Spektaklio kūrėjams – „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimas

Tarptautinės teatro dienos išvakarėse geriausi 2022 metų scenos menininkai apdovanoti Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Jiems įteiktos Kultūros ministerijos Profesionaliojo scenos meno premijos ir atminimo ženklai – „Auksiniai scenos kryžiai“. Tarp laureatų – ir Priekulės kultūros centro garso ir vaizdo operatorius Donatas Bielkauskas.

Šiais metais pirmą kartą tarp nominacijų atsirado socialinio rezonanso kategorija. Šioje kategorijoje laimėjo garso ir judesio spektaklis „Nemiga“. Tai – keturių Lietuvos ir Ukrainos kūrėjų bendras darbas, sukurtas per nuotolį ir analizuojantis nemigos temą. Donatas – šio spektaklio garso menininkas ir vienas iš idėjos autorių.

Keli mėnesiai kūrybinio proceso būnant atskirai ir matantis tik naudojantis „Zoom“ platforma, net nežinant, ar pavyks galiausiai spektaklį parodyti gyvai. Toks kūrybinis procesas lydėjo keturis kūrėjus – Janą Šliabanską ir Mariją Salo iš Ukrainos bei Donatą Bielkauską ir Petrą Lisauską iš Lietuvos.

Šio spektaklio kūrybine ašimi tapo nemigos idėja. Mintis sujungti skirtingas patirtis turinčius menininkus ir reflektuoti jų išgyvenamą nemigą ir nerimą karo akivaizdoje kilo prodiuserei Godai Giedraitytei ir garso menininkui D. Bielkauskui. Bendradarbiaujant su Viktoru Rubanu, šokio kūrėju ir prodiuseriu iš Ukrainos, prie projekto prisijungti buvo pakviestos dvi Ukrainos kūrėjos.

Nemiga – tai priešprieša miegui. Tai – būsena, kai nuolat esame budrūs, nes virš galvų krinta raketos ir bombos, ir tu negali sudėti bluosto, bet iš kitos pusės – turi būti visada pasiruošęs. Tai – pasipriešinimo ženklas, neleidžiantis užmigti karo akivaizdoje ilgainiui atsirandančio abejingumo, nuobodulio, rutinos jausme. Negalima ištrinti atminties…

Nemiga – tai ir bėgančių nuo karo žmonių palydovas. Tai – ir priimančių pabėgėlius žmonių bendražygė. Karo akivaizdoje mes nebemiegame, esame nuolatinėje būdravimo būsenoje, kur prasiveržia nerimas, pyktis, o viltis užgniaužia miegą. Garsines interpretacijas šia tema ir vedami asmeninių patirčių Yana Shliabanska kūrė Paryžiuje, kur pasitraukė prasidėjus karui Ukrainoje, o D. Bielkauskas Klaipėdoje. Jų itin stipri muzika tampa pagrindu choreografiniams dviejų šokėjų sprendimams. M. Salo repetavo raketų apšaudomame Lvove, o P. Lisauskas – Molėtuose. 45 minučių trukmės spektaklio „Nemiga“ premjera įvyko 2022 m. lapkričio mėnesį Klaipėdos kultūros fabrike vykusiame Tarptautiniame menų festivalyje „Platforma“.

„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių