Lietuvos orkestrinės muzikos kūrėjas jubiliejų švenčia su savo kraštiečiais

Lietuvos kariuomenės orkestras su istorine apranga marširuoja prie Lietuvos prezidentūros. Lietuvos kariuomenės orkestras įkurtas 1991 m. Šiuo metu orkestre groja 57 profesionalūs muzikai. Jiems vadovauja orkestro kapelmeisteris mjr. E. Ališauskas, jam talkina dirigentas kpt. D. Pavilionis. Šiandien, spalio 17 d., 15 val. Priekulės kultūros centro salėje žiūrovų laukia įspūdingas koncertas.

Jubiliejinę 60-ies metų sukaktį šiais metais žymi vienas ryškiausių Lietuvos orkestrinės muzikos kūrėjų – dirigentas, kompozitorius ir aranžuotojas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas Kazys Daugėla. Muzikui pagerbti Lietuvos kariuomenės orkestras, vadovaujamas kapelmeisterio maj. Egidijaus Ališausko, parengė nuotaikingą koncertinę programą, kuria pasidžiaugti, pabendrauti su muziku, dovanoti šventinei programai nepakartojamą nuotaiką, šiandien kviečiami gimtosios Priekulės muzikos bičiuliai.

Pasirinko muziko kelią

Kazys gimė 1960 m. Priekulėje. Muzikos pagrindus įgijęs Stasio Šimkaus aukštesniojoje muzikos mokykloje Klaipėdoje, 1979 m. įstojo į Lietuvos valstybinę konservatoriją (dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademija). Studijavo obojų, dirigavimą, aranžavimą ir kompoziciją. Kelerius metus K. Daugėla grojo obojumi Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos lengvosios muzikos orkestre ir valstybiniame pučiamųjų orkestre „Trimitas“. Apie 30 metų dirbo dirigentu-aranžuotoju valstybiniame pučiamųjų orkestre „Trimitas“. Šiuo metu jis dėsto instrumentuotę, aranžavimą, magistro mokslinį darbą, pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų istoriją Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje Vilniuje. Kuria įvairaus stiliaus kompozicijas, įskaitant kompozicijas pučiamųjų ansambliams, pop dainas ir kūrinius vaikams.

Maršai pripažinti pasaulyje

Jau nuo Lietuvos kariuomenės orkestro susikūrimo pradžios 1991 m. kompozitorių K. Daugėlą sieja glaudus kūrybinis bendradarbiavimas su šiuo profesionaliu kolektyvu: naujų kūrinių premjeros, ne kartą parengtos autorinės programos ir diriguota LKO koncertuose. Nemažą dalį Lietuvos kariuomenės orkestro repertuaro sudaro specialiai šiam orkestrui sukurti kūriniai ir aranžuotės. 1998 m. K. Daugėlos patriotinis maršas „Tėvynė šaukia“ laimėjo pirmąją vietą geriausių Lietuvos kariuomenės maršų konkurse, o patrio­tinis maršas „Ąžuolėlis“ įtrauktas į Norman E. Smith 2000 m. geriausių pasaulio maršų enciklopediją (March Music Notes). Pastarieji kūriniai jau tapo Lietuvos kariuomenės orkestro vizitine kortele.

Aranžavo 700 kūrinių

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę K. Daugėlos aranžuota V. Kudirkos „Tautiška giesmė“ tapo oficialia instrumentine Lietuvos valstybės himno pučiamųjų instrumentų orkestrui versija, kurią atliekant Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos orkestrui sutinkami ir palydimi oficialiai apsilankantys Lietuvos Respublikoje užsienio valstybių ir vyriausybių vadovai.

K. Daugėla aranžavo per 700 kitų kompozitorių kūrinių orkestrui „Trimitas“ ir kitiems kolektyvams. 2011 m. choralinė fantazija „Šv. Kazimiero choralas“ laimėjo geriausios kompozicijos konkurse. „Lithuanian Dances“ atrinktas kaip privalomasis kūrinys Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionato Europos jaunimo pučiamųjų orkestrų konkurso „Development“ kategorijoje.

K. Daugėla yra ne tik produktyvus kompozitorius, taip pat ir paklausus teisėjas, muzikos ekspertas, lektorius ir kviestinis dirigentas. Su savo muzikine veikla jis apkeliavo beveik visas Europos šalis. Originalūs ir aranžuoti K. Daugėlos kūriniai yra atliekami Lietuvos ir Europos šalių orkestrų.

Priekulėje – įspūdingas koncertas

Spalio 17 d. 15 val. Priekulės kultūros centro salėje organizuojamas autorinis koncertas su Lietuvos kariuomenės orkestru – nekomercinis ir visiems atviras renginys kompozitoriaus K. Daugėlos gimtojo miestelio visuomenei. Koncerto metu bus atlikti kompozitoriaus K. Daugėlos populiariausi sukurti ir aranžuoti kūriniai pučiamųjų orkestrui iš 40 metų kūrybinio laikotarpio. Programoje dalyvaus solistai Egidijus Ališauskas (birbynė), dainininkas Deividas Norvilas-Deivis, kompozitoriaus sūnus Antanas Daugėla (trombonas), Lietuvos kariuomenės orkestras. Diriguos kompozitorius K. Daugėla ir maj. E. Ališauskas. Koncerto vedėjas – populiarus dramos, kino ir televizijos aktorius Mantas Cegelskas.

Koncerte skambės keturių dalių siuita „Metai“ skaitovui ir pučiamųjų instrumentų orkestrui, kurią kompozitorius K. Daugėla sukūrė remdamasis K. Donelaičio poemos „Metai“ siužetais ir žinomiausiomis dailininko Vytauto Kazimiero Jonyno (1907–1997) medžio raižinių iliustracijomis. K. Donelaičio poemoje aprašomus visus metų laikus kompozitorius savo sukurtoje siuitoje atvaizdavo naudodamas gimtojo Mažosios Lietuvos krašto liaudies dainų melodijas. Kai kurios iš jų užrašytos Christiano Bartscho, Liudviko Rėzos dar XIX amžiuje ir buvo populiarios Priekulės apylinkėse. Koncerto programoje taip pat numatyta atlikti „Pamario maršą“, kuriame kompozitorius panaudojo dvi gimtojo krašto liaudies dainas.

Marširuos Priekulės centre

Prieš koncertą Priekulės kultūros centre, jei šeštadienį bus geras oras, numatomas trumpas Lietuvos kariuomenės orkestro nuotaikingas koncertas Priekulės miestelio visuomenei, centrinėje aikštėje prie Ievos Simonaitytės paminklo.

„Tikiu, jog pirmą kartą Priekulėje apsilankantis profesionalus ir prezidentiniu vadinamas Lietuvos kariuomenės orkestras paliks žiūrovams puikų įspūdį, suteiks jiems gerą nuotaiką, juolab kad mano autoriniame koncerte dalyvauja viena ryškiausių mūsų dienų žvaigždžių – Deivis, taip pat kilęs iš šio krašto. O jei gamta nepagailės gero oro, Lietuvos kariuomenės orkestras nudžiugins mano gimtosios Priekulės žmones ir savo nepakartojamu marširavimu, už kurį ne kartą pelnė ne tik Lietuvos, bet ir užsienio žiūrovų simpatijas“, – sakė dirigentas, kompozitorius ir aranžuotojas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas K. Daugėla, kviesdamas kuo gausiau šiandien apsilankyti renginyje savo krašto žmones.

Parengė Vita VITAITĖ


Taip pat skaitykite:

Šventės rajone: džiugins gražios ir atsakingos iniciatyvos
Stabdoma Gargždų ligoninės  Vaikų ligų skyriaus veikla: lovos reikalingos COVID-19 pacientams
Koalicija: darbų įgyvendinama daugiau nei buvo suplanuota
Į Endriejavą paskirtas klebonas tęsia pažintį su Žemaitija
Kūrėjo eilėraščiuose glūdi paprasta pasaulio erdvė
Judrėnų kultūros namų 50-metis:  žiūrovus traukę originalūs projektai
Karantinas rajono bibliotekoms – (ne)baubas
Visuomenės tolerancijos dėlionė – Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje
Gyventojai šąla – kaltų nėra
Žemaitėška tatuiruotė kel sosėduomiejėma ėr šīpsėnas
Kningas pristatīmė – žemaitėška ruoda
Parduotuvėje „Tikra“ Gargžduose – tikri produktai imunitetui stiprinti
1991 m. sausio 13-oji mūsų atmintyje

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Akivaizdu

Laimėti varžybas – viena, o pasidalinti…

Plačiau »

Bendraukite su mumis Facebook