Tik pirmyn!

Ketvirtadienį vykęs Tarybos posėdis – jau tikriausiai paskutinioji Klaipėdos rajono savivaldybės „Sostų karų“ serija. Politinis serialas ir šį kartą neapsiėjo be siužeto vingių. Bet vargu ar serialų žiūrovai gausiai sekė siužetą: braškės, maudynės karštomis vasaros dienomis ima viršų prieš politikų aistras.

Tik pradėjus tvirtinti posėdžio darbotvarkę, naujosios valdančiosios daugumos lūpomis prabilęs Tarybos narys, ilgametis buvęs rajono meras Vaclovas Dačkauskas pareiškė nedalyvausiąs „politiniame mero ir jo komandos spektaklyje“ ir pasiūlė išbraukti vieną iš darbotvarkės klausimų – Tarybos nariui Vytautui Butkui nebuvo suteikta galimybė kandidatuoti į vicemero postą. Teikti kandidatą į vicemero postą yra mero funkcija, tačiau neseniai pakeistas Tarybos reglamentas įpareigoja kandidatūrą suderinti su valdančiąja dauguma. Taigi, mero alternatyvus kandidatūros pasiūlymas nuėjo vėjais ir klausimas iš darbotvarkės „daugumiečių“ valia buvo sėkmingai išbrauktas.

Taigi, alternatyva pasirinkti kandidatą iš dviejų kandidatūrų akimirksniu numarinta (ai, taigi dabar nebemadinga iš kelių kandidatūrų rinkti – štai jau kelių Lietuvos partijų vadai yra vienvaldžiai lyderiai juos renkant). Taigi, pasak už savo kandidatus į postus mūru stojančios valdančiosios daugumos, „nevaidinant demokratijos šventės“ atvertas pergalingas kelias į vicemerės postą daugumos atstovei socialdemokratei, patirtį rajono Savivaldybėje turinčiai Ligitai Liutikienei. Iš 27 Tarybos narių už ją balsavo 16. Valdančiųjų gretose dabar yra 15 Tarybos narių. „Valstiečiai“ ir „bendriečiai“ apsisprendė balsavime nedalyvauti, taip pat ir opozicijos atstovai. Tačiau kažkas vienas prie balsavusiųjų apdairiai prisišliejo… Taigi, jokia staigmena, kad po balsavimo naująja vicemere vietoj anksčiau nušalintos „valstiečių“ atstovės Violetos Riaukienės tapo L. Liutikienė, o Administracijai vadovauti paskirtas jau naujojoje koalicijos sutartyje prieš du mėnesius įvardintas liberalas Justas Ruškys.

Galime atsipūsti ir atostogauti. Bet ar tikrai? Tarybai priėmus protokolinį sprendimą ir atidėjus projektą „Klaipėdos rajono biudžetinių įstaigų apskaitos optimizavimas“ – oi, kiek darbų laukia. Reikės politikams pasukti galvą, kaip rasti rajono biudžete pusę milijono eurų, nors Tarybos posėdyje optimistiškai teigta, kad yra visi paskaičiavimai ir galima pradėti vykdyti reformą. Paskaičiavimai yra, o kur realios lėšos? Aštri diskusija dėl šio projekto jau kiek anksčiau įsižiebė Ekonomikos ir biudežto komiteto posėdyje – opozicionierius Sigitas Karbauskas teigė, kad prasidėjo negrįžtami procesai ir vyksta griovimas. Jis apeliavo, kad savivalda turi galvoti savarankiškai ir nebūtinai šokinėti pagal Vyriausybės nutarimų dėl centralizacijų dūdelę. „Nesakau, kad tai labai blogai, gal ir labai geras projektas. Bet atėjus į komitetą apie projektą Tarybos nariams papasakoti trim sakiniais ir teigti, kad gi Vyriausybė pasakė – ir taip turi būti? Ir mes turime eiti į tą komjaunimą, su šūkiu į priekį?“ – ironiškai kėlė retorinius klausimus apie sprendimo projektą S. Karbauskas. Diskusijų metu pripažinta, kad klaidų rengiant projektą – padaryta. Tačiau Tarybos posėdyje aistros virė dėl klausimo, kas būtent atsakingi už projektą, ir tai, kad jis nebuvo iki galo paruoštas. Administracijos direktoriaus pavaduotoja, projekto savininkė Rasa Petrauskienė teigė, kad diskusijos su biudžetinių įstaigų vadovais vyko ir tebevyksta, esą į vadovų klausimus buvo atsakinėjama raštu ir gyvai. Teigiama, kad tai – politinis sprendimas, esą buvusioji dauguma pradėjo projekto darbą, o dabar jis tik tęsiamas. Taigi, atrodo, žmonių likimus ir vėl spręs politikai, kurie stumdo projektą vieni kitiems ir kratosi atsakomybės. Buhalterinės apskaitos centralizacijos projekto nesėkmės atveju bus baksnojama pirštu, kad tai darė buvusieji, sėk­mės – kad padarė esamieji. „Šios dienos sprendimas – tik pritarimas, bet visą eigą mes toliau derinsim su visom konkrečiom įstaigom ir žiūrėsim, kaip bus patogiau. Jūs, politikai, sprendžiate, kokį sprendimą priimti. Tai ir nuspręskite. Mes, Administracija, vykdom tik darbą“, – Tarybos posėdyje apie nepasitenkinimo audras švietimo, kultūros įstaigų bendruomenėje sukėlusią būsimą reformą kalbėjo R. Petrauskienė. „Mere, su viskuo sutinku, savo žodžio neišsižadu, dar kartą sakau, Taryba apsispręs, kokia tolimesne eiga einam. Tiesiog nemaišykim dviejų dalykų – čia yra kelio pradžia ir kelio pasirinkimas“, – merą posėdžio diskusijose pamokė Administracijos direktorius J. Ruškys.

Opozicijoje dirbantis Tarybos narys Martynas Pocius pastebėjo, kad į kuriamo projekto dėl centralizacijos darbo grupę galėjo būti pakviesti dalyvauti atstovai ir iš kiekvienos Tarybos frakcijos, iš įstaigų vadovų, buhalterių ar profsąjungų. „Būtų buvus normali diskusija“, – įsitikinęs M. Pocius.

„Geras, iš verslo atneštas modelis šiandien buvo diskredituotas. Ar kalbėjome apie projekto naudą? Kad skaitmenizuojame, specializuojame buhalterius – to nediskutavome. Mes nesam pionieriai šioje srityje“, – pasisakė Tarybos narys Nerijus Galvanauskas ir pasiūlė priimti protokolinį sprendimą, o klausimą atidėti.

Tarybos posėdžio erdvėje tarsi tvyrojo saliamoniškas pamokymas: ir apskritai, mere, nors esate išrinktas savivaldos rinkimuose tiesiogiai, bet dabar esate mažumoje, ogi valdo dabar nauja dauguma.  Argi tokioje situacijoje  nebūtų vertinga prisiminti liaudies išmintį, kad nereikia kaip varlei prieš dalgį šokinėti…

Kaip sakė opozicionierius S. Karbauskas, prasidėjo negrįžtami procesai. Tiek mūsų Savivaldybėje, tiek kasdieniuose gyvenimuose. Belieka tikėtis, kad žengiant pirmyn – ateitis šviesi.

Monika CALZONAITĖ

„Bangos“ korespondentė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content