprendė pieną parduoti supirkimo punkte.

Rajone mažėja ir melžiamų karvių. Antai šiemet gegužės 1 d. įregistruotos 4 785, o pernai tuo pačiu laiku – 5 424. „Smulkieji traukiasi, pieno ūkiai stambėja – modernūs, šiuolaikiški gerai verčiasi“, – kalbėjo ji.

Daugumą smulkiųjų ūkininkų teko raginti žemės ūkio specialistams, kad pateiktų deklaracijas. Pieno kvotų nebebus nuo 2015 m., taigi šios apskaitos nebebus rengiamos. Beje, specialioji parama bus mokama pareiškėjams už rinkai pateiktą pieną 2013–2014 kvotos metais. Planuojama mokėti 28 Lt už toną. G. Valauskienė priminė, jog nereikia lūkuriuoti termino pabaigos – laiku pateikti deklaracijas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių