Peržengus Naujųjų slenkstį – sąžiningai siekti svajonių

Sakoma, jog dar nuo Babilono laikų žmonės Naujųjų metų dieną kurdavo tikslus ir tikėdavosi pokyčių gyvenime. Tada buvo svajojama apie tai, kad priešai atleistų nuodėmes, šiandien – apie daugybę kitų dalykų, tiek moralinių, tiek materialinių. „Jaunimo erdvė“ nutarė pasidomėti jaunimo sau išsikeltais 2020-ųjų metų tikslais ir siekiais bei jų svarba.

Daugumai – nauja pradžia

Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos trečiokė Neda Grikšaitė akcentuoja, jog žmonėms svarbu metus pradėti sėkmingai, kad kiltų motyvacija bei noras toliau stengtis: „Tikslų išsikėlimas svarbus dalykas, nes apmąstome visus išgyvenimus per praėjusius metus. Taip susikoncentruojame į ateinančius, todėl natūraliai kyla noras kažką daryti kitaip. Žinoma, metams įpusėjus, dauguma žmonių pamiršta, jog buvo išsikėlę tikslus. Kartais mintys nukrypsta visai kitur. Man svarbu, kad galėčiau pasimokyti iš klaidų ir taip save tobulinti, o kai įvykdau, tarsi užplūsta adrenalinas“, – dalijasi patirtimi moksleivė. Jos šių metų tikslas – atrasti mėgstamą veiklą ir susitelkti į savijautą.

Štai abiturientas Feliksas Uktveris mano, jog Naujieji metai – atskaitos taškas. „Praeitų metų tikslas buvo atrasti save. Tikrai padariau pažangą. Draugai palaikydavo mane kiekviename žingsnyje, manau, jie ir yra mano didžiausias pasiekimas. Šių metų tikslai – puikiai išlaikyti egzaminus ir įstoti į išsvajotąją specialybę. Labai daug dirbam ruošdami meninę kompoziciją „Šovinį įstatai… Tunk“, tad visos mūsų grupelės tikslas – pasiekti respublikinį finalą, kuriame susikautume su geriausiais skaitovais iš visos Lietuvos“, – atskleidžia jaunuolis. Feliksas mano, jog rutina atsibosta, tad Naujieji leidžia bandyti kažką naujo: nueiti į sporto klubą, pradėti užsienio kalbos kursus. Šie nauji tikslai įžiebia kibirkštėlę, kuri sužadina norą kažką nuveikti už namų sienų. „Mūsų karta išties labai veikli, smalsi, ryžtinga ir iš gyvenimo nori pasiimti kuo daugiau naudos. Tikslo siekimas tampa savotiška estafete. Tai būna ilgas procesas, tačiau įveikta veikla leidžia asmenybei tobulėti ir šis „apdovanojimas“, įgyti įgūdžiai lieka visą gyvenimą“, – įsitikinęs abiturientas.

Praėjusieji kupini veiklų

Dažnai apžvelgus metus užklumpa nusivylimas, atrodo, jog nieko nenuveikėme. Tokiu atveju verta prisėsti ir susirašyti, kam buvote dėkingi praėjusiais metais, pasidžiaugti atliktais darbais. Štai „Auksinėse lemputėse“ metų savanorio titulu apdovanotas Paulius Trakšelis džiaugiasi veiklų gausa. „Net nesitikėjau tokio išsiliejimo. Siekti norėjau visko ir pavyko: nominacijos, prizinės vietos užsienyje. Šiems metams nesikeliu jokių tikslų, nes tai, ką darau dabar, man patinka, nieko nesinori keisti. Tikslai ateina savaime, o juos įgyvendinti yra labai sunku, bet motyvacijos nestinga“, – teigia moksleivis.

Jaunuoliui pritaria ir Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos jauniausias narys, Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos komiteto pirmininkas Vytautas Butkus: „Niekad neišsikeliu jokių tikslų metų pradžioje – tai beprasmiška mano charakteriui. Susigalvoti ir įgyvendinami artimuoju metu tikslai turi laikotarpį, tad jeigu 2018 m. nutariau dalyvauti ir laimėti 2019 m. Savivaldybių tarybų rinkimuose, šis tikslas nebuvo tas, dėl kurio sau pasisakiau sausio 1-ąją. Taip ir dabar, 2020 m., tiesiog žinau, ką turiu šiais metais įgyvendinti pagal savo pareigas, pagal kompetencijas. Viena užduotis asmeninė – baigti magistro studijas Vilniaus universitete. Kitas dalykas – rimtai padirbėti mūsų rajone su narkotikų, tabako ir alkoholio prevencija. Mane šokiravo jaunimo statistika, tad norisi jėgas nukreipti šiam svarbiam darbui. Svajoju bent kiek laiko paskirti savo pomėgiams“, – apie numatomus pokyčius pasakoja Vytautas.

Vienas jauniausių rajono Savivaldybės administracijos atstovų Justas Ruškys tikina, jog praėjusieji – išskirtiniai karjeros srityje: „Nors pagal specialybę esu teisininkas, tačiau jau nuo mokyklos laikų domėjausi politika. Tad praėjusiais metais kandidatavau į Savivaldybės tarybą, buvau išrinktas Tarybos nariu ir paskirtas Administracijos direktoriaus pavaduotoju. Vienas pagrindinių darbinių šių metų rajono tikslų – biudžetas, jo formavimas. Juk nuo to priklausys, kaip artimiausius metus gyvens beveik 60 tūkstančių rajono žmonių, kokius projektus pavyks įgyvendinti. Žinoma, turiu ir asmeninių tikslų, tačiau kol kas plačiau apie juos nekalbu, nes mes svajojame, o Dievas kartais pasijuokia“, – samprotauja Justas.

Geriausio siekia visus metus

Abiturientė Aušrinė Tverskytė nemėgsta išsikelti tikslų būtent tada, kai yra proga. „Tai galioja tiems, kurie patyrė daug skaudžių dalykų. Arba jaučia, kad jų viduje siaučia chaosas, arba kaip tik susivokia, jog gyvenime nieko naudingo neveikia. Tokiais atvejais verta save motyvuoti ir keisti kasdienybę nuo pamatų. Mano didžiausias tikslas – sąžiningai siekti svajonių, kurių galvoje kirba daugybė. Turėtume išsikelti tikslus ne tik sutikdami Naujuosius metus, o bent kas mėnesį ar savaitę. Pavyzdžiui, kasdien, prieš atsikeldama iš lovos, sugalvoju dienos tikslą. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo visiška banalybė, tačiau per metus tokių mažų dalykų susideda bent 365. Gruodžio pabaigoje atlikusi savo asmenybės „reviziją“ pamačiau, jog patobulėjau ir esu savimi patenkinta“, – džiaugiasi jaunuolė. Ji teigia, jog praeitais metais išmoko susiplanuoti laiką. Vykdydama tikslus Aušrinė ugdo vidinį pasaulį, semiasi naudingos patirties.

Aušrinei pritaria ir Europos jaunimo komandos narė Anelė Dromantaitė: „Metų išsikeltus tikslus įgyvendinti tikrai pavyko, tai įrodo rezultatai: renginiai, pranešimai ir žmonių emocijos. Vienas iš tikslų buvo savanoriška jaunimo tarnyba, patekti į Jaunimo Europos komandą, dabar jau pusę metų esu šios puikios komandos narė ir labai džiaugiuosi savo veikla bei galimybėmis parašyti ir įvykdyti projektą. Jo rezultatas – jaunimo apdovanojimų „Auksinės lemputės 2019“ renginys. Dar prieš Naujuosius metus pasižadėjau daugiau dėmesio skirti mokslams, nes visgi artėjantys egzaminai bus vienas iš svarbiausių šių metų įvykių“, – tikslus pristato abiturientė.

Renkasi aktyvesnį laisvalaikį

Ilgametis „Jaunimo erd­vės“ korespondentas, dabar žurnalistikos paslaptis Vilniuje gvildenantis Robertas Macius teigia, jog praėjusių metų tikslas ir buvo įstoti į išsvajotą specialybę. Tačiau ne bet kaip, o į finansuojamą vietą. „Šiemet renkuosi daugiau skaityti ir keliauti. Kartais po akademinės literatūros pasigendu grožinės, todėl trokštu daugiau skirti dėmesio knygoms. Po jaunimo mainų Vokietijoje pamačiau, kiek naudos suteikia trumpos, tačiau efektyvios kelionės į užsienį. Štai ir šią savaitę gavau pasiūlymą pavasarį vykti į mokymus – renkuosi naują patirtį“, – planais dalijasi studentas. R. Macius pasakoja, jog nauji metai – simbolis pokyčių link, tačiau akcentuoja saiką. „Masinė tradicija, tačiau vertėtų stabtelėti ir pagalvoti, ar man šie tikslai yra tikrai svarbūs, ar po jų tapsiu geresnis žmogus, kokių teigiamų pokyčių patirsiu. Jeigu nėra aiškaus atsakymo, vertėtų tokių tikslų atsisakyti“, – pataria jaunuolis.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos pirmakursės Saulės Rimkevičiūtės tikslas – daugiau bendrauti ir elgtis su visais sąžiningai. „Praeitų metų tikslai buvo gerai baigti mokyklą, linksmai praleisti vasarą ir įstoti į universitetą. Šių metų tikslas – kad iš universiteto neišmestų (juokiasi – aut. past.), su žmonėmis taip elgtis, kaip norėčiau, jog su manim elgtųsi. Siekiu šiais metais daugiau bendrauti, eiti į viešumą, koncertus. Žmonėms svarbu pakeisti savo gyvenimą, nes visuomenė nusistačiusi, kad kiekvienas turi būti tobulas. Bėgant laikui žmogus vėl grįžta į rutiną, niekas nesikeičia taip greitai, kaip norėtume, tam reikia labai didelių pastangų. Stengiuosi iškelti praėjusių metų gėrį, o blogį kaip galima numalšinti, tačiau nenoriu kardinaliai keisti savo gyvenimo. Žinoma, yra smagu, kai turi kažkokį tikslą ir jį įvykdai, nes pakyla savivertė“, – apmąstymais dalijasi studentė.

Varžybos su savimi

Buvusi abiturientė Saulė Grigonytė atskleidžia, jog praėjusiais metais koncentravosi į emocinius tikslus, tačiau kelias dar ilgas. „Jie buvo susiję su asmeniniu tobulėjimu ir gana dažnai skatino mane pasitempti. Šių metų uždavinys labai paprastas – išvažiuoti į kelionę (iš kurios ir rašau) ir negrįžti anksčiau nei po kelių savaičių. Žmonėms reikia slenksčių, kažkokios progos pradėti viską iš naujo. Tad natūraliai galimybė pasikeisti, tam tikra prasme atgimti tampa švente. Išsitraukti receptų knygą. Puoštis. Jei puiki pradžia, tai jau pusė darbo, ar ne?“ – akcentuoja S. Grigonytė pridurdama, kad žmonės nori greitų rezultatų, tad palaipsniui entuziazmas išblėsta. „Reikia labai daug valios, užsispyrimo ar bent jau griežtų draugų, kad matytum prasmę stengtis toliau. Man tikslai padeda jausti savivertę. Tikslai – tai tik varžymasis su pačiu savimi. Juos pasiekęs geriau pažįsti save, įgyji drąsos, pasitikėjimo“, – mano jaunuolė.

Su jaunimu kiekvieną dieną susidurianti „Vaivorykštės“ gimnazijos informacinio sklaidos klubo kuratorė bei mokytoja Dalia Žurkauskienė teigia, jog gera pradžia – pusė darbo: „Praeitų metų tikslai buvo susiję su namų buities sąlygų pagerinimu ir daugiau laiko skyrimu savo poreikiams tenkinti. Iš dalies pasiekiau, ką buvau numačiusi. Šiemet tęsiu tai, ko nepadariau. Manau, kad bet kokia pradžia savyje turi tobulumo trupinuką, vis dėlto retas žmogus pakeičia kardinaliai gyvenimą. Norėtųsi, kad žmonės ką nors keistų savyje ar aplinkoje, nors ir po nediduką žingsnelį. Galvoju, kad didžioji dalis tikslų nepasiekiama, nes buvo netinkamai išsikelti. Dažnas žmogus nori visko čia ir dabar. Noro neužtenka, reikia daug dirbti pirmiausia su savimi, savo mintimis. Svarbu procesas. Labai malonu, kai padarytais darbais džiaugiesi ne vienas, kai pokyčius įvertina ir kiti, tada vėl atsiveria nauja pradžia tobulėjimo link“, – pasakoja mokytoja.

Gabrielė ČIUNKAITĖ

Jaunųjų korespondentų klubo narė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių