Antrąjį kvėpavimą sporto veteranams suteikia baidarės
Prieš ketverius metus Gargžduose įkurtas baidarių sporto klubas „Angelai“ sėkmingai skina pergales Pasaulio ir Europos čempionatuose, įvairiose tarptautinėse regatose ir varžybose. Lietuviai tik ką grįžo iš Portugalijos, kur vienviečių, dviviečių ir keturviečių baidarių kategorijose irgi pelnytai stojo ant prizininkų pakylų. Meistrų kategorijoje sportuojantys gargždiškiai viliasi, kad savo pavyzdžiu užkrės ir jaunąją kartą, mat pajūryje profesionalus baidarių ir kanojų sportas daug vangesnis nei ežerų krašte.
Suspindėjo Portugalijoje
Gargždų irkluotojai Portugalijoje iškovojo 2 sidabro bei 3 bronzos medalius.
Liepos 18–19 dienomis Montemor-o-Velho mieste vyko Pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo meistrų sprinto čempionatas. Irkluotojai rungėsi vienvietėmis, dvivietėmis ir keturvietėmis valtimis 200 ir 2 000 metrų nuotolio rungtyse.
Tris bronzinius apdovanojimus vienviečių valčių grupėse iškovojo Gargždų atstovai. Iš jų du bronzos medalius pelnė Aida Vilimienė, kuri tarp 50–54 metų amžiaus moterų 200 ir 2000 metrų distancijose finišavo trečia (pirmoji finišo liniją kirto Rusijos sportininkė, antroji – ispanė). Dar vieną bronzos apdovanojimą iškovojo Sigitas Bulovas, kuris tarp tokio pat amžiaus vyrų 2000 metrų nuotolio rungtyje užėmė trečiąją vietą (pirmasis finišavo rusas, antrasis – Slovakijos atstovas).
Mišrių dviviečių baidarių grupėje 200 metrų nuotolio rungtyje A. Vilimienė ir S. Bulovas iškovojo sidabro medalius, o nugalėtojais tapo Kanados atstovai, trečiąją vietą užėmė Australijos įgula. 2000 metrų nuotolio rungtyje mūsų komanda finišavo 5-ta.
Dar vieną sidabro apdovanojimą A. Vilimienė ir S. Bulovas kartu su kolegomis kanadiečiais iškovojo mišrių keturviečių baidarių 200 metrų lenktynėse, atstovaudami jungtinei Lietuvos ir Kanados įgulai.
Artimiausiuose mūsiškių sportininkų planuose – rugsėjį vyksiantis Pasaulio maratono čempionatas Vengrijoje, tad įtemptas pasiruošimas varžyboms laukia Minijos upėje.
Klaipėdos rajono savivaldybė šiais metais sporto klubui „Angelai“ skyrė 900 Eur dalinį finansavimą dalyvauti tarptautinėse baidarių ir kanojų irklavimo varžybose.
Fizinis krūvis – kasdien
Baidarių sporto klubo „Angelai“ vadovas S. Bulovas patikslino, kad sportininkai dalyvauja meistrų, kitaip sakant – sporto veteranų varžybose. „Jose gali dalyvauti sportininkai, sulaukę 30 metų. Vienintelė sąlyga – paskutiniuosius dvejus metus jie negali būti dalyvavę oficialiuose pasaulio bei nacionaliniuose čempionatuose. Tačiau norint pasiekti aukštų rezultatų jų sportinis pasirengimas turi būti tokio pat aukšto lygio kaip ir profesionalų sportininkų“, – pasakojo jis.
Dėl to „Angelų“ klubo aktyviausieji nariai į sporto treniruotes skuba kasdien, jas rengia Minijos ir Danės upėse. Kai upes sukausto ledas, irkluotojai, kad neprarastų sportinės formos, bėga krosą, slidinėja, pluša sporto salėje ar baseine. Juolab kad yra dalyvaujančių ne tik baidarių, bet ir plaukimo čempionatuose. Aktyviausi ir tituluočiausi baidarininkai yra Sigitas Bulovas, Aida Vilimienė, Verner Šermokas, Virginijus Šlevinskis, Justas Vaičiulis, Ramūnas Šideikis ir kt. Dažnai įvairiose varžybose bei čempionatuose „Angelų“ sporto klubui atstovauja ir kitų Lietuvos miestų bei šalių sportininkai. Tituluočiausias iš jų – kaunietis Atlantos olimpinių žaidynių dalyvis, įvairių tarptautinių regatų nugalėtojas ir prizininkas, 40 kartų Lietuvos čempionas Vidas Kupčinskas. Irkluodamas vienoje valtyje su S. Bulovu, jis tapo Pasaulio meistrų čempionais (2014 m. Austrija) ir du kartus iškovojo sidabrinius (2013 m. Italijoje ir 2014 m. Austrijoje) apdovanojimus.
Lietuvoje pagal savo amžių meistrų gretose mūsiškiai stiprios konkurencijos neturi, o mėgėjams yra per stiprūs varžovai. Nemaža dalis jų praeityje profesionaliai sportavo, tad vyresniame amžiuje baidarės suteikė tarsi antrą kvėpavimą.
Tikisi aktyvesnio jaunimo
Kalbėdamas apie augančią pamainą, S. Bulovas apgailestavo, kad pajūryje daug mažiau jaunųjų baidarių ir kanojų entuziastų nei, pavyzdžiui, rytų Lietuvoje, ypač Visagine. „Prieš kelis dešimtmečius Klaipėdoje dirbo 13 trenerių, o Danės upėje nebuvo kada žolei priželti. Dabar vaikus treniruoja vos 4 treneriai, jiems sunku surinkti grupes. Šiuolaikinis jaunimas nesirenka šio sporto, nes jis reikalauja alinančio darbo lauko sąlygomis“, – apie ypač fizinės ištvermės reikalaujantį sportą kalbėjo pašnekovas.
Vyresniojo amžiaus baidarininkai čempionatuose kovoja iš entuziazmo, mat prizai – simboliniai. Sportininkus remia Savivaldybė, išsilaikoma ir iš 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio, taip pat rėmėjų lėšų. Baidarininkai turi asmeninį inventorių – baidares, irklus ir kt. Profesionali baidarė gali kainuoti iki 5 000 Eur, irklai – dar apie 500 Eur. Mūsiškių turimos baidarės vertinamos apie 1 500 Eur. Visgi vykdami į atokias šalis sportininkai inventoriaus nepajėgūs nusigabenti. Štai Portugalijoje valčių nuoma pagal kategorijas atsiėjo nuo 35 ik 100 Eur.