Du klausimai tam pačiam žmogui

Šiandien noriu papasakoti dar vieną gyvenimišką istoriją.
Į bedugnę
– Kada baigsi gert? – klausiu Rolando.
Už lango – rudens vakaras. Sėdžiu jo nedideliame bute – tuščia ir liūdna. Regis, neseniai čia buvo vaikų šurmulys, kvepėjo namais, valgiu ir moterimi, kuriami planai, skrajojo svajonės.
– Man dabar ne tas rūpi. Ji pasiėmė abi mūsų mergaites, išėjo iš namų. Manai – lengva?
Rolandas – mano sūnėnas, sesers vyresnysis. Mokykloje buvo geras stalo tenisininkas, pažangus mokinys, baigęs vidurinę įstojo į Žemės ūkio akademiją, gavo energetikos inžinieriaus magistro diplomą. Jeigu neturėjai pažinčių, su tokia specialybe tais laikais galėjai važiuoti į Suvalkų turgų. Arba į Londę.
Rolandas įsidarbino vienoje kuro katilus gaminusioje gamykloje, ten susipažino su savo būsimąja žmona. Sąžiningai dirbdamas už grašius įgijo valdžios pasitikėjimą. Kai su Aiste susituokė, bendrovė davė išsimokėtinai dviejų kambarių butą. Gyvenimas atskirai nuo netoliese gyvenusių tėvų jiems abiem atrodė kaip svajonės išsipildymas. Tačiau netrukus jų bendrovė bankrutavo, butą reikėjo išsipirkti, o tokių pinigų nebuvo. Rolandas pradėjo važinėti į Angliją, dirbo gėlių ir daržovių ūkyje. Pasakojo, kaip ant kelių tekdavo nueiti dešimtis tūkstančių metrų šiltnamiuose ir atviro grunto lysvėse. Karštis, lietus, tvankuma ir drėgmė. Kas dirbo tokius darbus – supras.
Manau, Aistei buvo svarbu, kad Rolandas uždirbtų pinigų. Kad išsipirktų butą. Ji liko su dviem mergytėm namuose Lietuvoje. Norėjosi stabilumo. Tačiau ilgainiui ėmė atrodyti – vardan ko ji turi būti viena? Viena auginti dukras, laukti, kol Rolandas uždirbęs atsiųs pinigų, kol grįš pats. Kol kur nors išeis kartu, pabus vienudu.
Viskas baigėsi banaliai ir greitai. Ji išėjo iš namų, apkaltinusi vyrą perdėm dideliu dėmesiu ir pavyduliavimu. Netrukus ištekėjo antrą kartą. Rolandas liko vienas, mokėjo dukroms alimentus ir ilgėjosi savo buvusios mylimosios.
– Tai ką darysi, Rolandai?..
Į gyvenimą
Prieš porą savaičių Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčia pilnutėlė. Meras, Seimo narė, Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas, kiti garbūs uostamiesčio žmonės. Klebonas šventina Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto absolventų diplomus. Pasako rimtą pamokslą, skamba „Gaudeamus Igitur“. Rolando mama iš paskutinių bažnyčios eilių bando akimis surasti sūnų. Jis – vienas iš keturių fakulteto vyrų, gaunančių bendrosios praktikos slaugytojo diplomą. Kviečiamas vienas pirmųjų – baigė su pagyrimu. Savo kurso vardu pasako kalbą.
Sveikindamas absolventus meras prašo jų nesugriauti Klaipėdos. Rolandas juokiasi – švęsim Purmaliuose, su gyva muzika, didžėjumi, viskas bus gerai.
Sveikatos mokslų fakultetui Klaipėdoje – 90 metų. Šiemet jame studijas baigė 90 absolventų, didelis būrys užsieniečių. Klebonas juos sveikino italų, meras – anglų kalba.
Stebiuosi – kiek dėmesio šiems jauniems žmonėms, pagarbos juos išugdžiusiems mokytojams, dėstytojams, tėvams. Neįprasta. Arba jau mes nuo to atpratome – buvome atpratinti.
Man ramiau, kad Rolando gyvenimas dėliojasi tvarkingai. Atsigavęs po skyrybų jis baigė paramedikų kursus, įsidarbino Greitosios medicinos pagalbos tarnyboje Jonavoje. Baigė studijas Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakultete: ketverius metus paromis budėjo GMP stotyje, buvo vairuotojas ir paramedikas, užsidirbęs laisvų lėkė į Klaipėdą – mokytis.
Rolandui padovanoju puodelį arbatai su Klaipėdos „Meridianu“.
– Tai ką darysi toliau, Rolandai?
– Gelbėsiu ir gydysiu žmones.
Česlovas BURBA
Red. pastaba.
Česlovas Burba – radijo žurnalistas, redaktorius, buvęs ilgametis LRT radijo laidos „Lietuvos diena“ vedėjas.
