Sveikatos apsaugos ministerija atsako į aktualius klausimus apie serologinius tyrimus

Viešojoje erdvėje kilus diskusijoms ir neaiškumams dėl COVID-19 serologinių tyrimų ir Galimybių paso, Sveikatos apsaugos ministerija atsako į aktualius klausimus. 

Praėjusį trečiadienį Vyriausybė priėmė nutarimą, kad nuo 2022 m. sausio 10 d. serologinis tyrimas po vakcinacijos nebebus sąlyga gauti Galimybių pasą. Vyriausybė yra numačiusi pereinamąjį laikotarpį, tad iki 2022 m. sausio 10 d. kiekybinius ar pusiau kiekybinius serologinius tyrimus po skiepų atlikusieji Galimybių pasą galės turėti 60 d. Serologiniai tyrimai persirgusiems asmenims Galimybių pasui gauti galios ir toliau.

Sprendimai priimti atsižvelgiant į tai, kad Europoje ir Lietuvoje plinta Omikron atmaina (vakar dienos duomenimis, Lietuvoje registruoti 59 atvejai). Ši atmaina yra labiausiai besiskirianti nuo kitų iki šiol aptiktų, galimai susijusi su vakcinų veiksmingumo sumažėjimu, ypač praėjus ilgesniam laiko tarpui po vakcinacijos. 

Ar pagal pilną vakcinacijos schemą pasiskiepiję asmenys galės atlikti nemokamą kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą ir gavę teigiamą atsakymą prasitęsti Galimybių paso galiojimą?

Pagal pilną vakcinacijos schemą (dvejomis „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „Vaxevria“ vakcinos dozėmis arba viena „Janssen“ vakcina, arba pagal mišrią schemą) pasiskiepiję asmenys gali atlikti vieną nemokamą kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą ir naudotis Galimybių pasu 210 d. po vakcinacijos pagal pilną schemą. Šiems asmenims atliekamas vienas nemokamas kiekybinis ar pusiau kiekybinis serologinis antikūnų tyrimas praėjus ne mažiau kaip 90 d. po vakcinacijos.

Iki 2022 m. sausio 10 d. atlikus kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą, pagal pilną vakcinacijos schemą pasiskiepijęs asmuo gali prasitęsti Galimybių paso galiojimo laiką 60 d. T. y., iki sausio 9 d. (imtinai) atlikus kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą ir gavus teigiamą jo rezultatą, Galimybių pasas prasitęs 60 d. nuo tyrimo atlikimo dienos. 

Ar COVID-19 liga persirgę asmenys, kurie pasiskiepijo viena COVID-19 vakcinos doze, galės prasitęsti Galimybių paso galiojimo laiką jeigu atliko kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą?

COVID-19 liga persirgusiems (diagnozė buvo patvirtinta teigiamu PGR tyrimo rezultatu) ir viena „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „Vaxzevria“ vakcinos doze pasiskiepijusiems asmenims Galimybių pasas galioja 210 dienų. Jei persirgęs asmuo pasiskiepijo pagal pilną schemą (dvejomis „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „Vaxevria“ vakcinos dozėmis arba viena „Janssen“ vakcina), Galimybių pasas galios neribotą laiką.

Persirgusiems ir viena vakcinos doze pasiskiepijusiems asmenims vienas nemokamas kiekybinis ar pusiau kiekybinis serologinis antikūnų tyrimas atliekamas ne anksčiau kaip po 90 d. nuo vakcinos suleidimo. 

Galimybių paso galiojimo laiką su teigiamu antikūnų tyrimo rezultatu persirgę ir viena vakcinos doze pasiskiepiję asmenys gali prasitęsti iki 2022 m. sausio 10 d. Vėliau dokumento galiojimas nebus pratęsiamas. 

Ar COVID-19 liga persirgusiems ir pagal pilną vakcinacijos schemą pasiskiepijusiems asmenims sudaroma galimybė pasidaryti nemokamą kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą? 

Persirgusiems COVID-19 liga (kai liga buvo patvirtinta teigiamu PGR tyrimo rezultatu) ir paskiepytiems pagal pilną schemą asmenims Galimybių pasas ar jam alternatyvūs dokumentai galioja neribotą laiką. Nemokamas antikūnų tyrimas šiems asmenims neatliekamas.

Pasiskiepijau pagal pilną vakcinacijos planą. Po pilnos vakcinacijos jau praėjo 210 d., Galimybių pasas nebegalioja. Nežinau, kiek turiu antikūnų. Ar prieš skiepijantis trečiąja sustiprinančiąja doze reikėtų atlikti antikūnų tyrimą? 

Įprastai sprendžiant dėl vakcinacijos nėra vertinami antikūnų tyrimų rezultatai, todėl visiems gyventojams rekomenduojama pasiskiepyti sustiprinančiąja vakcinos doze. Plačiau apie vakcinaciją sustiprinančiąja doze skaitykite ČIA

Manau, kad persirgau COVID-19 liga, bet neatlikau nei PGR tyrimo, nei antigeno testo. Ar turiu galimybę atlikti nemokamą antikūnų tyrimą? Jei taip, ar gavęs teigiamą tyrimo rezultatą galėsiu prasitęsti Galimybių paso galiojimo laiką? 

Kai asmuo prieš mažiau nei 60 dienų yra gavęs teigiamą (kai nustatomi anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnai prieš SARS-CoV-2) kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymą, išskyrus atvejus, kai serologinis tyrimas atliekamas po skiepijimo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vakcina, jis gali gauti Galimybių pasą. Atkreipiame dėmesį, kad mobiliuose punktuose atliekami greitieji serologiniai testai Galimybių pasui nėra tinkami. Jei asmuo neskiepytas, tokiu atveju gali atlikti kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį antikūnų tyrimą ir gavus teigiamą rezultatą, naudotis Galimybių pasu 60 d. Nemokami kiekybiniai ar pusiau kiekybiniai serologiniai tyrimai atliekami asmenims, kurie yra vakcinuojami sustiprinančiąja vakcinos doze, siekiant padėti apsispręsti dėl revakcinacijos nelaukiant 210 dienų termino, todėl asmenims, kurie nėra vakcinuoti, nemokamas tyrimas neatliekamas. COVID-19 ligos simptomų turintys asmenys gali nemokamai išsitirti mobiliuosiuose punktuose, registracija vykdoma per Karštąja liniją telefonu 1808 arba pildant elektroninę registracijos formą adresu www.1808.lt

Tačiau asmeniui rekomenduojama pasiskiepyti, nes skiepai yra veiksmingiausia COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) prevencijos priemonė. 

Dėl kokių priežasčių serologinis tyrimas po vakcinacijos nebetinka Galimybių pasui pratęsti? 

Sprendimai priimti atsižvelgiant į tai, kad Europoje ir Lietuvoje plinta Omikron atmaina (vakar dienos duomenimis, Lietuvoje registruoti 59 atvejai). Ši atmaina yra labiausiai besiskirianti nuo kitų iki šiol aptiktų, galimai susijusi su vakcinų veiksmingumo sumažėjimu, ypač praėjus ilgesniam laiko tarpui po vakcinacijos.  

Tik trijų dozių vakcinavimo efektyvumą patvirtina moksliniai tyrimai ir stebėsena. Lietuvos ekspertų atliktas tyrimas parodė, jog po keturių mėnesių skiepų efektyvumas ypač sumažėja. Skiepytis sustiprinančiąja doze galima praėjus 3 mėnesiams po pasiskiepijimo pagal pilną skiepijimo schemą. Būtent skiepijimą sustiprinančiąja doze akcentuoja ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, tad svarbiausia gyventojams yra pasiskiepyti ir tokiu būdu apsaugoti save ir aplinkinius, o ne atlikti serologinius antikūnų tyrimus po pilnos vakcinacijos schemos. Taip pat svarbu paminėti, kad įprastai sprendžiant dėl vakcinacijos nėra vertinami antikūnų tyrimų rezultatai, todėl visiems gyventojams rekomenduojama pasiskiepyti sustiprinančiąja vakcinos doze.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content