Darbo pasiūloje jaunas ir nepatyręs – išbrokuojamas?

Jaunas, nepatyręs, o galbūt esi moteris? Tai reiškia, kad rasti darbą gali būti ne taip lengva, kaip esi sumanęs. Nusprendžiau patikrinti, kaip ką tik baigusi bakalauro studijas universitete, besiruošianti tekėti moteris gali rasti darbą.

Visur užtrenkė duris

Paieškas pradėjau nuo darbo skelbimų portaluose peržiūros. Kadangi jau baigiau Klaipėdos universitetą, studijavau žurnalistikos specialybę, norėjosi darbo, susijusio būtent su šia sritimi. Be abejonės, ir normaliai apmokomo. Išsikėlusi šiuos du kriterijus, parengiau gyvenimo aprašymą bei motyvacinį laišką. Darbo patirties turėjau vienos bendrovės redaktorės pozicijoje, reklamos skelbimų pardavinėjimo, klientų aptarnavimo bei įmonių administravimo, vadybininkės pareigose.

Kiekvieną dieną išsiųsdavau po keletą gyvenimo aprašymų, tačiau nesulaukiau nė vieno skambučio. Nesulaukusi atsako į savo gyvenimo aprašymą, nusprendžiau susisiekti su kai kurių įmonių direktoriais. Deja, visur užtrenkė duris teigdami, kad darbo patirtis nepakankama.

Pasidarė pikta, kai supratau, jog 22 metų, ką tik studijas baigusi energinga ir pareigų nebijanti mergina negali gauti darbo, nes yra per jauna. Dažnai su aukštosiose mokyklose studijuojančiais studentais diskutuodavome šia tema ir mums būdavo sunku suprasti, kodėl darbdaviai jaunus žmones nustumia į šalį.

Po intensyvių dviejų savaičių darbo paieškų socialiniame tinkle pamačiau skelbimą, kviečiantį dirbti korespondente Klaipėdos rajono laikraštyje. Nusprendžiau išbandyti savo jėgas. Ir pavyko! Pagaliau sulaukiau žinios, kad esu kviečiama į darbo pokalbį.

Nežinojau, ko tikėtis, todėl nerimavau ir stengiausi pasiruošti pokalbiui. Atrodo, pokalbis pavyko sklandžiai. Redaktorė Vilija Butkuvienė paaiškino, kad mane priėmė dirbti korespondente būtent dėl to, kad sudominau jaunatvišku požiūriu bei naujų idėjų generavimu, naujųjų technologijų įvaldymu, o tai yra labai svarbu žurnalistiniame darbe.

Aukštesnės pareigos – vyrams?

Gavusi darbo vietą „Bangoje“ visgi savo tyrimą nutariau pratęsti. Nusprendžiau patikrinti, ar lytis lemia darbdavių pasirinkimą. Šiuo tikslu sukūriau du labai panašius gyvenimo aprašymus: vyro ir moters. Moters gyvenimo aprašyme pateikiau daugiau patirties vadybos ir pardavimų srityse nei vyro. Siunčiau į visas darbo vietas Klaipėdoje bei Klaipėdos rajone, kuriose nurodyta pardavėjo (-os) ar vadybininko (-ės) pareigybės.

Gauti rezultatai nenustebino. Iš 33 darbo pasiūlymų gavau penkis į pardavėjos pareigas ir tik vieną į pardavimų vadybininkės vietą. Priėmiau šiuos iššūkius. Pardavėjos darbus gavau nesunkiai, tačiau tapti pardavimų vadybininke ne taip paprasta. Iš pradžių bendravau per „Skype“ programą su įmonės direktoriumi, čia parodžiusi savo sugebėjimus buvau pakviesta į antrąjį etapą Klaipėdoje. Deja, čia jau konkuravau su kur kas didesnę darbo patirtį turinčiais žmonėmis.

Išsiuntusi sukurtą vyro, ieškančio darbo, anketą sulaukiau kur kas daugiau aukštesnės kvalifikacijos darbo pasiūlymų. Pavyzdžiui, personalo, klientų aptarnavimo, pardavimų vadybininko.

Net nežinai kodėl

Įdėjus daug pastangų ieškant darbo sunku pasakyti, kodėl nepriima, dažniausiai darbdaviai jokių motyvų neišsako. Tada pats svarstai apie kompetencijos trūkumą, galbūt ir diskriminaciją dėl lyties.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos komunikacijos skyriaus vedėjos Mintautės Jurkutės teigimu, skundų iš moterų dėl negaunamo darbo sulaukia labai retai. Dažniau į šią tarnybą kreipiasi vyrai dėl darbo skelbimuose aiškiai apibrėžiamos moteriškos giminės, o tai reiškia, kad vyrai kandidatuoti negali. Tokiu būdu diskriminacija atpažįstama konkrečiau, tačiau moterų atžvilgiu tai įvyksta dažniau, o įrodyti yra žymiai sudėtingiau. Moteris tiesiog negauna darbo, o jos vietą užima vyras, net ir su mažesne darbo patirtimi.

Atpažinus diskriminacijos atvejį neužtenka kreiptis į atitinkamas institucijas, reikia surinkti tam tikrus įrodymus. „Reikia rinkti dokumentus, fiksuoti įvykius raštu, prisiminti, kas matė ar girdėjo tam tikrus veiksmus ir nurodyti tuos žmones galimai apklausai ir t.t.“, – teigė M. Jurkutė. Įtarus diskriminaciją galima kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą bei pasikonsultuoti.

Darbdaviams gresia atsakomybė

Darbdaviams, kurie diskriminuoja asmenis dėl lyties, rasės, religijos ir dėl kitokių dalykų, gresia baudos. Jos skiriamos tik esant pagrįstiems įtarimams. Darbdavys privalo įrodyti, kad jo atsakymas priimti asmenį į darbo vietą buvo pagrįstas: nepakankama kompetencija, būtinų reikalavimų neatitikimas ir panašiai.

Darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims už moterų ir vyrų lygių teisių bei lygių galimybių pažeidimą numatyta bauda nuo 40 Eur iki 560 Eur, o už pakartotinį nusižengimą – nuo 560 Eur iki 1200 Eur.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos komunikacijos skyriaus vedėja M. Jurkutė pasidžiaugė, kad Lietuvoje didėja lygių galimybių principų žinomumas tiek tarp darbuotojų, tiek tarp darbdavių. Darbdaviai mažiau diskriminuoja, o žmonės ieškantys darbo lengviau identifikuoja tokius atvejus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content