Svaigina ne tik saulė

Neabejoju, jog nesukate sau galvos dėl labai rimtų dalykų, kai saulė vis dar žeme ridinėjasi, o karščio įdirbis neleidžia atitokti net naktį.

Pasižvalgykime, kokiomis naujienomis mus šią savaitę bandė pritraukti žiniasklaida (žinoma, be Jūros šventės žinių, kurios labai malonios)? Įdomiausios naujienos – apie privalomai deklaruotus ir šiuo metu skelbiamus Lietuvos politikų, ministrų ir kitų aukštų pareigūnų sukauptus turtus. Kažkas gal net pasipiktinsite, kad negražu skaičiuoti svetimus pinigus. Svetimus – taip. Tačiau turime susivokti, o visų pirma ir patys politikai, aukšto rango valdininkai, jog jie yra vieši asmenys. Tuo labiau, kad jiems atlyginama iš biudžeto, vadinasi, naudojami visų mokesčių mokėtojų pinigai. Štai kodėl demokratinėje visuomenėje turime teisę žinoti, kokio storio yra viešų asmenų, tarnaujančių valstybei (ar tikrai?), piniginės.

Vėliau „Bangoje“ rašysime apie turtingiausius, o tuo pačiu ir skurdžiausius rajono politikus, o dabar pasidairykime, kaip gyvena mūsų viršūnės.

Kaip rodo Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiami naujausi politikų turto deklaracijų duomenys, LVŽS pirmininkui R. Karbauskiui priklauso turtingiausio Seimo nario titulas. Jo ir žmonos deklaruotas turtas pernai viršijo 15,2 mln. eurų. Turtas per metus net išaugo, nes deklaruota didesnė turimų žemės sklypų vertė – 3,69 mln. eurų. R. Karbauskis deklaravo akcijų už 9,74 mln. eurų, statinių ir kito nekilnojamojo turto už 1,11 mln. eurų, dalių ir pajų už 458 tūkst. eurų, kredito įstaigose jis laiko 199 tūkst. eurų. 2016 metais politikas dar buvo deklaravęs 593 tūkst. eurų pasiskolintų lėšų, tačiau 2017 metais skolų jau nebeliko.

Žymiai kukliau, palyginti su R. Karbauskio, atrodo Prezidentės ir premjero deklaracijos. Šalies vadovės D. Grybauskaitės turtas per metus išaugo 15 tūkst. eurų – 2016-aisiais jos turto ir santaupų vertė siekė 837 tūkst. eurų. S. Skvernelis ir jo sutuoktinė pernai turėjo sukaupę turto už daugiau nei 228 tūkst. eurų, arba 14 tūkst. eurų daugiau nei 2016-aisiais. Labiausiai iš trijų šalies vadovų išaugo Seimo pirmininko V. Pranckiečio, šiomis dienomis švenčiančio 60-metį, šeimos turtas. Jis su žmona deklaravo pernai turėję 334 tūkst. eurų turto ir santaupų arba 38 tūkst. eurų daugiau nei ankstesniais metais.

Tarp ministrų pirmauja užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, kuris su sutuoktine pernai turėjo turto ir santaupų už 626 tūkst. eurų. Tiesa, šeima nurodė turinti ir 463 tūkst. eurų paskolą. Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius su žmona deklaravo 620 tūkst. eurų turto ir santaupų, taip pat nurodė turintys 80 tūkst. eurų paskolą. Susisiekimo ministras Rokas Masiulis su žmona pernai valdė 583 tūkst. eurų vertės turto ir santaupų, turėjo 275 tūkst. eurų paskolą.

Įprasta manyti, kad Lietuvos europarlamentarams esą tik gulbės pieno tetrūksta. Tačiau iš 11 mūsų Europos Parlamento narių tik dviejų turtas yra milijoninis, rodo naujausi Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenys. Turtingiausias europarlamentaras – multimilijonierius A. Guoga. Kartu su žmona Aiste 2017 m. jis deklaravo turto už daugiau nei 31,7 mln. eurų, 4,04 mln. eurų jų sudaro skolos, o daugiausia turto A. Guoga turi akcijose – 24 mln. eurų. Deklaracijoje už 2016 metus europarlamentaro V. Uspaskicho turtas atrodė įspūdingai, skaičiuojant kartu jo ir jo žmonos deklaruotą turtą, bendra vertė siekė 39 mln. eurų. Tačiau šiųmetinėje deklaracijoje, pateiktoje už 2017 metus, V. Uspaskicho turtas skaičiuojamas jau be buvusios žmonos J. Blažytės turtų, nes politikas išsiskyrė. Tad politikas nurodė 2017 m. turėjęs beveik 2,5 mln. eurų turto. Iš jų – 337 tūkst. eurų paskolinta ir nesusigrąžinta, dar 75 tūkst. eurų pasiskolinti ir negrąžinti.

Nėra abejonių, kad daugelį Lietuvos žmonių tokie politikų, aukštų pareigūnų paskelbti turtų skaičiai svaiginančiai pykina. Štai ir Valstybinė mokesčių inspekcija pripažįsta, kad net neturi galimybių patikrinti visų deklaracijų teisingumo. Gali būti, kad matome ne visiškai realų vaizdą, galbūt kai kurie deklaruojantieji ne iki galo būna dorybingai nuoširdūs rodydami savo vienaip ar kitaip sukauptus turtus. Bet anksčiau ar vėliau yla vis tiek išlenda iš maišo: tai jau ne kartą parodė žurnalistiniai tyrimai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content