Ant Gargždų ligoninės stogo – saulės elektrinė
Gargždų ligoninė per metus sunaudodavo elektros už maždaug 32 tūkst. Eur. Tad neatsitiktinai šiuo metu ant ligoninės pastato (Vaikų ligų skyriaus korpuso) yra montuojama saulės elektrinė.
Pagal klimato kaitos programą
Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Virgina Ruškienė „Bangą“ informavo, kad dar 2019-aisiais buvo gauta informacija, kad pagal Aplinkos apsaugos ministerijos įsakymu paruoštą programą dėl klimato kaitos yra galimybė gauti lėšų saulės elektrinėms. Šiuo tikslu vyko pasitarimas Klaipėdos rajono savivaldybėje. Kadangi, kaip minėta, Gargždų ligoninė sunaudoja labai daug elektros energijos, nuspręsta, jog įstaigai tikslinga teikti paraišką dėl finansavimo saulės elektrinei įrengti. Gargždų ligoninės paraiška pagal Klimato kaitos programos priemonę „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ar kitų) panaudojimas visuomeninės ir gyvenamosios (įvairių socialinių grupių asmenims) paskirties pastatuose“ buvo patenkinta, tai patvirtino Aplinkos projektų valdymo agentūra. Numatyta suma elektrinėms įrengti – per 166 tūkst. Eur. 78 proc. – iš Aplinkos projektų valdymo agentūros ir 22 proc. – Klaipėdos rajono savivaldybės prisidėjimas.
Kaišiojo pagalius į ratus
Anot V. Ruškienės, buvo paskelbtas konkursas projektui parengti. Projekto rengimas vykdytas įstaigos lėšomis, ligoninei kainavo 3 200 Eur. Vėliau paskelbtas konkursas elektrinei įrengti, jį laimėjo UAB „Elmitra“, tačiau gauta pretenzija dėl konkurso, teko pirkimą nutraukti. Vėliau skelbtas naujas konkursas, vėl buvo kaišiojami pagaliai į ratus, sulaukta pretenzijų, kreipimosi į Viešųjų pirkimų tarnybą. Pastaroji tikrino visą ligoninės dokumentaciją, kol kovo 31 d. pranešė neužfiksavusi jokių pažeidimų.
Konkursą laimėjo UAB „Elmitra“, sutarties vertė mažesnė nei tikėtasi – 102 tūkst. 303 Eur, tad sumažės išlaidos tiek Aplinkos projektų valdymo agentūrai, tiek Savivaldybei. Saulės elektrinės montavimas, planuojama, ilgai neužtruks. Pasak V. Ruškienės, viskas turi būti baigta iki birželio mėnesio, planuoja suspėti.
Jau rašėme, kad pagal tą pačią priemonę buvo įrengta saulės fotovoltinė elektrinė ant Viliaus Gaigalaičio globos namų pastatų stogų, ji elektros energiją pradėjo tiekti vasario mėnesį. Įrengimo išlaidos – 81,7 tūkst. Eur, iš jų 20,7 tūkst. Eur – Savivaldybės biudžeto dalis ir apie 61 tūkst. Eur – Aplinkos projektų valdymo agentūros. Bendra saulės fotovoltinės elektrinės įrengtoji galia 98,79 kW. Prognozuojama metinė elektros energijos gamybos apimtis apie 83 000 kWh, o tai sudaro trečiąją dalį globos namų sunaudojamo elektros energijos poreikio.
Gyventojams – irgi galimybė
Energetikos ministerija šiomis dienomis paskelbė, kad prasideda naujas paramos teikimo etapas gyventojams, norintiems įsirengti nedidelės galios (iki 10 kW) saulės elektrines arba jas įsigyti iš elektrinių parko, taip pat seniems šildymo katilams pasikeisti. Teikti paraiškas bus galima iki balandžio 30 d.
Finansinio skatinimo priemonės yra skirtos gyventojams, kurie saulės elektrines įsirengs savo namuose arba ją įsigys iš nutolusių saulės elektrinių parko. Tam skirta 12 mln. eurų parama. Taip pat galima teikti paraiškas ir gauti finansavimą seniems neefektyviai biomasę (malkas, pjuvenų briketus) naudojantiems šildymo katilams pasikeisti. Tam numatyta beveik 9,3 mln. eurų.
Gyventojai, kurie ketina įsirengti saulės elektrinę toje vietoje, kur ir vartos elektros energiją, geografiškai nutolusiose nuo elektros energijos vartojimo vietose arba elektros energijos vartojimo vietoje daugiabučiame pastate ar jo teritorijoje, gali gauti 243 eurų arba 323 eurų kompensaciją už 1 kW, priklausomai nuo to, ar elektrinę įrengs su inverteriu ar be jo.
Prieš įsirengdami saulės elektrines, gyventojai turi įsivertinti savo elektros vartojimo poreikius ir technines elektrinės prijungimo galimybes. Dėl to rekomenduojama pasikonsultuoti su ESO.
Agnė ADOMAITĖ