„Vaivorykštės“ gimnazistai – išradėjų kelyje

Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos mokiniai – dvyliktokas Andrius Girdžius ir dešimtokas Nojus Mukauskas – savo idėjomis jau dabar nepaliauja stebinti. Andrius planuoja sukurti kompiuterinę programą, skirtą neįgaliesiems ir kurtiesiems mokytis muzikos, o Nojus – išrasti vaistus nuo virusinių ir bakterinių ligų.

Įkvėpė patirtis Amerikoje

Pagal Baltijos Amerikos lyderystės fondo programą gargždiškis Andrius praėjusią vasarą beveik mėnesį praleido Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tris savaites intensyviai krimto verslumo žinias, atliko įvairias praktines užduotis. Anot jo, šie mokymai buvo didžiulis stimulas tobulėti: „Ateityje norėčiau dirbti kokioje nors informacinių technologijų įmonėje projektų vadovu, tad man labai svarbūs įgyti lyderystės įgūdžiai. Daug diskutavome ir apie socialinį verslumą. Tai mane įkvėpė generuoti idėjas grįžus į Lietuvą. Svajoju sukurti kompiuterinę programą, skirtą mokytis muzikos neįgaliesiems ir galbūt net kurtiesiems. Juk ritmas gali būti perteikiamas ir vaizdu, spalvomis, įvairiausiomis projekcijomis“, – uždegančiai kalbėjo pašnekovas.

Šios svajonės įgyvendinimas į visumą padėtų sujungti tris svarbias Andriaus gyvenimo sritis, patirtis: „Pirmiausia tai informatika, mano pomėgis. Dabar esu susikoncentravęs į mokslus, nes labai noriu pakliūti į vieną iš prestižiškiausių Škotijos universitetų ir studijuoti kompiuterių mokslus. Po to rikiuojasi muzika, kuri man visada padeda atitrūkti nuo rūpesčių, pailsėti nuo įkyrių minčių. Trečias dalykas – duoklė neįgaliesiems. Net ketverius metus buvau savanoris Gargždų muzikos mokyklos grupėje, kurioje muzikinius gebėjimus lavina neįgalieji. Mane pakvietė solfedžio mokytoja Jolanta Laurinavičienė, jų vadovė. Tad važinėdavau su neįgaliaisiais koncertuoti. Pats esu baigęs chorinio dainavimo specialybę, lankiau Gargždų muzikos mokyklos berniukų ir jaunuolių chorą „Klevelis“, iki šiol dainuoju dainos studijoje „Svirplys“. Noriu, kad muzikos džiaugsmą pajustų kuo didesnė visuomenės dalis.“

Kurs vaistus

Kvietinių kaime gyvenantį Nojų Mukauską tėvai jau dabar didžiuodamiesi tituluoja mokslų daktaru, profesoriumi. Pats Nojus kuklinasi ir sako, jog mokosi gerai, tačiau iš tiesų jo rezultatai puikūs. „Nemėgstu savęs girti“, – trumpai paaiškina jis.

Vaikinas sako jaučiąs trauką gamtai, tad neatsitiktinai ketina studijuoti Vilniaus universitete mikrobiologiją. „Mano sesuo Karolina Klaipėdos universitete kremta ekologijos žinias, tad mes nė vienas be gamtos – nė žingsnio. Juolab kad turiu tikslą. Noriu padėti žmonėms ir sukurti vaistus virusinėms ar bakterijų sukeliamoms ligoms gydyti. Kadangi daugiausia visi kalba tik apie vėžio prevenciją, gydymą, aš norėčiau sutelkti dėmesį į šiek tiek nepelnytai primirštą sritį. Žinoma, jei man pavyktų sukurti vaistus ir nuo vėžio, būtų puiku“, – šypsodamasis svarstė dešimtokas.

Patirties modernioje laboratorijoje Nojus jau turi. Kartu su kitais gimnazistais pavasarį vyko į Vilnių pagal „Jaunojo tyrėjo“ projektą, kurį vykdo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Gimnazistai konsultavosi su mokslininkais ir atliko tyrimus visame Pabaltijyje moderniausioje laboratorijoje. Nojui tuomet teko biofizikos sritis, jis analizavo ankštinių daržovių cheminius ryšius, naudingas medžiagas.

Vaikinas atvirai sako, kad mielai paeksperimentuotų, atliktų įvairiausius bandymus ir namuose, tačiau įvairūs reagentai yra gana brangūs, tad šį malonumą pasiliks studijoms. O kol kas, be mokslų, Nojus laisvalaikiu intensyviai užsiima sportu ar bendrauja su draugais.

Abu gimnazijos moksleiviai savo įžvalgomis ir motyvacija išradimams nustebino Gargžduose neseniai vykusio knygų „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“ ir „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ pristatymo dalyvius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių