2020 Gegužės 29
Kartu su 7 Žemaitijos rajonuose 25 000 egz. tiražu platinamu spalvotu informaciniu-reklaminiu savaitraščiu 

Lyderiai tyrimuose?

Nūdienos aktualijose skelbiama gausybė tyrimų: geriausių mokyklų reitingas, Savivaldybių, korupcijos suvokimo indeksas, nepotizmo rizikos ir t. t. Deja, kartais tie tyrimai visuomenėje priimami už gryną pinigą. Tik spėk skaityti ir narplioti. Gal įvairiais tyrimais ir pati būčiau aklai tikėjusi, jei nebūčiau susidūrusi su konkrečia situacija, kurioje netikėtai atsidūriau.

Štai vienos žinomos tarptautinės organizacijos padalinys Lietuvoje atliko tyrimą, kuriame analizuotos žiniasklaidos sąsajos su vietos politikais. Vos akys ant kaktos neišlipo, kai minėtame tyrime pamačiau, kad esą mano vyras yra Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys, socialdemokratas Andrius Adomaitis. Tyrimo ekspertai turbūt nė sapnuot nesapnavo, kad dar yra žmonių su identiškais vardais ir pavardėmis. Taip, mano vyras Andrius Adomaitis, tačiau jis yra ne politikas ir ne Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys. Socialdemokratas A. Adomaitis net ne jo dėdė ar pusbrolis – jokių ryšių! O tyrimas jau atliktas, viešinamas visais kanalais – šaukštai po pietų sustabdyti važiuojantį traukinį. Redakcija pranešė apie įsivėlusią klaidą, tyrimas buvo tuoj pat pakoreguotas, bet viešoji nuomonė tai jau suformuota...

Paviršutiniški tyrimai dabar kepami it blynai. Tik labai apmaudu, kad dažniausiai prisvilę. Mat tie kepėjai sėdi Vilniaus bokštuose ir nosies nekišdami laukan greit padaro vienas ar kitas išvadas, vadovaudamiesi testais, statistiniais duomenimis ir pan. Tas pats ir su projektuotojais, sėdinčiais moderniuose biuruose. Formaliai savo pareigas atlieka, ir viskas. Juk taip atsitiko ir su Gargždų Klaipėdos gatve: šviesoforų pristatyta, o pasirodo, beveik visų nereikia. Investicijos veltui... Gražus šaligatvis paklotas ir J. Janonio gatvėje, bet artėjant Klaipėdos gatvės link jokio nuolydžio... O rodos tiek kalbama apie infrastruktūros pritaikymą neįgaliesiems ir t. t.

Jau daug metų eskaluojama žinia, kad Klaipėdos rajonas yra geriausia vieta gyventi. Lietuvos laisvosios rinkos instituto atliktame tyrime (2018 m.) Klaipėdos rajono savivaldybė lyderė – pirmoji tarp mažųjų savivaldybių. Tačiau man niekaip nesueina galai. Kai buvo atvykęs tuometis susisiekimo ministras Rokas Masiulis, tai jis akcentavo, kad Klaipėdos rajonas yra trečias nuo galo pagal kelių būklę. Ministras net leido sau pajuokauti, jog akivaizdu, kad neturėjome ryšių sostinėje, mat keliai apverktinos būklės. Naujausiais duomenis, rajone vis dar yra 856 km žvyrkelių! O kur dar darželių stygiaus problema, atėjusi nauja valdančioji dauguma ne kartą užsiminė, radusi ir skylėtą biudžetą, tad metų pabaigtuvės esą tikrai nebus šventiškos.

Tad kas lėmė tokią aukštą įvairiuose tyrimuose skelbiamą Klaipėdos rajono savivaldybės vietą? Štai indekso tyrime rašoma, jog savivaldybė pirmauja dėl kelių priežasčių. Pirma, viešųjų paslaugų srityje (viešojo transporto, daugiabučių administravimo, buitinių atliekų surinkimo ir kt.) veikė privatūs subjektai. Na taip, „Gargždų švara“ visada laiku atsiunčia sąskaitas (juokauju)... Antra, valstybinių egzaminų rezultatai buvo ženkliai aukštesni už vidurkį. Labai džiugina čia augantis perspektyvus jaunimas. Trečia, Klaipėdos rajono savivaldybė gerai tvarkosi su biudžetu ir administravimu. Hmmm... O tai kaip tos skylės biudžete?

Nustebino, kad tyrimo metu administracija įvertinta už tai, kad net esant, palyginus, mažam užimtų pareigybių skaičiui, visi gyventojų prašymai 2017 m. buvo išnagrinėti laiku. Labai norėčiau, kad tai būtų tiesa, bet... „Bangos“ skaitytojų skundai ir mano žurnalistinė patirtis liudija priešingai – dažnai, kol vienos ar kitos problemos neklibina žiniasklaida ar patys Savivaldybės vadovai, tol ji saugiai uždaroma stalčiuose. Po to dievagojamasi, ko tie žmonės kviečiasi tv pagalbas, visokius žurnaliūgas... Tegul kiekvienos įstaigos darbuotojas atlieka savo pareigas tinkamai ir „Bangoje“ neliks skilties „Skaitytojai skundžiasi“. Gal atsiras „Skaitytojai giria“?

Mano atlikto tyrimo, grįsto asmenine patirtimi ir nuomone, išvados paprastos: mažiau pasitikėkite tyrimais, formuojamais stereotipais, įvaizdžiais. Pastarieji, susidūrus tiesiogiai, gali subliukšti it muilo burbulas. Tačiau bet kuriuo atveju neverta prarasti optimizmo, juk kaip A. Mamontovas dainuoja: „A... ja... ja... kaip tiki, taip ir yra. O... joj... joj... joj... įsitikinsi rytoj“. Tikėkime, kad mūsų rajonas pats geriausias. Žinoma, jei stengsimės ne dėl tyrimų, o dėl to, kad realiai pagerintume savo gyvenimo kokybę, tada ir būsime lyderiai!

Agnė ADOMAITĖ

Taip pat skaitykite:

Etnografinio stiliaus sodyba – dalelė Lapių kaimo istorijos
Švarindami daugiabučio laiptines, iššvarino ir sąskaitą
Garbioji gargždiškė amžiams grįžo į tėviškę
Ūkininkas iš Vainotiškės: gyvename vilkų irštvoje
„Magy žaislai“ Gargžduose: kokybė nenuvils, kaina pradžiugins
Ekonominio sunkmečio užkratui – tvirtas ES atsakas

Paieška

Naujienlaiškis

Žurnalisto pastabos

Žydėjimo terapija

Gal ateityje tapsime kitokie, kitaip…

Plačiau »

Virginija LAPIENĖ

Bendraukite su mumis Facebook