Smurto proveržį lėmė išgertuvės

Savaitgalio policijos suvestinės mirgėte mirga nuo smurto atvejų. Pareigūnai gesinti įsiplieskusių konfliktų skubėjo į Gargždus, Girininkus, Radailius ir Purmalius. Jų metu laužytos rankos, trankytos galvos. 4 iš 5 nukentėjusiųjų – moterys.

Smurtautojai elgėsi žiauriai

Šeštadienį Gargžduose ir Girininkuose konfliktinės situacijos užvirė keturiose šeimose. Dviem atvejais prieš moteris smurtavo sugyventiniai: Gargžduose 29 metų vyras rankomis suėmė moters galvą ir trenkė ją į sieną; šeštadienį paryčiais apie patirtą fizinį skausmą pranešė 24 metų girininkiškė. Tą pačią dieną Purmaliuose posūniui į veidą spyrė ir sudavė ranka įtėvis. Sekmadienį Radailių gyventojas laužė rankas savo seseriai ir mamai. Pagalbą moterims iškvietė smurtautojo žmona. Pasak Klaipėdos rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos viršininko Gražvydo Grišanovo, pastaruoju metu smurto artimoje aplinkoje mažėjo, tačiau šio savaitgalio įvykiai sumaišė kortas. „Per tris dienas – net keturi smurto protrūkiai. Juos lėmė išgertuvės. Pradėti ikiteisminiai tyrimai, aiškinamės detales“, – sakė Kriminalinės policijos viršininkas ir informavo, kad smurtautojams gresia arba viešieji darbai, arba laisvės apribojimas, atėmimas iki dvejų metų.

Kenčia moterys

Dažniausiai smurtą išprovokuoja barniai, pavydas ir alkoholiniai gėrimai, o aukomis tampa moterys. „Kivirčai įsiplieskia akimirksniu. Pasitaiko, kad pilietės į mus kreipiasi dar tik konflikto pradžioje, tad operatyviai atvykstame ir spėjame užgesinti smurto židinį dar jam neįsižiebus. Tačiau nukentėjusiosioms prireikia bent jau psichologinės pagalbos“, – kalbėjo G. Grišanovas.

Prieš penkerius metus įsigaliojus LR Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymui, nukentėjusiems asmenims Klaipėdos rajone kompleksinę pagalbą teikia Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras. „Gavę policijos pranešimus nedelsiant susisiekiame su smurto auka ir suteikiame nemokamą psichologinę, socialinę, teisinę pagalbą. Taip pat esant poreikiui tarpininkaujame ir moteris apgyvendiname socialinių paslaugų centruose. Savarankiškai į mus galima kreiptis tel. (8 445) 78024 arba el. p. kretingosmoterys@gmail.com. Smurtas nėra gyvenimo norma. Tad tylėti ir kentėti nereikia“, – „Bangai“ akcentavo minėto centro direktorė Jurgita Cinskienė. 2016 metais Klaipėdos rajone smurtą artimoje aplinkoje patyrė beveik 500 moterų. Kiekvienais metais aukų skaičius padidėja maždaug 20 proc.

Teikiant pagalbą – aibė spragų

Kaip pastebi Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro direktorė, visuomenės požiūris į smurtą vis dar itin tolerantiškas ir grįstas mitais. Žmonės linkę kaltinti auką, kuri tariamai pati išprovokuoja smurtinį elgesį. Dėl šios priežasties liudininkai vengia prabilti ir atsisako liudyti. „Remiamasi Baudžiamojo kodekso nuostatomis, kurios prasilenkia su Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymu. Realios bausmės dažniausiai sulaukia tik fizinį smurtą artimoje aplinkoje naudojantys asmenys“, – trūkumus įžvelgia J. Cinskienė. Taip pat ji pastebi ir institucijų, teikiančių pagalbą nukentėjusiems nuo smurto, nesusikalbėjimą. Mat kiekviena jų stengiasi atlikti tik savo darbą. „Pavyzdžiui, Vaiko teisių apsaugos skyrius, įgyvendindamas tėvo teisę bendrauti su vaikais, įpareigoja nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusią moterį leisti prieš ją smurtavusiam vyrui matytis su vaikais. Juk taip sudaromos sąlygos smurtautojui manipuliuoti vaikais ir naudoti psichologinį smurtą prieš moterį“, – kalbėjo centro direktorė. Psichologinio smurto atvejai itin dažni, tačiau labai sunkiai įrodomi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content