Užsibadyti? O gal vienytis?
„Mieli Lietuvos žmonės“, – tokia tiesiai į piliečių širdis smingančia retorika pasinaudojo Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius antradienį pristatydamas šešioliktosios Vyriausybės pirmųjų metų veiklą. Klausantis ar skaitant šią Premjero ataskaitą mus visus turėtų pavergti velykinio džiaugsmo jausena: prisikėlė ne tik Kristus. Pagaliau prisikelia ir Lietuva!
Taigi, kokią žinią mums skleidžia dabartinės Vyriausybės vadovas? „Tinkami Vyriausybės sprendimai tapo pagrindiniu ekonomikos augimo veiksniu“, – tikina mus A. Butkevičius. Pasak premjero, tarp svarbiausių praėjusių metų darbų – sėkmingai startavusi daugiabučių renovacija, tapusi postūmiu statybų verslui atsigauti, pradėta struktūrinė šilumos ūkio pertvarka ir strateginių energetikos projektų įgyvendinimas. „Tarptautinis valiutos fondas savo išvadoje taip pat įvertino gerus Lietuvos ekonomikos rodiklius“, – pranešime teigė Ministras pirmininkas ir pabrėžė, jog TVF Lietuvą laiko tinkamai pasirengusia įsivesti eurą.
Opozicija nebūtų opozicija, jei neįkištų savo trigrašio vertindama dabartinės Vyriausybės veiklą. Buvęs premjeras A. Kubilius suskaičiavo vos trejetą (padidinta minimali alga, priimtas naujas Teritorijų planavimo įstatymas, pradėta įgyvendinti nauja renovacijos programa) dėmesio vertų valdančiųjų darbų. Ir daugelis iš jų esą priimti radus ankstesnės Vyriausybės paliktus projektų įgyvendinimo planus. „Tiesa, ši Vyriausybė „tikrojoje“ ataskaitoje turi paminėti ir keletą nelabai gerų savo darbų: valdžios algų pasididinimą, kuris tapo dideliu smūgiu valstybės padorumui, išvarytus jaunus specialistus“, – optimizmu trykštančiam dabartiniam premjerui įgelia A. Kubilius.
Kakofonija ir nesusikalbėjimas tarp valdžios vyrų Lietuvoje nėra nauja tendencija. Atrodo, kad per beveik dvidešimt penkerius atkurtos Nepriklausomybės metus taip ir nesugebėjome objektyviai įvertinti, kas mums nepavyksta, ir nuoširdžiai pasidžiaugti, kas mums sekasi. Valdžios vyrai, stoję į valdančiųjų klumpes, išsijuosę niekina, ką darė jų pirmtakai, o tie, kurie iškritę iš valdančiųjų luomo, išsijuosę niekina tai, ką daro dabartiniai. Ką mokame, tai jau mokame – vieni į kitus pirštais badyti, tarsi užsispyrę ožiai kaktomis daužytis. Tiek Vyriausybės, tiek savivaldybių lygmeniu. Bet gi valstybės stiprybė yra darbų ir veiksmų tęstinumas, susiklausymas, akivaizdžių klaidų pripažinimas ir jų taisymas. Ne partiniai interesai, ne partinė priklausomybė, o bendras tikslas – t. y. gerovės valstybės kūrimas – mus visus turėtų vienyti.
Kokią paniką šalyje kas besėtų, kokias niūrias prognozes beskelbtų, tačiau skaičiai yra iškalbingesni už mūsų emocijas. Taigi pasidairykime po jų lauką – pamatysime: nėra taip blogai šalelėj Lietuvoj.
Štai metų pradžioje indėliai Lietuvos bankuose sudarė 47,6 mlrd. litų ir tai yra visų laikų Lietuvos rekordas. Bankų duomenimis, vien tik gyventojai sąskaitose laiko maždaug 26 mlrd. litų, ir tai taip pat yra Lietuvos rekordas. Be to, statistika liudija, kad praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje cirkuliavo 12 mlrd. litų, ir tai – didžiausias grynųjų pinigų kiekis, kuris sukosi rinkoje per pastaruosius daugiau nei dvidešimt metų. Pernai pirmą kartą per visą Lietuvos darbo biržos veiklos laikotarpį įregistruotas rekordinis laisvų darbo vietų skaičius – per metus darbdaviai pateikė daugiau kaip 240 tūkst. darbo pasiūlymų. Tai yra penktadaliu daugiau nei 2012 metais. Lietuvos žmonės ne tik taupė, dirbo, bet ir ilsėjosi. Tai rodo ir pramogų sferos rodikliai. Pavyzdžiui, iš viso kino teatruose (ir mūsų atnaujinta „Minija“ rugpjūtį žiūrovams atvers duris!) pernai apsilankė
3 256 995 žiūrovų – tai yra 236 663 žiūrovų daugiau nei 2012-aisiais. Viena kelionių agentūra planuoja, kad vien Antalijoje šiemet ilsėsis net 40 000 lietuvių. Tai taip pat būsiąs rekordinis skaičius.
Yra ir kitų gerų žinių. Štai statybos šalyje ūgtelėjo 10 proc., o šiomis dienomis Vilniuje vyksta didžiausia statybų paroda Baltijos šalyse „Resta 2014“. Stulbinantys yra net Mokesčių inspekcijos duomenys, įrodantys didėjančias akcizų mokesčio įplaukas: per tris šių metų mėnesius gauta 67,4 mln. litų daugiau nei pernai tuo pat metu. Ekspertai tvirtina, kad vėl leidžiame sau daugiau vartoti, gyventi nebe krizės gniaužtuose. Ne visi, žinoma…
Lietuva išties prisikelia. To paties norėtųsi Atvelykio proga palinkėti ir valdžiai. Kad tiek valdantieji, tiek opozicionieriai daužtųsi tik margučiais. Ne kaktomis.