Mąstyti globaliai, veikti lokaliai: verslo ugdymo ir mentorystės programa „Verslo skrydis“ skatins regioninių verslų plėtrą

Siekiant skatinti pradedančiųjų smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) subjektų kūrimąsi, augimą ir plėtrą Lietuvos regionuose, net 13-oje savivaldybių pradedama įgyvendinti verslo kompetencijų ugdymo ir patirties mainų programa „Verslo skrydis“. Pirmaisiais projekto metais laukia 7 mėnesius truksianti patyrusių verslininkų mentorystė, ekspertinės konsultacijos, tinklaveika, individualūs verslo augimo planai bei visoje Lietuvoje išplėtota bendradarbystės centrų „Spiečius“ infrastruktūra darbui ir susitikimams.

„Paskutiniais statistikos departamento duomenimis daugiau nei 2/3 visų Lietuvoje veikiančių labai mažų ir mažų įmonių veikė ne sostinės regione, tačiau apyvartos sugeneravo keliais procentais mažiau nei likęs trečdalis įmonių sostinės regione. Smulkus verslas regionuose užima itin svarbų vaidmenį vietos ekonomikoje – čia veikiančios įmonės yra pagrindinės darbo vietų kūrėjos, didinančios įvairių paslaugų bei prekių prieinamumą vietinėje rinkoje, reikšmingai prisideda prie regioninės infrastruktūros plėtros, investicijų pritraukimo. Vis tik pastebima, kad jos lėčiau transformuojasi į aukštą pridėtinę vertę kuriančius verslus, kadangi dažniau sprendžia vietos rinkos, o ne globalias problemas, remiasi tradiciniais ūkio sektoriais, mažiau skiria dėmesio plėtrai ir technologijų įgalinimui versle “, – sako programą organizuojančios Inovacijų agentūros Pažangos departamento vadovė Patricija Reut.

Anot ekspertės, tik pradėjus kurti verslą dažnai kyla įvairių iššūkių, klausimų ir abejonių dėl verslo idėjos ir kuriamo vertės pasiūlymo, tinkamo verslo modelio ir rinkos pasirinkimo, nepatyrusiems verslininkams pritrūksta planavimo, strategijos, rinkodaros kompetencijų. P. Reut tikisi, kad padedant mentoriams regioniniai verslai gaus impulsą tiek naujų idėjų įgyvendinimui, tiek esamų verslų plėtrai ir augimui.

„Turime išties daug sėkmės istorijų, kai verslininkai mentorystės programos dėka dvigubai išaugina pardavimus, išsigrynina veiklas, atranda naujas rinkas, pakeičia strateginius verslo planus. „Verslo skrydis“ – tai daugiau nei verslo vystymo žinios, tai ir padrąsinimas, pastūmėjimas į priekį, labai svarbus socialinis kapitalas ir ryšiai verslo plėtrai“, – dalijasi P. Reut.

Programoje – ilgametę verslo patirtį sukaupę mentoriai

Viena iš savivaldybių, kurioje bus įgyvendinamas projektas – Klaipėdos rajono. Pasak jos mero Broniaus Markausko, naujo verslo steigimas – nemenkas iššūkis, todėl pagalba juos įveikiant – ypač reikšminga.

„Klaipėdos rajonas – vienas iš sparčiausiai augančių. Čia daugėja ne tik gyventojų, bet aktyviai kuriasi ir nauji verslai – vien praėjusiais metais Klaipėdos rajone buvo įregistruotos 339 naujos įmonės. Savivaldybė išties skiria daug dėmesio verslo plėtrai, taip pat investicijų pritraukimui, verslininkų konsultavimui. Todėl džiugu, kad jie, dalyvaudami programoje „Verslo skrydis“, turės dar daugiau galimybių plėtoti savo verslus, gauti patyrusių ekspertų konsultacijas, įgyti naujų žinių, o turimomis pasidalyti su bendraminčiais. Kviečiu verslininkus aktyviai įsitraukti į šį projektą ir drąsiai siekti savo tikslų“, – sako Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas.

Vienas programos mentorių – UAB ,,Dzūkijos Arnika“ direktorius ir Druskininkų Rotary klubo ,,Sūrutis“ prezidentas Albertas Katilovskis džiaugiasi galėdamas pasidalinti sukaupta patirtimi, žiniomis ir taip padėti jauniesiems verslininkams augti.

„Tokioje mentoriavimo programoje kaip „Verslo skrydis“ dalyvauju pirmą kartą. Sulaukęs kvietimo savo patirtimi pasidalinti su kitais verslininkais, daug nedvejojau – kadangi jos turiu daug, jaučiuosi tam pribrendęs, turintis ką papasakoti ir patarti. Apskritai smagu, kad tokios programos egzistuoja ir jų randasi vis daugiau – bus įdomu stebėti, kaip auga jaunieji verslininkai ir kokią naudą jiems tai suteiks“, – sako A. Katilovskis.

Nors regioniniai verslai susiduria ne su vienu iššūkiu – maža rinka, kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas, lėtesnė adaptacija, A. Katilovskio teigimu, verslas regionuose turi ir privalumų. Pavyzdžiui, mažesnę konkurenciją, palankesnes verslo sąlygas, prieinamus, pigesnius vietinius išteklius, nuomą, greitesnį susisiekimą.

„Nors vienas pagrindinių iššūkių regioniniams verslams ilgą laiką buvo maža rinka, po kovido itin sparčiai išsivysčiusi elektroninė prekyba šį barjerą visiškai panaikino. Dabar regionuose esantys verslai gali pasiekti ne tik vietos ir apylinkių gyventojus, bet dirbti visos Lietuvos, o jei reikia – ir pasaulio mastu“, – dalijasi A. Katilovskis.

Vertingos pažintys, patarimai ir auganti motyvacija

Vienas tokio verslo pavyzdžių – elektroninė parduotuvė „Silkera.lt“, kurią įkūrė iš Alytaus rajono, Radžiūnų kaimo kilęs Martynas Zubrickas. Nors veiklą pradėjo vykdyti tik šių metų pradžioje, šilko gaminiais prekiaujantis verslas jau sulaukė didžiulio susidomėjimo ir pirkėjų iš visos Lietuvos. Prie programos „Verslo sparnai“ Martynas prisijungė siekdamas pasisemti žinių, kaip valdyti sparčiai augantį verslą.

„Vienas didžiausių iššūkių kaip pradedančiam verslininkui – žinių ir galimybės su kuo nors pasitarti trūkumas. Kai pradėjau vykdyti veiklą, klausimų buvo tikrai labai daug – pradedant buhalteriniais niuansais, baigiant visokiais importo mokesčiais. Kadangi pats su visu tuo susidūriau pirmą kartą, atsakymų turėjau ieškoti internete, kur, kaip žinia, informacijos tikrai labai daug ir ne visada ji yra teisinga“, – dalijasi M. Zubrickas.

Prie „Verslo skrydžio“ jis prisijungė sulaukęs asmeninio programos kuratorės kvietimo ir nors programa dar tik prasidėjo, verslininkas jau dabar kalba apie jos teikiamą naudą.

„Sudalyvavęs pirmajame susitikime nustebau, kad yra tiek daug patyrusių verslininkų, kurie pasiryžę tau padėti ir nuoširdžiai linki, kad tavo startas būtų kuo sklandesnis. Taip pat supratau, kad čia yra puiki vieta megzti vertingas pažintis ir ryšius, kadangi be mentorių teko pabendrauti ir su daug kitų jaunų verslininkų, pasidalinti kylančiais iššūkiais, apsikeisti patirtimis. Išgirsti patarimai, mentorių pastebėjimai, pagyrimai man jau suteikė motyvacijos laukti, tad nekantrauju pamatyti, kokią patirtį pavyks išsinešti pasibaigus šiai programai“, – sako „Silkera.lt“ įkūrėjas.

Programa „Verslo skrydis“ įgyvendinama 13-oje savivaldybių – Alytaus rajono, Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, Marijampolės, Mažeikių rajono, Plungės rajono, Rokiškio rajono, Šiaulių miesto, Tauragės rajono, Druskininkų, Kėdainių rajono, Panevėžio miesto ir Kauno rajono. Projektą bendrai finansuoja Europos Sąjunga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių