Ūkininko ūkyje samdinys – be darbo sutarties

Didelį ūkį valdantis ūkininkas priglaudė benamį, kuris kelerius metus jam dirba už varganą pastogę ir valgį, net mediko nekvietė, kai šis susižalojo. Be to, jis atsiveža nelegalių darbininkų iš aplinkinių kaimų. „Bangos“ redakcija apie tai sužinojo iš vieno skaitytojo, kurio pavardė mums žinoma.

Skundą ištirti padėję Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinio skyriaus inspektoriai patvirtino, kad buvo nustatytas nelegalaus darbo faktas.

Priglaudė iš geros valios

Ūkininkas S. V. – vienas iš stambesnių Veiviržėnų seniūnijoje. Šis Tarvydų kaimo gyventojas valdo 220 hektarų žemės, laiko 70 mėsinių galvijų ir 26 melžiamas karves. Su Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinio skyriaus inspektoriais ir policijos pareigūnais atvykus tikrinti skundą, ūkininkas S. V. plušėjo savo fermoje. Sutrikęs aiškino, jog dirba abu su žmona. Paklausus, ką veikia jo įnamis, 49-erių metų K. M., atsakė, kad jį priglaudė iš geros valios, kad šis „pijokas“ nuo Švėkšnos neturi kur dėtis, pats jų šeimą susiradęs prieš 5 metus. Pabūnantis ir vėl išeinantis. Ūkininkas neslėpė, kad už tai vyriškis dirba ūkyje, tačiau darbo sutarties su juo nėra sudaręs, taigi mokesčių valstybei nemokantis. „Į rankas duodu 150 eurų kas mėnesį. Be to, moku sveikatos draudimą“, – tikino S. V.

O ką įnamis veikia?

„Melžia karves. Dabar jau parėjęs namo“, – dėstė ūkininkas.

Parodymai nesutapo

Iš tiesų ūkininko pagalbininką K. M. radome namuose. Ūkininko žmona patvirtino, kad jis padeda ūkyje, kad duoda pusantro šimtų eurų per mėnesį, moka privalomąjį sveikatos draudimą, nuperka cigarečių. Pasak jos, vyriškis čia gyvena 3 metus. „Bet gavęs pinigų, jis eina į parduotuvę pirkti alkoholinių gėrimų ir girtauja, nesitvarko. O juk galėtų būti mūsų šeimos narys. Mes jį varom iš čia, bet neina „pijokas“, nes jo niekas nenori“, – piktinosi ūkininko žmona.

Pasiteiravus, o ką vyras atsiveža iš Rudgalvių į ūkį dirbti, atsakė: „Aš jų nepažįstu.“

Kilo abejonių, ar ūkininko S. V. pagalbininkui reikia eiti į parduotuvę pirkti alkoholinių gėrimų, nes skundą tirti padėję policininkai pareigingai atliko savo užduotį: ūkininko troboje rado 5 litrus skysčio, turinčio naminės kvapą. Beje, S. V. prieš kelerius metus buvo išgarsėjęs kaip stambiausio rajone bravoro savininkas. „Dabar nebeverdu – šitą darbininkams atsivežiau“, – prasitarė.

Paklaustas K. M., kiek laiko čia gyvena, atsakė, jog metus, o algos gaunantis 50 eurų per mėnesį.

Valstybinės darbo inspekcijos inspektorė Marija Žarinskienė patvirtino, jog S. V. ūkyje atlikus patikrinimą, nustatytas nelegalaus darbo faktas. Ūkininkui bus taikomos administracinio poveikio priemonės. Jis galės apskųsti VDI valstybės tarnautojų veiksmus ir sprendimus LR vyriausiajam valstybiniam darbo inspektoriui arba L R administracinių bylų teisenos įstatymų nustatyta tvarka administraciniam teismui.


  • Klaipėdos apskrityje 2016 m. nustatyti 155 nelegaliai dirbę asmenys, 2017 m. – 177, 2018 m. I ketv. – 41.
  • Klaipėdos apskrityje ūkininkų ūkiuose: 2016 m. – 4, 2017 m. – 8 (iš jų 2 – Klaipėdos rajone), šiemet I ketv. nenustatyta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content