Savivaldybėje rado korupcijos rizikos
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai atliko korupcijos rizikos analizę Klaipėdos rajono savivaldybėje. Šį kartą rezultatai nebuvo tobuli – nustatyta, kad Savivaldybė neužtikrina pakankamai skaidrumo administruojant ir nuomojant socialinius būstus. Kritikos turima ir viešiesiems pirkimams.
Atlikus tyrimą įvertintos socialinio būsto administravimo ir nuomos, viešųjų pirkimų organizavimo ir vykdymo kontrolės sritys. Nustatyta, kad Savivaldybė iš esmės laikosi teisės aktų reikalavimų, tačiau yra ir korupcijos rizikos veiksnių. Ir jie esą susiję su socialinių būstų skyrimu.
Siekdami sumažinti korupcijos atsiradimo riziką, STT specialistai siūlo Savivaldybės teisės aktuose panaikinti teisės į socialinio būsto nuomą įgyvendinimo išimtis, kurios nėra nustatytos Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme. Taip pat visus prašymus išnuomoti socialinį būstą registruoti per Savivaldybės bendrąją dokumentų valdymo sistemą. Prašymus išnuomoti socialinį būstą prašoma nagrinėti vadovaujantis „vieno langelio“ principo reikalavimais.
STT užkliuvo ir Savivaldybėje vykdomi viešieji pirkimai. STT pareigūnai liepia aiškiau apibrėžti Savivaldybės administracijos direktoriaus diskreciją, kuris sprendžia, kas turi atlikti viešąjį pirkimą. Taip pat siūloma atsisakyti praktikos, kai Savivaldybės prekių, paslaugų ar darbų poreikį formuojantis asmuo pats vykdo pirkimą. Pareigūnų manymu, Savivaldybėje egzistuoja per didelės galimybės viešuosius pirkimus vykdyti apklausos būdu.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius „Bangai“ akcentavo, kad STT nerado pažeidimų. „Mums pateikta pasiūlymų ir pastabų dėl kai kurių teisės aktų koregavimo, patikslinimo. Tai ne pažeidimai. Skyrių vedėjams yra perduota informacija ir jau pradėta dirbti. Į pastabas reaguosime, patikslinsime teisės aktus, kai kurias tvarkas, ir tiek“, – tikino Č. Banevičius. Anot jo, socialinių būstų skyrimo tvarka yra labai griežta ir kol jis vadovauja Administracijai, skandalų dėl neskaidrių būtų dalybų nėra buvę: „Skiriant socialinį būstą dalyvauja kompetentinga komisija, kurioje būna Vaiko teisių apsaugos, Socialinės paramos, Turto valdymo skyrių atstovai, teisininkai, aš pats. Įvertiname eiliškumą, visus teisės aktus, nelaimių atvejus ir kt.“