Sovietmečio vamzdynas „Minijos“ soduose sukiršino kaimynus
Gargžduose sodininkų bendrijoje „Minija“ jau trečią rudenį verda aistros dėl lietaus. Dar sovietmečiu sodininkų kvartale gyventojai įsirengė gerovę – paviršinio vandens drenažą. Tačiau oficialių dokumentų apie tokį požeminį įrenginį nepaliko, tad šiandieninė įstatymų bazė teises į jį atidavė konkretaus žemės sklypo šeimininkams. O jie atsirado nauji. Įtardami kaimynus, kad šie drenažiniais vamzdžiais į Miniją paleidžia ir savo klozetų turinį, šeimininkai drenažą išardė, nes savo namo statyti ant vamzdžių nenori.
Po žeme rado drenažą
Šiaulietė Ingrida Naradauskienė du sklypus „Minijos“ soduose nusipirko prieš trejus metus. Moterį ir artimuosius sugundė akiai malonus vaizdas – sklypai yra šlaite su vaizdu į Minijos upę. Svajodama statyti čia namą, moteris nesidomėjo sklypo būkle. Pamačiusi, kad sodas – stipriai apleistas kimsynas, nusprendė bateliais po jį nebraidyti ir iškart nuvyko į nekilnojamojo turto agentūrą sumokėti pinigų.
Sklypo tvarkymo ir namo statybos rūpesčius Kalnalio take moteris perdavė tėvui Gintautui Juozui Rėkliui. O jis, tvarkydamas sklypą, aptiko per jį nutiestus 25 ir 26 metrų ilgio vamzdžius, kurių skersmuo – 15–20 cm. Vyro teigimu, per šiuos vamzdžius teka ne tik lietaus vanduo, bet ir buitinės nuotekos, o prie jų esą yra prisijungę greta gyvenantys kaimynai.
Pradėję domėtis, kas tuos vamzdžius nutiesė, šeimininkai išgirdo, neva tai padaryta prieš 2–3 dešimtmečius ir jokių dokumentų nėra. „Norime statyti namą, jau turime ir statybos leidimą. Tačiau rengiant techninį projektą tų vamzdžių jokiuose dokumentuose nematėme, jų kaip ir nėra, jie nelegalūs. Statyti namo ant jų tikrai nenorime. Vamzdžiai sutrūniję, seni, bet kada gali pratrūkti. O kas tada?“ – baiminosi I. Naradauskienė ir jos tėvas.
Neiškentė ir nupjovė
Šiuo metu sodininkų konfliktas persikėlęs į teismą. I. Naradauskienė siekia, kad civilinio ieškinio atsakovai – Klaipėdos rajono savivaldybė, sodininkų bendrijos pirmininkas ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija pasirūpintų civilizuotu nuotekų šalinimu soduose – tinklus nutiestų bendro naudojimo gatve į Gargždų miesto Birutės gatvę. Teismui taip pat patikėta nuspręsti, ar šeimininkai gali savo ruožtu nupjauti tuos drenažo vamzdžius. Tačiau procesams užsitęsus, G. J. Rėklys prisipažino neiškentęs ir vamzdžius nupjovęs bei užcementavęs pats. Esą juos palikus atvirus, vanduo ėmė veržtis ir plauti gruntą. Teisę vamzdį naikinti jis teigė turįs pagal Civilinio kodekso 6.395 straipsnį – esą įrenginiai jam atiteko kartu su sklypu, o jei šie neįteisinti, su įrenginiais šeimininkas gali elgtis kaip tinkamas. Kad vanduo nepatektų į dukters sklypus, jis savo valdą atitvėrė bortais.
I. Naradauskienė ir jos tėvas G. J. Rėklys „Bangos“ korespondentei teigė siekiantys, kad Kalnalio takas „Minijos“ sodininkų bendrijoje būtų įtrauktas į ES finansuojamą vandens ir nuotekų tinklų infrastruktūros plėtrą. Šie sodai esą probleminė, net avarinė rajono teritorija.
Bendrija nenori kištis
Sodininkų bendrijos „Minija“ pirmininkas Gintautas Polionovas stebėjosi, kad sklypo šeimininkai ir bendrijos nariai dėl sovietinių vamzdynų atsakomybę krauna jam, bendrijai vadovaujančiam dešimtmetį. Jo įsitikinimu, bendrija negali prisiimti atsakomybės, nes tinklų tiesimas – Savivaldybės rūpestis. „Manau, kad tas drenažas nebuvo su niekuo derintas. Greičiausiai gyventojai tarpusavyje susitarė ir nusitiesė. Dabar žmonės, įsikūrę virš I. Naradauskienės sklypų, aišku, yra suinteresuoti, kad drenažas liktų. Abi pusės čia yra teisios – vieni nenori jo savo sklype, kitiems drenažas būtinas“, – kalbėjo G. Polionovas. Jis įsitikinęs, kad ne bendrijos reikalas kištis į jos narių konfliktą. Esą pagalba čia gali būti tik finansinė, o jos suteikti bendrija neįgali – nei nuotekų tinklams tiesti, nei techninei dokumentacijai rengti.
G. Polionovas tvirtino, kad „Minijos“ soduose slenkantis landšaftas gyventojus anuomet norom nenorom vertė rengti paviršinio vandens drenažus – jais išraizgyta, ko gero, visa nuolydžiu išskirtinė bendrija. Pirmininko teigimu, ši problema be reikalo pasiekė teismą. „Buvo galima tartis geruoju, iš karto eiti naujiems šeimininkams į Savivaldybę ir sakyti – dangus prakeikė mano sklypą, lietus plauna gruntą, padėkite. O dabar turime ne tik pykčius, skundimus, bet ir išlaidų advokatui“, – teigė bendrijos pirmininkas.
Apskundė policijai, gamtosaugininkams
Tuo tarpu naujakurių kaimynai pliaupiant lietui stveriasi už galvos – nelikus drenažo ims skęsti jų rūsiai. Anot kaimynų Džeraldo Šepiko ir Aido Adomaičio, rūsiuose žmonės įsirengę katilines, kai kurie ir virtuves. „Viskas užvirė dėl to, kad naujasis kaimynas ne taip įvardija vamzdžius – tai elementarūs nusausinimo drenažai, ne nuotekų vamzdžiai. Mūsų sklypai Kalnalio take yra žemiausioje bendrijos vietoje, duobėje, o dabar dar apstatyti borteliais, todėl vanduo kaupiasi gatvėje“, – pasakojo jie. Keletas kaimynų neseniai įsigijo vandens siurblį ir per liūtis bandys gelbėtis juo. „Jei patvinsime, tada jau mes kreipsimės į teismą, kad atlygintų nuostolius. Ir gali būti, kad G. J. Rėkliui teks atkurti drenažą, nes pagal Sodininkų bendrijų įstatymą visi tinklai, t. y. ir drenažai, įrengti iki 1996 m., įsiteisėjo savaime kaip bendrijos nuosavybė. G. J. Rėklys Civiliniame kodekse rado kitą įstatymą ir juo manipuliuoja“, – esą nesukalbamu kaimynu skundėsi D. Šepikas. Anot jo, per metus kaimynus tikrino arti 30 komisijų – iš rajono, Klaipėdos, net Vilniaus. „Esame apskųsti policijai, tikrinami gamtosaugininkų. O jie nieko neranda, nes tais vamzdžiais tekantis vanduo – švarus. Jei leistume buitines nuotekas, gi nesitvertume smarvėje. Policininkai atvažiavę irgi skėsčioja rankomis“, – emocingai aiškino kaimynai.
Jie teigė turintys filmuotą medžiagą, kaip kaimynas gadina drenažo vamzdžius. „Visi čia gąsdinami vieno žmogaus. Kaimynai surinko 35 parašus bendrijos pirmininkui ir jei šis teroras nesibaigs, tikrai patys kreipsimės į teismą“, – tvirtino kaimynai.
- Savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyr. specialistas Feliksas ŽEMGULYS:
– Savivaldybei priklausančių drenažo, lietaus kanalizacijos ar kitų paviršinio vandens nuvedimo tinklų I. Naradauskienės sklypuose nėra, todėl jų minimi vamzdžiai greičiausiai yra bešeimininkiai. Kalnalio take lankėmės ir mes, ir aplinkosaugininkai, net politikai. Tačiau pagal aplinkosaugininkų išvadas vamzdžiais buitinės nuotekos neteka, aplinka neteršiama. Problema yra paviršinis vanduo. Gyventojai turi tartis su bendrija ir drenažą vesti per kitą vietą. Dar galima individualiai statyti automatinius vandens siurblius, nes gruntinio vandens lygis Kalnalio take tikrai aukštas. Taip pat galima atlikti pamatų hidroizoliaciją arba rengti įgilintą drenažą. Manau, kad šioje situacijoje nereikia ieškoti kaltų – jų nėra. Namą statyti taip pat galima, nes statybos leidimas galioja.
Sodininkų bendrijos „Minija“ kai kuriose gatvėse jau yra pakloti magistraliniai vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklai. Bet su Kalnalio taku tai visiškai nesusiję. Bėda ne ta. Į buitinių nuotekų trasą jokiu būdu negalima prijungti paviršinių lietaus nuotekų. Lietaus surinkimo klausimas turi būti sprendžiamas bendrijoje, priimant vidaus sprendimus.
- Aplinkos apsaugos agentūros Klaipėdos rajono skyriaus vyr. specialistė Donata VENCKUTĖ:
– Šių žmonių problemos mums gerai žinomos. Paskutinį G. J. Rėklio skundą dėl paviršinio vandens gavome prieš tris savaites. Šioje teritorijoje esame buvę daug kartų, darę įvairius tyrimus. Neįspėję kaimynų, gruntinio vandens tikrinti važiavome savaitgaliais, net naktį. Tačiau pagal mėginius vandenyje jokie normatyvai neviršyti, buitinių nuotekų nerasta. Gyventojai privalo turėti įsirengę individualias išgrėbimo duobes, todėl esame tikrinę dokumentus, ar jos tikrai išvežamos. Keletas bendrijos gyventojų neturėjo tai paliudijančių išrašų, todėl teorinė buitinių nuotekų leidimo per gruntą tikimybė gal ir yra. Tačiau negalima atmesti ir to, kad kai kurie nuotekų vežėjai nepateikia išrašo, nes slepia pajamas ir pan. Problema dėl tekančio vandens į I. Naradauskienės sklypus atsirado, kai jie patys panaikino lataką. Tačiau kad ir kaip norėtume, ne mes rengiame lietaus kanalizacijas ir šiuo atveju padėti negalime.