Sveika gyvensena – daugiau žalos ar naudos?
Sveikas gyvenimo būdas šiandien kaip niekad „ant bangos“. Tiek internetinėje žiniasklaidoje, tiek laikraščiuose ar žurnaluose mirgėte mirga straipsnių antraštės, skelbiančios vis kitą lieknėjimo, mitybos ar sporto programą. Atsirinkti teisingą informaciją ir nepulti į kraštutinumus – uždavinys ne iš lengvųjų. Ar savęs alinimas sporto salėje šešiskart per savaitę, skrupulingas kalorijų skaičiavimas ir ryškus pilvo presas – sveiko, o juolab laimingo gyvenimo rodiklis? Sveikatingumo kulto pinkles, mitus ir realybę „Bangai“ atskleidė mitybos specialistė ir asmeninė trenerė Jūratė Gliožerienė. Ji įsitikinusi, kad svarbiausia išlaikyti sporto, mitybos, veiklos balansą. O geriausias atspirties taškas – savijauta.
Nerealūs tikslai – dirva ligoms
– Sportas, subalansuota mityba, fizinis aktyvumas – šventa trejybė bene kiekvienai prisižiūrinčiai merginai ar moteriai. Tačiau ar siekiant rezultatų neperlenkiama lazda?
– Visuomenės požiūris į sveiką gyvenimo būdą dažniausiai iškreiptas. Žmonės prisiskaito iš piršto laužtų straipsnių apie tariamą sveikatingumą ir puola save alinti. Kartą savo internetiniame puslapyje dariau eksperimentą: įkėliau naudingą informaciją apie maistą, ji sulaukė 5 tūkst. susidomėjusiųjų, o štai griežta dieta – daugiau nei 80 tūkst. Tai liudija, kad dalis žmonių labiau susigundo ne sistemingu ir nuosekliu darbu, tačiau greitu rezultatu.
Ypač jaunų merginų siekiamybe tampa modelių figūros matmenys.
Išsikeliami su realybe prasilenkiantys tikslai. Pavyzdžiui, mergina, kurios ūgis 1,62 m, neturi sverti 50 kg. Idealus svoris – 56 kg. Prisiminkime, kokią moterį sukūrė Dievas? Ne kaulus ir odą. Mylėkime savo kūną. Juk tai – mūsų tvirtovė. Kitaip dažniausiai prasideda užburtas ratas, ne gerinantis, o žalojantis mūsų sveikatą. Merginos savo gyvenimą įrėmina į sporto, mitybos ir rezultatų siekimo marmuro piramidę. Jos patiria nuolatinį stresą, kuria barjerus savo socialiniame gyvenime, tačiau taip ir nepasiekia trokštamų rezultatų.
– Kokias pagrindines klaidas pastebite? Kokios jų pasekmės?
– Baimė valgyti. Nevalgymas po 18 val., visiškas riebalų atsisakymas ar juolab badavimas – sveikos gyvensenos mitų karaliai. Taip tik lėtinama medžiagų apykaita, žalojama nervinė sistema. Vaikydamiesi greitų rezultatų žmonės griebiasi griežtų dietų, kasdien po 2–3 val. praleidžia sporto salėje. Patiriama nuolatinė įtampa ir stresas. Žmonės palūžta: dieną pradeda dieta, o vakare puotauja. Taip prisišaukiamas diabetas, nutukimas, širdies ligos. Liūdna, tačiau vis daugiau merginų kenčia nuo depresijos, anoreksijos, bulimijos ar kitų valgymo sutrikimų. Kyla grėsmė jų vaisingumui. Pirmieji signalai – sutrikęs menstruacijų ciklas, slenkantys plaukai, lūžinėjantys nagai, odos bėrimas.
Rodiklis – gera savijauta
– Tai kas gi yra tas sveikas gyvenimo būdas? Kokie jo pagrindiniai principai ir pirmieji žingsniai? Kaip atrasti aukso viduriuką?
– Tik save mylintys žmonės gyvens išties sveikai. Jie suvoks, kad mūsų skrandis – ne šiukšliadėžė. Norint atrasti tinkamiausią mitybos ar sporto planą – geriausia stebėti savo savijautą. Ji viską išduoda. Sportas ir maistas turi būti ne kančia, o malonumas. Po treniruotės žmogus turi jaustis nepavargęs, priešingai – įgauti jėgų ir energijos produktyviai dienai. Svarbu ne tik subalansuota mityba, fizinis aktyvumas, tačiau darbo ir poilsio režimas. Esant balansui, gražės ne tik kūno formos, tačiau ir saulė kasdien švies vis skaisčiau.
– Galbūt pasidalintumėte konkrečiais patarimais?
– Rytą pradėkite nuo stiklinės šilto vandens, jo per dieną išgerkite ne mažiau kaip 2 l (galite gardinti citrina, greipfrutu, agurku, imbieru). Skaitykite maisto produktų sudėtį. Derėtų vengti maisto produktų (išskyrus vaisių), turinčių daugiau nei 6 g/100 g cukraus. Nepirkite paskanintų jogurtų, „sveikuoliškų“ avižinių batonėlių.
Druską naudokite su saiku ir įsigykite himalajų, ji daug naudingesnė mūsų organizmui ir neužsilaiko kepenyse, kaip įprasta. Maisto neužgerkite vandeniu! Atsigerti galite likus 30 min. iki valgymo arba 30 min. po jo. Valgykite kas 2–3 valandas, paskutinis valgymas – bent 2 val. iki miego. Maistą ruoškite iš vakaro, taip 90 proc. sumažinsite galimybę persivalgyti.
Nepamirškite fizinio aktyvumo. Bent tris kartus per savaitę po 30 min. pasportuokite. Nueikite ne mažiau kaip 10 tūkst. žingsnių. Dirbantieji sėdimą darbą pertraukėlių metu turi atlikti trumpą mankštelę.
– Maisto papildų pasirinkimas šiandien turbūt didesnis nei jo produktų? Ar tai nėra tik tinklinio marketingo išpūstas burbulas?
– Jei valgysite visavertį maistą, jums nereikės jokių maisto papildų. Nėra stebuklingų piliulių ir miltelių. Tai komercija. Kiekvienas žmogus renkasi pats. Savo klientams niekuomet maisto papildų nerekomenduoju ir pati jų nevartoju.
- „Lietuviams stinga teisingo švietimo, kas išties yra sveikas gyvenimo būdas. Planuoju organizuoti seminarus, juose akcentuoti, kad nereikia savęs alinti ir sprausti į nerealius rėmus. Į savo komandą pakviesiu ir gydytojų. Tikiuosi ateityje aplankyti ir gargždiškius. Trokštu matyti kuo daugiau laimingų, puikiai besijaučiančių žmonių. Nelaukite rytojaus ir neatidėliokite pirmadieniui. Kūnas atsidėkos gera savijauta ir sveikata, nes tai yra didžiausias turtas gyvenime“, – įkvepiančiai kalbėjo J. Gliožerienė. Jos sveikatingumo studiją „Dama Fit“ galite rasti Klaipėdoje (Herkaus Manto g. 22).
Aistė NOREIKAITĖ
Asmeninio archyvo nuotr.