Aplinkos ministras Klaipėdos rajone kirto mišką, opozicija kirto ministrui

Asociatyvi nuotr.

Aplinkos ministras, liberalas Simonas Gentvilas nepripažįsta jam mestų kaltinimų dėl neva neteisėtai iškirsto nuosavo miško Klaipėdos rajone ir padarytų aplinkosauginių pažeidimų. Ministro įsitikinimu, problema būtent dabar keliama dėl artėjančių rinkimų. Tačiau keli Seimo opozicijos nariai raštu kreipėsi dėl galimai padarytų pažeidimų į Seimo pirmininkę ir patį ministrą. Ir jam kirto atvirais klausimais: ar atsiribosite nuo tyrimo, o jei bus rasta pažeidimų, ar atsistatydinsite?
Klausė dėl pavyzdžio
Praėjusią savaitę naujienų portalas „Delfi“ pranešė apie aplinkos ministrui S. Gentvilui priklausančiame miško plote Klaipėdos rajone, Veiviržėnų seniūnijoje, padarytus kirtimus. Nevyriausybininkai patikino, kad buvo padaryta aplinkosauginių pažeidimų, tyrimą pradėjo Aplinkos apsaugos departamentas. Teigiama, kad po miško kirtimo liko provėžos, buvo sugadintas miško kelias, netinkamai naudotos valksmos. Atkreipiamas dėmesys, kad miško kelias apgadintas ir kaimyniniame sklype, taip pat suniokotas griovys. Anot Seimo opozicijos, kirtimams S. Gentvilas pasirinko mažiausiai biologinę įvairovę tausojantį plynąjį kirtimą.
Po paviešintos informacijos apie galimus S. Gentvilo miške padarytus pažeidimus Seimo opozicijai priklausantys nariai Tomas Tomilinas, Agnė Širinskienė ir Ligita Girskienė raštu kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen ir patį aplinkos ministrą S. Gentvilą. „Planuodamas miško kirtimo darbus Jums priklausančiame miško sklype Jūs pasirinkote mažiausiai biologinę įvairovę tausojantį plynąjį kirtimą. Ar nemanote, kad kaip aplinkos ministras turėtumėte rodyti tvarios ir pavyzdinės miškininkystės pavyzdį kitiems miškų savininkams ir vengti gamtos netausojančio elgesio pavyzdžių?“ – savo kreipimesi klausė Seimo opozicijos parlamentarai. Taip pat paklausta: jei bus nustatyti pažeidimai, ar tokiu atveju S. Gentvilas pasitrauks iš ministro pareigų? „Ar galite pažadėti, kad bent jau tuo atveju, kai atlikęs tyrimą Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos nustatys pažeidimus, atsistatydinsite?“ – domėjosi Seimo nariai, nurodė, kad atsakymų tikisi kovo 12 d. Seimo posėdyje.
Įžvelgė artėjančius rinkimus
Antradienį Seimo posėdyje aplinkos ministras S. Gentvilas teigė, kad miškas buvo kertamas teisėtai. „Skundai, manau, yra labiau susiję su rinkiminiais metais, nes miško kirtimas buvo atliktas prieš 14 mėnesių, o į viešumą keliama tik dabar. Miškas – eglynas, šlapia žemė, pagal miškotvarkos projektą turėjo būti kertamas prieš 4 metus. Brandus miškas, atėjo jo kirtimo amžius“, – Seime atsakydamas į opozicijos klausimus komentavo aplinkos ministras.
„Tie, kas susiję su miškininkyste, supranta, kad užpelkėjusioje miško valdoje, ypač pajūryje, Klaipėdos rajone, yra nonsensas (nesąmonė – liet.) nekirsti plynai, nes likusieji medžiai išvartomi šlapioje dirvoje pajūrio vėjų“, – aiškino S. Gentvilas.
Pasak ministro, jam priklausančiame miške buvo atlikti dar du kirtimai – 2008 m. ir 2015 m. Aplinkos ministras ne kartą pabrėžė, kad anksčiau miškas priklausė jo seneliui ir jis deramai tą mišką prižiūrėjo. Kalbėdamas apie galimai apgadintą kelią kaimyniniame sklype, ministras akcentavo, kad medienos išvežimas su kaimynu buvo suderintas.

A. VALAIČIO nuotr. iš „Bangos“ archyvo: „Nieko ten sensacingo, miškas yra ūkinis, ne rekreacinis, ne saugomoje teritorijoje, padarytas miškotvarkos projektas 2007-iais, planuoti kirtimai 2019 metais (…), kirstas 2022 metais“, – teigia aplinkos ministras S. Gentvilas.


Parlamentarė priminė pažadus
„Po kiekvieno kirtimo turi praeiti mažiausiai vieni metai tam, kad išsivėdintų miško paklotė, paprastai atsodinimas yra kitais metais. Tą ir noriu daryti šiemet“, – Seime antradienį atsakydamas į opozicijos klausimus sakė S. Gentvilas bei pakvietė jam klausimus pateikusius Seimo narius savaitgalį apžiūrėti kirtavietę, o gal ir dalyvauti miškasodyje.
„Miškas iškirstas plynai. Kirsti mišką nedraudžiama. Ministras sako, kad su leidimais ir projektu. Tikiu. Aplinkosaugininkai, kurie yra tiesiogiai pavaldūs Aplinkos ministerijai, pradėjo tyrimą ir patikrins dokumentus. Manau, kad ministras, vengdamas interesų konflikto, turėtų nusišalinti nuo pareigų, bent jau kol vyks tyrimas“, – antradienį savo paskyroje FB samprotavo Seimo narė L. Girskienė, atkreipusi dėmesį, kad ilgai žadėtojo Nacionalinio miškų susitarimo visgi nėra iki šiol, o miškai plynais kirtimais kertami masiškai. Be to, parlamentarė savo įraše pastebėjo, „kad aplinkos ministras nedek­laravo miško pardavimo sandorio, nors įstatymas įpareigoja tą padaryti nedelsiant. Niekur neskelbiama informacija, kam ir už kiek buvo parduota mediena“.

Parengta pagal pranešimus spaudai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių