Šokis lietuje

Neseniai Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos darbuotojų profsąjunga buvo surengusi spaudos konferenciją-susirinkimą, kur pareiškė, kad nuolat patiria psichologinį spaudimą. Jį neabejotinai paaštrino ir Savivaldybės vadovų suplanuoti Administracijos struktūros pokyčiai, kurie daliai darbuotojų asocijuojasi su galimu atleidimu, pareigų pakeitimu ir pan. Suprantama, kad situacija nepavydėtina.

Psichologinis spaudimas yra neatsiejamas šiuolaikinės visuomenės elementas. Štai gydytojai taip pat patiria spaudimą tiek iš pacientų, kurie šiais laikais su „Google“ enciklopedija yra visažiniai, tiek iš vadovybės, kuri nubrėžia aiškias ribas dėl procedūrų skyrimo, receptų išrašymo ir t. t. Žurnalistus iš vienos pusės spaudžia skaitytojai, reikalaujantys didesnės kritikos valdžiai, daugiau skandalų ir avarijų nuotraukų, o iš kitos pusės svarbu jausti profesinę bei moralinę atsakomybę, pašnekovų teisę į privatų asmeninį gyvenimą ir pan. Renginių režisieriai taip pat susiėmę už galvų, mat didžiulių renginių biudžetas dažnai būna kuklutis, o pramogų išlepę gyventojai tikisi mažų mažiausiai Rio de Žaneiro karnavalo vaizdų. Gargždų eglės šventės įžiebimo biudžetas – vos 3 000 Eur, tad akivaizdu, kad lėšų stygių ir šįkart teks kompensuoti pasitelktu originalumu ir nuoširdumu.

Kiekvienas žinome, ką reiškia įtampa, stresas, tačiau verta prisiminti daug kam gerai žinomą posakį: „Gyvenimas – tai ne laukimas, kol praeis audra. Tai mokymasis šokti lietuje“. Todėl laimingi tie, kurie šiame beprotišką tempą diktuojančiame pasaulyje geba atsipalaiduoti, medituoti jiems priimtiniausiais būdais. Tik taip įmanoma išsaugoti vidinę harmoniją, kuri yra sveikatos ir laimės garantas. Medituoti galima ne tik pasineriant į savo vidų, bet paprasčiausiai užsiimant sau mėgstama veikla. Kas paneigs, kad lietuvių moterų raudotos raudos nebuvo meditacija, savotiška emocijų paleidimo technika? Tiek dainavimas, tiek sportavimas padeda nukreipti mintis ir pajusti gyvenimo čia ir dabar džiaugsmą. Man patinka Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo Algirdo Petravičiaus pavyzdys. Jis po įtemptos darbo dienos geriausiai pailsi sporto salėje ir mus visus džiugina savo pasiekimais lengvosios atletikos srityje. Ką jau kalbėti apie verslininką Joną Blagnį, kuris nuo darbų pailsi grodamas gitara, dainuodamas. Jau netrukus jį išvysime ir TV ekranuose, jis dalyvaus laidoje „Lietuvos balsas. Senjorai.“ Nuostabu! Atpalaiduoti gali ir elementarus pasivaikščiojimas, dėkingas žvilgsnis į gamtos besikeičiantį rūbą.

Ne veltui nustatyta, jog labai dažnai vaikai spardosi, rėkauja ir kitaip netinkamai elgiasi dėl to, kad nesupranta, ką išgyvena, ir negali rasti tinkamesnio būdo, kaip išreikšti savo jausmus. Pykdami ir elgdamiesi netinkamai jie stengiasi įveikti naujas sudėtingas emocijas, kurias jaučia pirmą kartą gyvenime. Anglijos mokyklos sprendžia šią problemą nauju požiūriu – mokydamos sąmoningumo ir meditacijos, kad pagerintų bendrą mokinių psichinę sveikatą. 370 mokyklų visoje Anglijoje vaikai bus mokomi medituoti, raumenų atpalaidavimo technikos ir sąmoningo kvėpavimo pratimų. Manau, gera psichologinė savijauta yra žymiai svarbiau nei sausos matematikos formulės ar geometrinių kūnų kraštinės. Žinoma, reikia pusiausvyros, tačiau sutikite, kad net matematikos vunderkindas nebus laimingas, jei nesusitvarkys emociniu lygmeniu. Lietuvos mokyklose vykdomas socialinis emocinis ugdymas, kuris Klaipėdos rajono švietimo įstaigose – jau nuo 2008 m. Tačiau norėtųsi, kad socialinio emocinio ugdymo užsiėmimuose būtų kuo daugiau praktikų (mažiau teorijos), kaip susidoroti su savo emocijomis.

Ne tik prasidedant adventui, bet nuolat verta mažiau kaltinti aplinką, labiau tvarkyti savo vidinio pasaulio net atokiausias kerteles. Kurkime harmoniją patys ir… nepamirškime ranka parašyti kalėdinio atviruko: jis turi stebuklingų gydomųjų savybių!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių