Vasara – kūrybiškam poilsiui, naudingiems darbams ir naujiems atradimams
Apie vaikų vasaros poilsio organizavimą ir kitas veiklas, skirtas mokyklinio amžiaus vaikams ir jaunimui, kalbamės su Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Violeta Riaukiene.
Kiek lėšų skirta vaikų vasaros poilsio programų finansavimui?
Iš Žinių visuomenės plėtros programos priemonės „Vaikų vasaros poilsio programų įgyvendinimas“ skirta 35 tūkst. eurų. Jos paskirstytos iš viso 20-čiai vaikų vasaros poilsio stovyklų.
Kas ir kaip paskirsto lėšas?
Pradžioje pagal nuostatus Švietimo skyriaus vedėjo įsakymu sudaryta darbo grupė skaito, vertina paraiškas, − ar jos atitinka prioritetus, tikslus ir uždavinius, siūlomas veiklas ir jų sąmatas, − ar lėšos bus naudojamos taupiai ir efektyviai ir kt. Išanalizavus minėtus dalykus paraiškos teikiamos Vaikų vasaros poilsio programų koordinavimo komisijai, kuri dar sykį vertina ir aptaria numatomų vaikų vasaros poilsio stovyklų veiklas, joms skirtas lėšas. Šįkart darbo grupės ir komisijos nuomonės sutapo, nebuvo skirtos lėšos tik dviem teikėjams, nes jie neatitiko Vaikų vasaros poilsio programų konkurso aprašo nuostatos, kad teikėjas turi būti iš Klaipėdos rajono.
Kiek vaikų pasiruošusios užimti stovyklos?
Stovyklos pasirengusios priimti iš viso per vasarą daugiau kaip 800 vaikų, tačiau stovyklavimo laikas nėra ilgas – vidutiniškai savaitę. Priimamų vaikų skaičius stovyklose – nuo 12 iki 80. Tik kai kurie teikėjai siūlo veiklas visą vasarą keliomis pamainomis, − taigi daugumoje stovyklų vaikai stovyklose užimami neilgai. Tačiau svarbu, kad ir mūsų rajone yra sudaryta galimybė vaikams pabuvoti keliose stovyklose, tenkinant įvairius interesus.
Kas ir kaip organizuoja vaikų vasaros poilsį? Ar atsižvelgiama, kad vaikams būtų pasiūlyta kuo daugiau skirtingų veiklų?
Be abejo, yra atsižvelgiama į kuo platesnį vaikų poreikių spektrą, − juk šiais laikais tėvai, o ir patys vaikai net ir poilsiaudami nori ką nors naudingo sužinoti, išmokti, patirti, − kas galbūt kitokia – lengvesne, žaidybine forma, tačiau lavintų protus ir širdis, praplėstų akiratį, suteiktų naujų sugebėjimų, praktinių įgūdžių. Vaikai galės rinktis nuo sportinių iki meninių veiklų, taip pat – giliau pažinti gamtą, pamėginti kokį nors amatą.
Vasaros poilsio stovyklas siūlo ir pačios mokyklos (Plikių Ievos Labutytės, Lapių, Dovilų, Kretingalės, Ketvergių pagrindinės, Veiviržėnų Jurgio Šaulio ir Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos, Pašlūžmio mokykla-daugiafunkcis centras, Gargždų sporto mokykla), ir Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centras, ir laisvieji mokytojai Julija Baranova, Anžela Poškienė, Algirdas Švanys, viešosios įstaigos „8 gidai“, Žinių vadybos institutas, Klaipėdos rajono amatų centras, „Gargždų futbolas“, „Robotikos akademija“, sporto klubas „Kuršis“, UAB SC „Energetikas“, viena bendruomenė – „Priekulės ainiai“.
Dėl galimybės dalyvauti šiose stovyklose prašome kreiptis į Švietimo skyriaus vyr. specialistę Vilmą Gudzevičienę, tel. (8 46) 45 24 63, el. p. vilma.gudzeviciene@klaipedos-r.lt.
Kodėl tik viena gyventojų bendruomenė siūlo vasaros poilsio vaikams paslaugas?
Ne visos bendruomenės turi tam reikiamos patirties, nors tokias paslaugas siūlyti ir gali. Bendruomenės įvairioms veikloms vykdyti, tarp jų ir vaikų vasaros užimtumo, turi gauti lėšų iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos programos, tačiau šios lėšos vėluoja.
Bendruomeninės ir nevyriausybinės organizacijos kitais būdais prisideda, kad vaikai būtų kuo daugiau užimti vasarą – įrengdamos naujas žaidimų aikšteles, vasaros renginiuose organizuodamos užimtumą vaikams ir pan. Pavyzdžiui, šokių grupė „Gargždų kregždutė“, kurioje šoka mergaitės, visą vasarą repetuoja ir dalyvauja pasirodymuose. „Apskritasis stalas“ taip pat įgyvendina projektą jaunimo užimtumui „Jaunimas veikia“. Antkopčio bendruomenė pirko sporto inventorių sporto aikštelei, sporto treniruoklių aikšteles įsirengs ir Karklės, Klipščių ir Žaliakelio bendruomenės. Klaipėdos rajono bendruomenės ir nevyriausybinės organizacijos vykdys 45 projektus, daugumoje jų įvairios veiklos numatytos ir vaikams bei jaunimui.
Kalbame apie poilsį, bet juk neblogas poilsis nuo mokslų yra fizinis darbas? Kokios galimybės mokykliniam jaunimui yra įsidarbinti vasarą rajone, − kiek dėmesio tam skiria Savivaldybė?
Savivaldybė su Darbo birža bendrauja ir bendradarbiauja daugiausia dėl Užimtumo didinimo darbų programos, tačiau, deja, mokyklinio jaunimo įdarbinimui priemonių nebėra numatyta. Vykdoma tik programa „Atrask save“ niekur nedirbančiam ir nesimokančiam jaunimui. Taigi, efektyvaus jaunimo įdarbinimo vasarą priemonių galbūt ir trūksta. Tačiau mokiniai gali kreiptis į Klaipėdos teritorinės darbo biržos Gargždų skyrių, kur specialistai, žinodami įmonių poreikius vasaros sezono metu, pagal galimybes padės įsidarbinti.
Jaunimo darbo centras ragina darbdavius skelbti laisvas darbo vietas jaunimui ir įdarbinti vasaros sezono metu nepilnamečius. Pernai per darbo biržą rajone buvo įdarbinta apie 10 jaunuolių. Galbūt kiti norintys susirado darbo savarankiškai, tačiau norėčiau paraginti mūsų verslininkus įdarbinti jaunuolius vasarą, − juk taip galima netgi užsiauginti gerą darbuotoją ateičiai.
Savivaldybė deda pastangas, kad jaunimas kuo anksčiau įsitrauktų į Klaipėdos rajono darbo rinką ir kurtų čia savo verslus, − tam yra parengta ilgalaikė priemonė − Investicijų pritraukimo 2018−2023 metų programa, − tikimės, kad jauni žmonės, įsitraukę į verslo kūrimą, taip pat sukurs ir dar daugiau darbo vietų jaunimui ir drąsiau įdarbins jaunuolius vasarą. Taip pat ir profesinės mokymo įstaigos suteiks galimybę jaunimui mokytis daugiau reikalingų profesijų. Šiems tikslams sukonkretinti Savivaldybėje numatoma kurti ir Savivaldos mokslo ir verslo programą.
Ar bus galimybė vaikams ir jaunuoliams vasarą savanoriauti?
Kaip tik neseniai buvo geri mokymai savanoriams, kur dalyvavo ir savanorius priimančių 18-kos rajono organizacijų kuratoriai. Apie 15 jaunuolių savanoriaus Vaikų ir jaunimo laisvalaikio centre, „Apskritajame stale“, Gargždų socialinių paslaugų centre ir kitose įstaigose.
Savanorystė – puiki veikla, padedanti įgyti pasitikėjimo savimi, atrasti gyvenimo kelią, − kviečiu jaunus žmones jungtis ir dalyvauti. Dėl galimybės savanoriauti galima kreiptis į Švietimo skyriaus vyr. specialistę jaunimo reikalų koordinatorę Adeliją Radžienę, tel.: (8 46) 45 24 63, mob. 8 686 30 736, el. p. adelija.radziene@klaipedos-r.lt.
Džiugu, kai mokiniai įtraukiami į šventinių renginių programas. Gargždų miesto gimtadienyje vaikų pasirodymams taip pat skiriama nemažai vietos?
Taip, ne veltui juk prieš keletą metų ir Gargždų gimtadienio šventė perkelta iš rugpjūčio į birželio pradžią, šio mėnesio 1-ąją dieną gimtadienio šventę derinant prie Tarptautinės vaikų gynimo dienos. Šiemet iš tiesų buvo turininga programa, kurioje pasirodė vaikų ir jaunimo šokių ir dainų kolektyvai, jaunieji kūrybininkai, sportininkai.
Tai puiki galimybė vaikams ir jaunimui pasirodyti, ką jie per metus mokosi būreliuose ir kituose užklasiniuose užsiėmimuose, pasitikrinti savo jėgas ir įgyti naujos motyvacijos tobulinti sugebėjimus.
Kviečiu visus mokyklinio amžiaus vaikus ir jaunuolius atrasti vasaros spalvas turiningai, kūrybiškai ir naudingai leidžiant laiką vasaros atostogų metu!
Kalbėjosi Daiva BELIOKAITĖ
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja