Vidaus ligų ir intensyvios priežiūros skyrius tuščias nebūna

Viena iš svarbiausių Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatos centro dalių yra Vidaus ligų ir intensyvios priežiūros skyrius, kuriame, anot jo vedėjos, gydytojos geriatrės Simonos RUBINAITĖS, niekada netrūksta veiksmo. Čia nuolat daugiau ar mažiau pacientų, kuriais atsakingai rūpinasi tiek čia dirbantys gydytojai, tarp kurių – ir pati vedėja, tiek slaugytojos.
Skyrius – vienas didžiausių
S. Rubinaitės teigimu, šis Sveikatos centro skyrius yra labai svarbus, nes jis sprendžia daugybę sveikatos problemų, su kuriomis susiduria pacientai. Čia gydomos įvairios ligos, tokios kaip širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ir kitos. Skyriaus gydytojai, anot vedėjos, ne tik gydo pacientus, bet ir teikia jiems konsultacijas bei patarimus, kaip gyventi sveikiau ir išvengti ligų.
„Pas mus dirba išties kvalifikuoti ir savo darbui atsidavę gydytojai bei slaugytojos, kurie yra pasiryžę padėti pacientams ir užtikrinti jiems aukščiausio lygio priežiūrą. Iš viso skyriuje – 29 darbuotojai“, – kalbėjo S. Rubinaitė, pasak kurios, Gargžduose esantis Vidaus ligų ir intensyvios priežiūros skyrius išsiskiria ir tuo, kad yra neįprastai didelis. Dažnoje gydymo įstaigoje tokiame skyriuje telpa maždaug 30 pacientų, o Sveikatos centro Gargžduose Vidaus ligų ir intensyvios priežiūros skyriuje – net 44 lovos, paskirstytos į 17 palatų.
6 iš jų yra keturvietės, o likusios – dvivietės. Taip pat įrengtos dvi vienutės, veikiančios izoliatoriaus principu. Kiekvienoje palatoje, kaip pasakojo pašnekovė, – šiuolaikiškos automatizuotos lovos, tualetai. Tik dušinės bendros, jų skyriuje – dvi, tačiau problemų dėl to neva nekyla. Negalima skųstis ir pačiomis patalpomis, jos pakankamai geros būklės, todėl remonto darbų artimiausiu metu nenusimato. Dabar esą orientuojamasi į pirminės grandies tvarkymą.
Pasiteiravus, ar Sveikatos centras pajėgus pasirūpinti ir sunkesniais ligoniais, gydytoja patikino, jog tikrai taip. „Čia atsakingai prižiūrimi tiek sergantieji širdies ligomis, tiek susidūrusieji su sudėtingomis kvėpavimo takų infekcijomis ar kiti pacientai. Žinoma, sunkiausi atvejai keliauja į Klaipėdą. Čia vietoje mes galime taikyti ir deguonies terapiją, o štai ventiliacijos – jau ne. Galime pasiūlyti visą spektrą paslaugų širdies ligomis sergantiems žmonėms. Atgyja ir fizioterapija, nes prie kolektyvo prisijungė kineziterapeutė, kurios anksčiau labai trūko, dėl to strigo tam tikros paslaugos“, – sakė pašnekovė.
Ruduo ir žiema – įtempčiausi
Kai lankėmės Sveikatos centre, Vidaus ligų ir intensyvios priežiūros skyriuje buvo gydomi 34 ligoniai. S. Rubinaitė pasakojo, jog šiuo metu – pikas, nes paūmėjo kvėpavimo takų infekcijos, daug sergančiųjų plaučių uždegimu, kuris šiemet, medikės žodžiais, sunkiai gydomas. Dėl sudėtingos ligos eigos dažnas sergantysis atsiduria ligoninėje. Tiesa, daugiausia tai – vyresnio amžiaus pacientai, nes jaunesni stengiasi ligoninės lovos išvengti ir bando gydytis ambulatoriškai. Žinoma, ne visada tai pavyksta.
Anot gydytojos, įtempčiausi šiame skyriuje būna ruduo ir žiema. Tada palatos būna pripildytos, nes prasideda šiems metų laikams būdingi kvėpavimo takų susirgimai. Tačiau netrūksta ir vadinamųjų kardiologinių ligonių, jų daugiau ar mažiau būna ištisus metus, kaip ir pacientų su stuburo problemomis.
„Pagrindiniai mūsų pacientai – vyresnio amžiaus žmonės. Tai normalu, nes tokių žmonių gretos gausėja. Tai bene pirmosios pajaučia gydymo įstaigos. Pastebimas ir augantis ligotumas, žmonės įninka į krūvas vaistų, gydytis namuose jiems tampa sudėtinga, tada kreipiasi į mus. Gerai, jei galima greitai išspręsti vienokias ar kitokias sveikatos bėdas. O kiek yra užleistų ligų, – kalbėjo gydytoja, kurios žodžiais, tam įtakos turi tai, jog Klaipėdos rajonas labai išsiplėtęs, dėl to kai kurios gyvenvietės labai nutolusios. – Nemaža dalis mūsų pacientų tiesiog neturi, kaip atvykti, gyvena vieni ir nežino, kieno paprašyti pagalbos. O kai jau vienokiu ar kitokiu būdu patenka į medikų rankas, neretai jų ligos būna pažengusios, jas sunku gydyti. Tada apima bejėgiškumo jausmas, nes norisi kiekvienam padėti, kad žmogus galėtų gyventi kuo įmanoma patogesnį gyvenimą.“
Norėjo gydyti vyresnius
Kaip jau minėta, skyriuje dirba beveik trys dešimtys darbuotojų, tarp kurių – trys gydytojai: mūsų pašnekovė ir du vidaus ligų gydytojai – ilgametė darbuotoja Margarita Getspudienė ir ne taip seniai kolektyvą papildęs Algirdas Laurenčikas. Slaugytojų skyriuje – 14. Jauniausia iš jų – Martyna Klevinskytė, kuri – dar magistrantūros studentė. Viena vyriausių slaugytojų – nuo 1984 metų ligoninėje dirbanti Juozapina Šimkienė.
Vedėja neslėpė, jog būtų gerai turėti daugiau slaugytojų, nes dabar esančioms tenka nemenkas krūvis. „Kas priklauso, tą padarome, bet, norint pasiekti daugiau, reikalingi žmogiškieji ištekliai. O gydytojų kaip ir užtektinai“, – tikino S. Rubinaitė, kuri atstovauja dar gana jaunai geriatrijos sričiai.
„Geriatras yra panašiai kaip pediatras, tik dirba ne su vaikais, o su vyresniais nei 60 metų žmonėmis. Šis specialistas aprėpia visas ligas, susijusias su vyresniu amžiumi. Tai lyg vidaus ligų gydytojas, kuris į pacientą žvelgia holistiniu požiūriu ir aprėpia visas jo problemas“, – paaiškino medikė.
Studijų metais rinkdamasi sritį, kurioje nori ateityje save matyti, pašnekovė tikino, jog ieškojo tokios, kuri būtų platesnė. „Tuo metu geriatrija atrodė smarkiai įdomiau, palyginti su vienos rūšies specializacija. Be to, patiko ir kolektyvas, su kuriuo tada teko dirbti, – šiltas, besidomintis savo specializacija. Tai ir nulėmė mano apsisprendimą, dėl kurio niekada neteko gailėtis“, – sakė gydytoja, pasidžiaugusi, jog ir kolegos Gargžduose labai malonūs, atsakingai dirbantys savo darbą. Tai esą jaučia ir pacientai, nevengiantys pasidžiaugti jų sveikata besirūpinančiais medikais.
Gintarė KARMONIENĖ
Autorės nuotr.