Turistai iš viso pasaulio traukia į Lapius
Ne mažiau nei kaimo gamta turistus domina Deivido asmeninė gyvenimo istorija, kurią iliustruoja buvusiame ūkiniame pastate fotografijomis išpuoštos sienos.
Prieš daugiau nei 20 metų Lapiuose įsikūrusio diplomato, anglo Deivido Holidėjaus namų durys atviros į uostamiestį užsukančių kruizinių laivų keleiviams. Jie čia atvyksta susipažinti su tradiciniu Lietuvos kaimu, kasdieniu lietuvių gyvenimu. Lapių piliakalnio papėdėje, miško apsupty, atsiveriantis išpuoselėtos D. Holidėjaus sodybos vaizdas iškart pakeri turistus iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Naujosios Zelandijos, Australijos ir kt.
Rugsėjį per Lapius rieda jau paskutinieji turistų iš kruizinių laivų autobusai. Neskuba, nes kelias vingiuotas ir nepažįstamas, o turistams smagu pasižvalgyti pro langus. Juolab kad rugsėjį daug lapiškių, dirbančių laukuose. Bulviakasio vaizdelis patenkina amerikiečių, kanadiečių smalsumą. Klegantį autobusą pasitinka pats Deividas su savo šunimi. Gidas įspėja, jog gyvūnas draugiškas, bet labai įkyrus.
„Kruizinių laivų keleiviai pas mus lankosi jau 14 sezoną. Iš viso per tą laiką mūsų su žmona Migle sodyboje viešėjo apie 25000 keleivių. Man juos priimti yra malonumas, tai indėlis į Lietuvos kultūros puoselėjimą, jos reprezentavimą kitų šalių atstovams“, – „Bangai“ užsimena Deividas ir skuba priimti svečius iš už jūrų marių. Kiekvienam paspaudžia ranką, pasisveikina, randa progų šmaikščiai pajuokauti. Charizma ir svetingumas trykšta per kraštus.
Kaime vis mažiau natūralumo
Susibūrę po sena obelim, šalia kone šimtą metų skaičiuojančios sodybos turistai klausosi Deivido asmeninės istorijos. Jis anglas, buvęs karo lakūnas, diplomatas, pirmasis Jungtinės Karalystės karo atašė Lietuvoje. Baigęs tarnybą pasiliko mūsų šalyje, vedė lietuvaitę Miglę ir įsigijo šią sodybą Klaipėdos rajone. „Nusipirkome šį namą kažkur prieš 20 metų. Pradžioje šį planavome nugriauti ir statyti kitą, tačiau vėliau nusprendėme rekonstruoti senąjį. Žinoma, šis procesas buvo žymiai sudėtingesnis nei pastatyti naują. Senų sijų likę gal 30 proc., nes visos buvo sutrūnijusios. Stogą keitėme, perplanavome vidaus patalpas, atvėrėme virtuvės erdvę, išnaudojome funkcionaliai antrąjį aukštą, kur anksčiau buvo tik lašiniai ir visokie rakandai“, – vaizdžiai pasakoja Deivido žmona Miglė.
Visas sodybos plotas – apie 18 ha, yra dalis miško, tad šeimininkus džiugina ne tik nuostabus kraštovaizdis, bet ir miško gyvūnija, karts nuo karto užklystanti ir arčiau sodybos. Visai neseniai čia išdygo ir dar vienas pastatas, kuriame prireikus apsistoja Deivido trys sūnūs ar Miglės dukra su šeimomis. Buvęs diplomatas nesibodi sodybos priežiūros darbų, turi mažą traktorių žolei pjauti ir didesnį pievoms šienauti. Augina vištas ir povus. Tačiau jokių gyvulių. „Kaimiškus produktus perkame Lapiuose. Ypač mėgstame lapiškių sūrį, kuriuo vaišiname ir turistus. Tačiau kuo toliau, tuo sudėtingiau, mažai kas augina karves. Kaime vis mažiau natūralumo. Pieną jau perkame iš parduotuvės“, – pasakojo šeimininkai.
„Bangos“ pakalbinta Leora Brown-Hiegel iš Los Andželo sakė turinti lietuviško kraujo, jos seneliai – lietuviai. „Apsilankymas Klaipėdos rajone – Gargždų krašto muziejuje ir Deivido sodyboje – dar ilgai išliks atminty. Lietuviai nepaprastai stiprūs žmonės, išgyvenę tremtį. Deivido sodyba labai jauki, skleidžianti šilumą, juolab kad pats šeimininkas labai charizmatiškas. Čia gera“, – susižavėjusi kalbėjo viešnia.
Knygos verta asmeninė istorija
Nusifotografavę su povais, apžiūrėję ir įvertinę ūkį turistai kviečiami užeiti į gana didelį buvusį ūkinį pastatą, kurio sienos papuoštos asmeninėmis Deivido fotografijomis, atspindinčiomis jo gyvenimo kelią. Dirbdamas karo lakūnu Deividas pilotavo lėktuvą net su atomine bomba. Buvo šaltojo karo metas. „Laimė, kad viskas baigėsi treniruotėmis ir niekada nenuskambėjo tikrojo pavojaus signalas. Nes vieta, kur turėjau numesti šitą baisų ginklą, buvo ties Radviliškiu. Žvalgybos žiniomis, čia buvo sovietinių atominių raketų saugykla. Mūsų eskadrilės taikinyje buvo Talinas, Baltijskas Kaliningrado srityje, kur buvo vienintelė Tarybų Sąjungoje povandeninių laivų paruošimo bazė, Skrunda Latvijoje, Lietuvoje – Zokniai, dar keletas militarizuotų vietovių“, – ne kartą yra prisiminęs Deividas.
Klausydamiesi Deivido istorijos turistai spėja apžvelgti ir interjerą. Jų akis džiugina iškeltos trys vėliavos: JAV, Didžiosios Britanijos ir Lietuvos. Ant stalo padėta atsiliepimų knyga kiekvieną vasarą papildoma nuoširdžiomis turistų padėkomis. O sodelyje pakvimpa arbata, kava ir, žinoma, nepakartojamu Deivido pyragu. Poilsiautojams gera šnekučiuotis po senomis lietuviškomis obelimis, jie mėgaujasi. Gido raginimai, jog svarbu skubėti į kruizinį laivą ne vienam pro vieną ausį įeina, pro kitą išeina.
Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.