Smurtavusį mylimąjį vaduos iš nelaisvės
Dėl neįgalaus vyro nelaisvės plyšta mylinčios žmonos, atleidusios patirtą smurtą, širdis. Į „Bangą“ kreipėsi Klaipėdos apygardos probacijos tarnybos darbu pasipiktinusi gyventoja Sandra Žutautė (vardas ir pavardė pakeisti). Pasak jos, neįgalus sutuoktinis vos už vieną prasižengimą šiuo metu kali Šiaulių tardymo izoliatoriuje. Sutrikusi moteris mina įvairių institucijų slenksčius ir bando į šeimą susigrąžinti vyrą, o „Banga“ aiškinasi detales.
Muša – tylėkite: pareigūnų nesikvieskite
„Mielos moterys, jei norite gyventi ir toliau santuokoje, nesikreipkite į policiją. Pagalbos prašymu pasidarysite meškos paslaugą“, – į smurtą šeimoje patiriančias moteris kreipėsi R. Žutautė. Pasak jos, laimingą šeimos gyvenimą lyg žaibas iš giedro dangaus sujaukė Probacijos tarnybos negailestingas nuosprendis. „Nėra namų be dūmų. Pripažįstu, kad prieš maždaug metus dėl smurto šeimoje buvau išsikvietusi policijos pareigūnus. Vyrui skirta 8 mėnesių laisvės apribojimo bausmė, įpareigojant jį visą bausmės laiką nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, tarp jų ir alkoholio bei per 4 mėnesius nuo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos neatlygintinai išdirbti 80 val. sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose“, – dėstė moteris. Pasak jos, vyras sąžiningai atliko viešuosius darbus, reguliariai lankėsi Probacijos tarnyboje, tačiau vieną kartą lemtingai slystelėjo iš doros kelio. „Buvo likę vos keli mėnesiai iki bausmės atlikimo laikotarpio pabaigos. Mano sutuoktinis turi neįgalumo grupę. Dalyvavome laidotuvėse, ir, norėdamas numalšinti skausmą, jis išgėrė alkoholio. Kaip tyčia kitą dieną jam reikėjo važiuoti į Probacijos tarnybą. Vizito metu jam nustatytas neblaivumas. Tai sužinojau tik tuomet, kai po kurio laiko sulaukiau pareigūnų skambučio ir teiravimosi, kodėl vyras nedalyvavo teisme. Išsigandau ir jau kitos dienos rytą pati nuvežiau mylimąjį į Probacijos tarnybą pasiaiškinti. Nuvykę sužinojome, kad galime nebesilankyti ir sulauksime laiško, kurio verdiktas šokiravo. Skirti 3 mėnesiai laisvės atėmimo. Plyšta širdis. Juolab kad santykiai šeimoje jau ilgą laiką buvo puikūs. Gyvenome laimingai. Likau viena prižiūrėti ir šeimos ūkį, ir laikyti visus keturis namų kampus. Santuokoje esame jau 23 metus, tad šeimos išardymas skaudus abiem. Atsisveikindamas jis man padovanojo gėlę. Suruošiau būtiniausius rūbus, lauknešėlį maisto ir su drebančia širdimi išlydėjau į Šiaulių izoliatorių. Štai kaip padėjo šeimai pareigūnai – uždarė lyg žiauriausią kalinį“, – tramdydama ašaras dėstė S. Žutautė.
Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkė Rasa Stasiulaitienė garantavo, kad policijos pareigūnai visuomet reagavo ir reaguos į smurto atvejus. „Jokių nuolaidų netaikome, nes pasekmės gali būti skaudžios“, – pridūrė komisarė.
Prasižengta ne kartą
Pasak moters, viena vyro pražanga jam kainavo 90 dienų už grotų. „Bangai“ pradėjus aiškintis detales, Klaipėdos apygardos probacijos tarnybos direktorius Juras Kilijonas pabrėžė, kad, remiantis Asmenų duomenų apsaugos įstatymu, šios situacijos komentuoti negali, nes tam reikalingas raštiškas asmens sutikimas. Tačiau, anot jo, kai kurie gyventojos išsakyti faktai toli gražu neatitinka realybės. „Atsiskaitymo tvarka, kaip asmuo vykdo draudimus ir įpareigojimus, priklauso nuo nuteistojo ir pareigūno susitarimo, ir kiekvienas atvejis individualus, tačiau galiu garantuoti, kad asmuo turėjo prasižengti pakartotinai. Niekuomet už vieną nukrypimą neteikiame prašymų teismui. Pirmiausia įspėjame ar skiriame drausminę nuobaudą. Esame orientuoti į atsakomybę ir pokytį, o ne bausmes. Tik nepaisant įspėjimų apie pražangas informuojame teismą, kuris ir priima sprendimą. Praktika rodo, kad tik išskirtiniais atvejais skiriama laisvės atėmimo bausmė. O Probacijos tarnybos teikimai patenkinami mažiau nei 50 proc.“, – sakė J. Kilijonas.
Rūpestinga žmona pasiryžusi padaryti viską, kad jos mylimas vyras grįžtų namo. „Nežinau, nei ko griebtis. Rašiau apeliaciją, skambinau į Probacijos tarnybą, Klaipėdos rajono policijos komisariatą, ieškojausi net ir advokatų. Atsimušu lyg į sieną. Niekas net nesiklauso. Tikėjausi, kad bus atsižvelgta į sutuoktinio sveikatos būklę. Gi atvira žaizda, kuriai būtina priežiūra. Tačiau niekam nė motais. Prašiau, kad bausmę bent jau atidėtų, kol sveikata pagerės ir kol bus pratęstas invalidumas, kuris baigiasi liepos mėnesį. Tačiau į mano pagalbos šauksmus buvo numota ranka. Visi skaičiuoja tik vargšų nusižengimus. Niekam nerūpi, kad Probacijos pareigūnai per visą bausmės atlikimo periodą į namus atvykę buvo tik 6–7 kartus. Jei būtume pasiturintys, manau, būtų lengviau. Jei reiks, parduosiu paskutinę karvę, kad tik sumokėčiau užstatą“, – žingsnius vardan vyro laisvės vardijo mylinti žmona.
Neįgalumu siekia išvengti atsakomybės
Klaipėdos apylinkės teismo teisėjo padėjėja Jurgita Zablockiene „Bangą“ informavo, kad nuteistajam nevykdant teismo įpareigojimų, padarius įvairių pažeidimų, Probacijos skyrius kreipėsi į teismą dėl laisvės apribojimo bausmės pakeitimo areštu. „Klaipėdos rajono apylinkės teismas, įvertinęs byloje esančius duomenis, kovo 25 dieną nutarė, jog nėra tikslinga laisvės apribojimo bausmę pakeisti areštu. Nuteistajam buvo papildomai išaiškintos bausmės nevykdymo pasek-mės, tačiau jis jų nepaisė ir į Probacijos tarnybą atvyko neblaivus, aiškindamas, jog alkoholį vartoja nuolat. Taigi Probacijos tarnyba pakartotinai kreipėsi į Klaipėdos rajono apylinkės teismą prašydamas nuteistajam pakeisti laisvės apribojimo bausmę į areštą. Teismas, įvertinęs byloje pateiktus duomenis, atsižvelgęs į teismo posėdžio metu duotus paaiškinimus, į tai, jog nuteistasis kviečiamas į posėdį neatvyko, padarė išvadą, kad asmuo nerodo noro keisti savo elgesio, ignoruoja teismo įpareigojimą nevartoti alkoholio, todėl pakeitė laisvės apribojimo bausmę į 90 parų areštą. Nuteistajam apskundus šią nutartį, Klaipėdos apygardos teismas skundą atmetė bei įvertinęs bylos aplinkybes taip pat ir tai, kad nuteistasis yra iš dalies darbingas, konstatavo, jog Klaipėdos rajono apylinkės teismas pagrįstai ir teisėtai pakeitė laisvės atėmimo bausmę į areštą. Atkreiptinas dėmesys, jog gyventojas administracine tvarka 2016 metų sausį baustas už girto pasirodymą viešoje vietoje. Nuteistasis deklaratyviais teiginiais, jog jis tik kartą atvyko į Probacijos tarnybą neblaivus ir jam, neįgaliam asmeniui, negali būti paskirtas areštas, tik siekia išvengti atsakomybės už teismo įpareigojimų nevykdymą“, – dėstė teisėjo padėjėja.
Moterys pamiršta save
S. Žutautė įsitikinusi, kad jos vyrą, sergantį alkoholizmu, laisvės atėmimo bausmė tik dar labiau sugniuždys. „Jau sužinojęs nuosprendį, vyras palūžo. Diena iš dienos matydavau, kaip geriausia palydove ir vėl tampa taurelė. Jis prarado viltį, juk vis tiek laukia trys mėnesiai kalėjime. Ar tai pagalba? Ar iš įkalinimo įstaigos jis grįš geresnis? Tokiam žmogui reikalinga psichologo pagalba, priverstiniai kursai, privalomų darbų skyrimas, o ne izoliavimas“, – svarstė gyventoja.
Psichologė Daiva Grikšienė pritaria, kad alkoholizmu sergančiam vyrui išties reikia psichologinės pagalbos, tačiau priklausomybę turintis asmuo turi pats pripažinti ligą ir norėti gydytis. „Gydymas gali trukti kelerius metus. Būtinos 4 savaičių intensyvios konsultacijos, vėliau – reguliarūs susitikimai su psichologu. Tai nuolatinis darbas, o rizika atkristi visuomet išliks“, – akcentavo D. Grikšienė. Anot psichologės, alkoholis dažniausiai ir paskatina smurtą. Skriaudėjas taip išlieja susikaupusias neigiamas emocijas, bando kompensuoti menką savivertę ir įrodyti savo pranašumą.
Psichologė įžvelgia ir kitą medalio pusę. Pasak jos, tokiu atveju pagalbos labiau reikia ne kalinčiam ir auka save laikančiam vyrui, o dėl jo laisvės kovojančioms moterims. Specialistės teigimu, moterys turi suvokti, kad vyrai jas turi saugoti, gerbti ir mylėti. „Svarbu, kad siekiamybe taptų laimė. Jei galvojama, kad laimė slypi santuokoje su vyru – patartina drauge ieškoti būdų, kaip spręsti šią problemą. Jei svarstoma, kad nepakeliui su smurtaujančiu ar geriančiu asmeniu, privaloma imtis ryžto ir priimti sprendimą daryti pokyčius asmeniniame gyvenime. Svarbiausia reikia būti sąžiningoms ir nuoširdžioms pačioms sau, o ne aklai tikėti pažadais“, – patarimus vardijo D. Grikšienė.
Aistė NOREIKAITĖ
Komentarai
- Advokatas Laimonas Strauka patvirtino, kad jei probuojamasis asmuo be pateisinamų priežasčių nevykdo probacijos sąlygų ar padaro teisės pažeidimą, už kurį jam taikyta administracinė nuobauda, arba nesilaiko kitų įstatymų nustatytų pareigų, teismas Probacijos tarnybos teikimu priima sprendimą ir pasiunčia tokį asmenį vykdyti nuosprendžiu paskirtą bausmę. „Pažymėtina, kad šiuo atveju nei užstatas, nei bausmės vykdymo atidėjimas nėra taikomi. Probuojamojo asmens atvykimas į Probacijos įstaigą esant apsvaigusiam nuo alkoholio teisminėje praktikoje vertintinas kaip administracinis teisės pažeidimas, nes šiuo atveju teismas jį buvo įpareigojęs per visą bausmės laiką nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, tarp jų ir alkoholio. Asmuo gali būti atleistas nuo bausmės, jeigu iki teismo nuosprendžio priėmimo suserga sunkia nepagydoma liga, dėl kurios bausmę atlikti būtų per sunku. Nuteistąjį nuo bausmės atlikimo dėl ligos atleidžia Klaipėdos apylinkės teismas bausmę vykdančios institucijos teikimu, remdamasis gydytojų komisijos išvada. Posėdyje turi dalyvauti išvadą apie nuteistojo sveikatos būklę pateikusios gydytojų komisijos atstovas ir prokuroras. Šiuo atveju rekomenduotina asmeniui su artimųjų pagalba laisvės atėmimo bausmės vykdymo įstaigos administracijai pateikti įrodymus apie sveikatos būklę. Tai gali būti ekspertizės išrašai iš medicinos įstaigos vietos, neįgalumo pažymėjimas, vaistų knygelės ir pan. su prašymu laisvės atėmimo bausmės vykdymo laikotarpiu perkelti jį gydytis į laisvės atėmimo vietos ligoninę. Prašymą galima pateikti Laisvės vietų atėmimo ligoninės gydytojų konsultacinei komisijai“, – atvejį komentavo advokatas.
- Psichologė D. Grikšienė: „Dažnai moterys pamiršta save. Nualintos smurtaujančių ir geriančių vyrų jos tiesiog neįsivaizduoja kitokio savo gyvenimo ir priima skaudžią kasdienybę kaip gyvenimo normą. Tai dažniausiai lemia savivertės stoka, besąlyginis tikėjimas, kad žmogus pasikeis ar savęs kaltinimas dėl išprovokuoto smurto ir vyro panirimo į alkoholio liūną. Jos bijo likti vienišos ir aršiai kovoja dėl mylimųjų laisvės pamiršdamos visas skriaudas“