Sveikatinimui ir sportui – daugiau priemonių, pajėgų ir lėšų
Nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigalioja nauja Lietuvos Respublikos sporto įstatymo redakcija, kurio 8 straipsnyje nustatytos savivaldybių funkcijos: nustatyti savivaldybės biudžeto lėšomis finansuotinas sporto sritis, sporto srityje veikiančių fizinių ir juridinių asmenų veiklos finansavimo iš savivaldybės biudžeto kriterijus ir tvarką. Kaip tai sekasi įgyvendinti mūsų savivaldybėje, kalbamės su mero pavaduotoja Violeta Riaukiene.
Kaip gyventojai vertina įvairias sporto ir sveikatinimo paslaugas Klaipėdos rajono savivaldybėje pagal pernai atlikto Savivaldybės gyventojų pasitenkinimo viešosiomis paslaugomis indekso nustatymo tyrimo duomenis?
Palankiai vertinančių gyventojų dalis yra tokia: sveikos gyvensenos vertybių ir įpročių dalis – 43,7 proc., lauko aikštynų kokybė ir įvairovė – 44,3 proc., NVO ir sporto klubų veikla – 36,7 proc., specializuotų sporto objektų pakankamumas – 17,3 proc., po stogu esančių įvairių sporto objektų, salių, baseinų kokybė ir įvairovė – 27,2 proc., bendros paskirties sporto salių pakankamumas ir būklė – 25,7 proc., gimnazijų, pagrindinių mokyklų ir sporto aikštynų kokybė bei prieinamumas gyventojams – 67,53 proc.
2018 m. Sveikatos apsaugos skyrius atliko galiojančių šalies ir savivaldybės teisės aktų auditą, įvertino Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžiuose sporto srityje veikiančių fizinių ir juridinių asmenų pateiktą informaciją, taip pat ir minėto tyrimo ataskaitoje pateiktus gyventojų sporto paslaugų vertinimus.
Taigi, kaip matome, stengtis yra kur, todėl praėjusių metų paskutiniame posėdyje buvo priimta keletas svarbių ir naudingų visai Savivaldybės sveikos gyvensenos mėgėjų, taip pat ir aktyviai sportuojančių bei profesionalių sportininkų bendruomenei sprendimų, pagal kuriuos numatytos kompleksinės ir ilgalaikės priemonės.
Kokios ir kaip buvo nustatytos savivaldybės biudžeto lėšomis finansuotinos sporto sritys?
Dėl jų iš tiesų daug diskutuota net keliuose Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžiuose. Nustatytos šios sritys: savivaldybės gyventojų fizinio aktyvumo plėtra ir sportininkų, reprezentuojančių Klaipėdos rajono savivaldybę, ugdymo, dalyvavimo pasaulio, Europos, Lietuvos aukšto meistriškumo sporto varžybose, rėmimas. Tvirtinant 2019 m. Savivaldybės biudžetą bus sprendžiamas lėšų skyrimo klausimas.
Savivaldybės gyventojų fizinio aktyvumo plėtra bus skatinama įrengiant naujas treniruoklių aikšteles ir atnaujinant bei įrengiant sporto aikšteles visoje savivaldybės teritorijoje, įsteigti nauji etatai viešojoje įstaigoje Sporto centre, na, o kaip bus remiami sportininkai, reprezentuojantys mūsų rajoną, išdėstyta tam sukurtame tvarkos apraše.
Papasakokite plačiau, kas nuveikta ankstesniais metais ir ar toliau bus įgyvendinamos priemonės ta pačia kryptimi? Kokios laukia naujovės?
Džiaugiamės, kad visi rajono gyventojai per dvejus praėjusius metus sulaukė naudingų priemonių, kurios padeda sveikos gyvensenos entuziastams aktyviai sportuoti čia pat, savo aplinkoje. Kiekvienoje seniūnijoje įrengta naujų lauko treniruoklių iš viso už 24 tūkst. eurų, kuriems įrengti aikšteles parinko pačios seniūnijos.
Taigi poreikis iš dalies patenkintas, tačiau tebėra vidaus treniruoklių stygius. Gyventojams turi būti sudarytos sąlygos nemokamai mankštintis ir šaltuoju metų sezonu. Taigi Kūno kultūros ir sporto plėtros programoje planuojama pakeisti priemonės pavadinimą į „Lauko ir vidaus treniruoklių įrengimas Klaipėdos rajono seniūnijose“. Bus apklaustos seniūnijos dėl turimų patalpų, kuriose būtų galima įrengti vidaus treniruoklius. Programa turėtų būti numatyta 3 metams.
Rajone iš viso nuo 2016 metų atnaujinta 11 sporto aikštelių. Šiemet 112 tūkst. eurų planuojama skirti 4 sporto aikštelių atnaujinimui prie mokyklų Ketvergiuose, Plikiuose, Dituvoje ir Drevernoje prie buvusios mokyklos.
Patvirtinti nauji etatai Sporto centre. Kiek jų ir kaip konkrečiai šie specialistai dirbs su gyventojais?
Europos Sąjungos šalių patirtis rodo, kad gyventojų fizinį aktyvumą efektyviausiai didina bendros, o ne individualios fizinio aktyvumo priemonės. Tada, kai žmonės jaučia bendrystę, yra komandoje, jie pasiekia daugiau – taip pat ir siekdami geresnių asmeninių sveikos gyvensenos rezultatų.
Taigi Savivaldybės tikslas yra ugdyti vidinę gyventojų motyvaciją ir siekti ilgalaikio gyventojų fizinio aktyvumo padidėjimo. Tam turi būti šios sąlygos ir, be kita ko, su gyventojais turi dirbti specialistai, gebantys motyvuoti, konsultuoti fizinio aktyvumo klausimais bei organizuoti pratybas, sporto renginius. To ir tikimės iš naujų fizinio aktyvumo ir sporto specialistų, kurių leistinas pareigybių skaičius Klaipėdos rajono savivaldybės biudžetinės įstaigos sporto centre padidintas iki 21 (iki šiol buvo 16) ir iš prašomų naujų 5 etatų 4 skirti fizinio aktyvumo ir sporto specialistams seniūnijose bei 1 ─ darbininkui, atsakingam už lauko ir vidaus sporto infrastruktūros plėtrą ir priežiūrą.
Kaip ir sporto priemonių, taip pat ir konsultacijų ir pagalbos kuo daugiau žmonės, norintys sveikai gyventi ir aktyviai sportuoti, turėtų gauti nemokamai. Kaip minėta, nauji fizinio aktyvumo ir sporto specialistai vykdys įvairias fizinio aktyvumo, sporto veiklas seniūnijose. Viena iš jų galėtų būti darbas su seniūnijų gyventojais prie įrengtų treniruoklių.
Taigi, gyventojai gaus daug naujų nemokamų profesionalių paslaugų. Tikimės, kad nuosekliai įgyvendinamos programos užtikrins kokybišką paslaugų prieinamumą visame rajone. Belieka įsitraukti į nuolat sportuojančiųjų, sveikai gyvenančiųjų gretas.
Patvirtintas ir Sportininkų, reprezentuojančių Klaipėdos rajono savivaldybę, ugdymo, dalyvavimo pasaulio, Europos, Lietuvos aukšto meistriškumo sporto varžybose, rėmimo tvarkos aprašas. Kas jame svarbiausia ir kokios naujovės numatytos?
Savivaldybė visada rėmė ir toliau rems sportininkus, reprezentuojančius mūsų rajoną Lietuvoje ir už jos ribų.
Klaipėdos rajone nebuvo sportininkų rėmimo aiškių kriterijų ir tvarkos. Ankstesni dokumentai buvo pasenę ir nebeaktualūs. Dabar pagal naująjį tvarkos aprašą bus aiškūs rėmimo kriterijai ir tvarka, paramą gaus sportininkas, o ne klubas. Siūlomas trejų metų programinis finansavimas, kuris sudarys palankias sąlygas siekti rezultato bei sumažins administracinę naštą sporto srityje veikiantiems subjektams ir savivaldybės administracijai.
Bus vykdoma naujos tvarkos stebėsena ir esant reikalui Tvarkos aprašas koreguojamas.
Iš viso sportininkams remti reiktų apie 200–220 tūkst. eurų. Dalis lėšų bus perkelta iš Kūno kultūros ir sporto plėtros programos. Jų skyrimo klausimas bus sprendžiamas tvirtinant naują biudžetą.
Kvietimas teikti paraiškas ir visa informacija apie kvietimą yra skelbiama savivaldybės interneto svetainėje www.klaipedos-r.lt Naujienų puslapyje bei Veiklos skiltyje „Sportas“ bei Savivaldybės feisbuko paskyroje, rajono vietiniuose laikraščiuose.
Kalbėjosi Daiva BELIOKAITĖ
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja