Kvietimas į iššūkį – aplankykite šią vasarą 35 parkus
Antradienį minima Europos parkų diena. Šiais metais juos vienijanti organizacija „Europarc“ kviečia pasvarstyti, kas mes būtume be gamtos, nuo kurios priklauso mūsų fizinė ir dvasinė sveikata, kuri mus aprūpina maistu ir oru, kuriuo kvėpuojame. Gaila, bet žmogaus ir gamtos ryšys šiandien yra praradęs pusiausvyrą, todėl 2022 m. šūkis ragina: „Mes esame gamta – permąstyk, perkurk, persijunk“.
Tai geriausia daryti būnant gamtoje, todėl kviečiame lankyti Lietuvos parkus, ir tuos, kuriuose jau buvote ne kartą, ir tuos, kurių dar nespėjote apžiūrėti. Šalies nacionaliniai ir regioniniai parkai jau nuo gegužės pradžios pasiruošę naujam sezonui – visi saugomų teritorijų lankytojų centrai dirba ir šeštadieniais. Beveik kiekvieną savaitgalį jie siūlo įvairius renginius, pėsčiųjų, dviračių ir baidarių žygius, pažintines ekskursijas.
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba šiemet kviečia dalyvauti keliautojų konkurse. Tie, kurie iki vasaros pabaigos aplankys 30 regioninių parkų ir surinks jų antspaudus Saugomų teritorijų pase, dovanų gaus knygą apie Lietuvos saugomas teritorijas. Kas aplankys 30 regioninių ir 5 nacionalinius parkus, gaus minėtą knygą bei suvenyrą. O kas papildomai dar įsigis savanorišką lankytojo bilietą kiekviename parke ir parems saugomą teritoriją, papildomai dovanų gaus kelioninę kuprinę.
Saugomų teritorijų pasą galite atsispausdinti čia. Antspaudus galima užsidėti nacionalinių ir regioninių parkų lankytojų centruose arba lauke prie lankytojų centro įėjimo įrengtose vietose.
Informaciją apie atnaujintus saugomų teritorijų objektus, renginius galima rasti nacionalinių ir regioninių parkų paskyrose „Facebook“ socialiniame tinkle, tinklalapiuose, taip pat interneto svetainėje – www.saugoma.lt
Europos parkų diena gegužės 24 d. minima nuo 1999 m. Šią dieną 1909 m. Švedijoje įkurti pirmieji devyni nacionaliniai parkai Europoje. „Europarc“ federacija susikūrė 1973 metais Vokietijoje. Šiuo metu ji vienija daugiau nei 400 narių iš 36 valstybių. Federacijos tikslas – tobulinti saugomų teritorijų valdymą bendradarbiaujant tarp Europos valstybių, dalintis gerąja praktika ir patirtimi.
Šiai organizacijai priklauso ir kai kurios Lietuvos saugomos teritorijos: Žemaitijos ir Kuršių nerijos nacionalinių parkų direkcijos, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija bei kitos.
Aplinkos ministerijos informacija