Vasaros sezono šventės rajone: tradicijos, naujovės ir bendradarbiavimas

Priekulės miesto ir žirginio sporto šventėje formuojama tradicija puoštis skrybėlaitėmis. Šio aprangos kodo laikosi vis daugiau dalyvių. Smagu kiekvienam jaustis įpareigotam – tuo įsitikinusios gražiausios damų skrybėlaitės renginio vedėja E. Bakšienė, seniūnės pavaduotoja R. Narkienė, vicemerė V. Riaukienė, Priekulės seniūnė D. Bliūdžiuvienė.

Vasara – tradicinių renginių ir švenčių metas. Birželio pradžioje Gargždų miesto 766-ojo gimtadienio „Labas, vasara!“ renginiais prasidėjęs maratonas Klaipėdos rajone tęsiasi iki šiol.

Dalyviai irgi įpareigoti

Šiais metais Gargždų gimtadieniui buvo skirta kukli suma – 10 tūkst. eurų (praėjusiais metais vien iš Savivaldybės biudžeto – 40 tūkst. eurų). Miesto bendruomenė organizavo ekskursiją ir koncertą, taip pat prisidėjo Sporto centras, organizavęs sporto dieną. Nemažai tradicinių renginių rajone vyks ir antroje vasaros pusėje.

„Galima pasidžiaugti, kad šventėse puoselėjamos išskirtinės, kūrybiškos idėjos. Štai praėjusį savaitgalį vykusioje Priekulės miesto ir žirginio sporto šventėje jau tradicija yra tapę gražiausios skrybėlėtos damos rinkimai. Tokių niekur kitur nevyksta. Tad tiesiog privalėjau gerbti organizatorių sumanymą ir šventėje dalyvauti pasipuošusi skrybėlaite, – sakė mero pavaduotoja Violeta Riaukienė, – kiekvienam smagu pasijusti įpareigotu šventės dalyviu.“

„Priekulės miesto ir žirginio sporto šventėje didžiuojamės nauju akcentu ̶ pirmą kartą priesaiką davė Šaulių 3-iosios rinktinės kuopos Priekulės nauji nariai, ̶ 7 suaugę ir 6 vaikai. Šventinimo ceremonijoje dalyvavo parapijos klebonas Viktoras Ačas. Kitais, 480-ojo jubiliejinio miesto gimtadienio metais planuojamas sąskrydis, o ypatingomis skrybėlėmis pakviesime pasipuošti ir ponus“, ̶ pasakojo Priekulės seniūnės pavaduotoja Raimonda Narkienė.

Bendruomenių renginiams – lėšos iš dviejų šaltinių

Seniūnijų gyventojų bendruomenės ir kitos nevyriausybinės organizacijos gauna lėšų švenčių organizavimui iš dviejų šaltinių – iš Savivaldybės biudžeto pagal Klaipėdos rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo programą ir valstybės biudžeto, t. y. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017 ̶ 2019 metų veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonę „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“. Iš valstybės biudžeto lėšos seniūnijoms paskirstomos pagal gyventojų skaičių.

Iš Savivaldybės biudžeto iš viso skirta 93 400 eurų (pernai 89 800 eurai). Šios lėšos skirtos ne vien šventėms ir kitiems renginiams. Socialinei veiklai skirta 8 930 eurų, kultūrinei ir švietėjiškai – 21 365 eurų, sporto ir sveikatinimo – 20 159 eurų, bendruomeninei ir kitai vietos bendruomenės sutelktumą ir gyvenimo kokybę gerinančiai veiklai – 17 860 eurų, bendruomenės akcijoms ir iniciatyvoms, viešųjų erdvių ir aplinkos kokybei gerinti – 25 086 eurų.

Iš valstybės biudžeto lėšomis finansuojamos programos skirta 39 274 eurai (pernai 37 501 euras). Lėšos paskirstytos prie 500 eurų bazinės sumos seniūnijai pridėjus pagal seniūnijoje gyvenamąją vietą deklaravusių gyventojų skaičių. Tinkamomis finansuoti veiklos laikomos išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimu patvirtintos veiklos, tenkinančios viešuosius gyvenamųjų vietovių bendruomenių poreikius.

Grįžtama prie senųjų tradicijų, ieškoma savitumo ir originalumo

Joninės bei Rasos šventė surengtos daugelyje miestelių, ̶ ypatinga, archajiška, laikantis senųjų papročių ir tradicijų šventė šiemet buvo Gargžduose. Vienos iš ryškiausių Joninių švęstos Agluonėnuose ir suderintos su teatrų festivaliu.

Liepos 6-ąją didžiausios valstybės atkūrimo šventės tradiciškai suorganizuotos Doviluose bei Kretingalėje. Taip pat šventės organizuotos Gargžduose, Priekulėje, Vėžaičiuose, Lapiuose, Veiviržėnuose, Kvietiniuose, prie Eketės piliakalnio.

Šiemet įvairiais renginiais šurmuliuojančioje Drevernoje birželį vyko „rimtas“ renginys, skirtas Žemaitijos metams paminėti – konferencija „Ar gerai pažįstame Žemaitiją?“, kurioje pranešimus skaitė žinomi mokslininkai Juozas Pabrėža, Kęstutis Demereckas, Rūta Vildžiūnienė, Petras Bielskis.

Iš tradicinių atgimusių švenčių paminėtina Drevernos uoste vykusi Kaimo ir žvejų šventė „Ant marių kraštelio“. Iš naujų tradicijų kūrimo ̶ Sendvario seniūnijoje vykęs Tradicinių lietuvių liaudies žaidimų čempionatas.

Veiviržėnų vasaros šventė „Geriausi Jūsų vakarai Veiviržėnuose“ pirmąkart pakvietė į Žaliąjį pikniką. „Norime, kad tai taptų tradicija. Į miestelio centrą kvietėme ateiti su žalia detale aprangoje ar atributikoje, vyravo laisva atmosfera. Pramogavo, bendravo keli šimtai žmonių“, – džiaugėsi pavykusiu renginiu Veiviržėnų seniūnijos seniūnė Edita Sluckienė.

Veiviržėnai paskelbti Lietuvos mažąja kultūros sostine 2020 m. Tai miestelio bendruomenės, teikusios paraišką, nuopelnas.

O ateinantį sekmadienį Vėžaičiuose vyks 105-osios Oninės, kuriai parengta labai įdomi programa su daugeliu gerų atlikėjų.

Vėžaičių kultūros centras Lapių bendruomenės parke rugpjūčio 14 d. organizuoja kasmetinę miško šventę, mėnesio viduryje jau dešimtąjį kartą įvyks „Gargždo“ festivalis ir „Lietuvos cepelinų virimo čempionatas“, organizuojami visuomeninės organizacijos „Bendrai visi“.

Bendradarbiavimas stiprėja

Pasak mero pavaduotojos V. Riaukienės, Savivaldybė nuolat skatina tarpinstitucinį bendradarbiavimą, nes būtent švęsdami šventes, bendrai organizuodami renginius atrandame vieni kitus su savitais talentais ir įgūdžiais. „Ypač svarbu, kad nepamirštami yra socialinę atskirtį patiriantys žmonės ar neįgalieji, ̶ vertinant paraiškas prioritetas yra tiems projektams, kur įtraukiami tokie mūsų gyventojai per edukacijas ir netgi kaip savanoriai, ̶ norėtųsi, kad tokie žmonės jaustųsi reikalingi ir visi juos matytume laimingus bendruose renginiuose“, – sakė vicemerė.

Gargždų kultūros centras pabrėžia, kad konstruktyviai ir draugiškai bendrauja su Sporto centru, Atviru jaunimo centru, tenka bendradarbiauti su Laisvalaikio centru, Sveikatos biuru ar biblioteka. Bendruomenė visuomeniškais pagrindais kultūros centre rengia susirinkimus, prisideda prie švenčių organizavimų.

Priekulėje ne tik miesto ir žirginio sporto šventę, bet ir organizuojant kitus renginius glaudžiai bendradarbiaujama su bendruomene „Priekulės ainiai“, lietuvininkų bendrija „Mažoji Lietuva“, su socialinių paslaugų centru, Ievos Simonaitytės gimnazija, sporto klubu „Priekulės žirgai“, Drevernos uostu, Agluonėnų seniūnija, su Priekulės savanoriais, Šaulių kuopa, be to, veikia švenčių organizavimo komitetas.

Veiviržėnų kultūros centras taip vieningas su bendruomene, seniūnija, Veiviržėnų parapija, Klaipėdos rajono amatų centru, Jurgio Šaulio gimnazija ir kitomis miestelio ir rajono įstaigomis.

Endriejave ypač aktyvi bendruomenė, kuri yra pagrindinė seniūnijos partnerė, rėmėja ir pagalbininkė visuose renginiuose, projektuose ir darbuose. Birželį miestelyje jau vyko tradicinis renginys „Saulės ratu“, o rugpjūčio 31 d. vyks renginys Žemaitijos metams ir Baltijos kelio 30-iui paminėti.

Puikiu bendradarbiavimu džiaugiasi ir Dovilų, Vėžaičių, Kretingalės kultūros centrai ir bendruomenės.

Rugpjūčio mėnesį, kai didelė dalis kultūros centrų darbuotojų po intensyvaus sezono atostogauja, vyks dar daug bendruomenių švenčių, visose seniūnijoje vyks ir sportinių renginių.

Visus rajono gyventojus kviečiame sekti skelbimus Savivaldybės interneto svetainėje ww.klaipedos-r.lt ir feisbuko paskyroje, taip pat ir atskirose seniūnijų feisbuko paskyrose. Švęskime visi kartu, dalinkimės įspūdžiais, dalyvaukime, puoselėdami tradicijas sukurdami naujų!

Daiva BELIOKAITĖ

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja

Savivaldybės skiltis spausdinama pagal paslaugų viešojo pirkimo-pardavimo sutartį Nr. AS-1080.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content