„Vaivorykštė“ ir „Saulutė“ – modernizavimo priešaušryje

Klaipėdos rajono savivaldybės nuotr.: Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos vizualizacija.

Byrančios plytos, į patalpas varvantys lietaus lašai, vėjo košiami langai nedera šiuolaikinėms švietimo įstaigoms. Jau šiais metais Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija keisis neatpažįstamai, investicijos numatomos ir Gargždų lopšeliui-darželiui „Saulutė“. Tikimasi, kad atlikus modernizacijas sumažės ne tik energetiniai kaštai, bet bus ir palankesnės mokymosi sąlygos ugdytiniams.


Rangovas – UAB „Žibai“
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus patarėja Rita Rapalienė informavo, kad modernizacijos darbus „Vaivorykštės“ gimnazijoje vykdys UAB „Žibai“. Projekto vertė – 2 495 000 Eur, iš kurių 1 247 000 Eur – lėšos iš Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) administruojamo Modernizavimo fondo (MF).
„Atlikti visus darbus ir rekonstruoti mokyklą iš pagrindų rangovas įsipareigojęs iki vasaros pabaigos.
Po remonto mokykla pasikeis neatpažįstamai – bus atlikti vidaus darbai, sutvarkyta išorė. Be to, padidės pastato ekonominis efektyvumas, tad sumažės ir gimnazijos šildymo išlaidos“, – dėstė R. Rapalienė.
Anot jos, gimnazijoje bus įrengta vėdinimo ir atnaujinta apšvietimo sistema, pakeisti langai, išorinės durys, taip pat bus apšiltintos pastato sienos, grindys, stogas ir perdangos. Mokykla ne tik pagražės, bet gerės ir ugdymo sąlygos.\

Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos direktorė O. Sturonienė pasakojo, kad vyks labiau gimnazijos išorinių sienų modernizavimas, kuris ypač susijęs su energetikos resursų taupymu: „Dabar laukinės sienos net byra, jos turėtų būti apšiltintos, pakeistas stogas, langai, sutvarkytas rūsys, valgyklos grindys, visur pakeisti šviestuvai.“


Ugdymo procesas nenukentės?
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos direktorė Ona Sturonienė akcentavo, kad tiek gimnazijos mokiniai, tiek jų tėvai labai domisi būsima modernizacija, pats aktualiausias klausimas, ar nenukentės ugdymo procesas, ar nebus nuotolinio mokymo. „Jei būtų nuotolinis, tai tik iš dalies ir labai trumpai, kai bus keičiami langai. Tačiau ypatingai saugosime gimnazijos antrokus, ketvirtokus, kurių laukia egzaminai. Jų klases perkelsime ten, kur bus ramiausia. Ugdymo procesas neturi nukentėti. Vyko ilgas derinimo procesas. Su rangovu tarėmės, kad būtų išnaudotos mokinių žiemos, pavasario atostogos, o triukšmingiausi darbai pradėtų vykti antroje pusėje dienos, 14–15 val. Rangovui tokio pobūdžio projektas yra ne pirmas, tad darbai turėtų eiti sklandžiai. Tikimės, kad gal prasidės vasario pabaigoje, kovą. Iki 2023 m. rugsėjo 1 d. viskas jau turi būti baigta“, – dėstė O. Sturonienė.
Ji pasakojo, kad daug diskusijų vyko dėl lifto, taip pat kilo nuovažos klausimas, kad neįgalieji mokiniai patektų į visas patalpas. „Šiuo metu tebevyksta paruošiamieji darbai: tyrinėjamas gruntas, dirba projektuotojai, darbų vadovai ir pan. Mes turėjome susitikimą su darbų vadovais, pakvietėme dalyvauti ir mokinių prezidentūros atstovus, tėvus, nes buvo nerimo. Dabar jau sutarta ir dėl fasado spalvų. Bendruomenės pageidavimas vienas, kad vizualiniai sprendimai nenubluktų po 1–2 metų. Mes už tvarumą, o lemiamą žodį tars rajono vyriausiasis architektas, pasitikime profesionalais“, – kalbėjo pašnekovė.
Jau šių metų egzaminų sesija Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje nevyks, vasarą bus stengiamasi kuo greičiau atlaisvinti patalpas, ugdymo procesą organizuoti ir išeinant į lauką, integruojant įvairius projektus ir pan.

Gargždų lopšelio-darželio „Saulutė“ direktorė L. Petrauskienė pastebėjo, jog gerai, kad žiema šilta, tai ir grupėse šilčiau. Tačiau, kai paspaudžia šaltukas, tose grupėse, kurių sienos išorinės, iškart nukrenta temperatūra.


Siekia sutaupyti 50 proc.
Šiuo metu lopšelio-darželio „Saulutė“ pastatas yra žemos energetinio naudingumo klasės. Pastatas nėra sandarus, todėl daug šilumos išleidžiama tiesiog į orą, taip pat čia susidėvėjusi elektros instaliacija, o šildymo sistemos vamzdynai nekeisti nuo statybos laikų, oro temperatūra visame pastate netolygi.
Modernizacijos tikslas – sutvarkyti pastatą taip, kad jis būtų energetiškai efektyvus, atitiktų higienos normas bei esminius statinio reikalavimus ir sutaupyti apie 50 proc. suvartojamos šilumos energijos. Bus pakeisti langai, išorės durys, apšiltintos išorės sienos, grindys, stogas, perdanga virš rūsio. Taip pat bus modernizuojamos šildymo ir karšto vandens, apšvietimo, elektros sistemos.
Rangovas, laimėjęs konkursą, įsipareigos visus darbus atlikti per 12 mėnesių.
Šiuo metu vertinami viešojo pirkimo metu gauti pasiūlymai, galutinė pirkimo suma ir laimėtojas turėtų paaiškėti artimiausiu metu. Projektą planuojama įgyvendinti iš Savivaldybės biudžeto lėšų.


Bus ir šilčiau, ir patogiau
Gargždų lopšelio-darželio „Saulutė“ direktorė Lina Pet­rauskienė „Bangai“ sakė, kad jokios tikslios informacijos dėl darželio modernizacijos neturinti. „Labai laukiame, kada bus pastatas apšiltintas, pakeisti langai, durys. Turėtų būti investuojama ir į apšvietimą, visos lemputės pakeistos į LED, ko iki šiol nebuvo padaryta“, – pasakojo L. Petrauskienė. Anot jos, iki šiol viduje yra ir lietaus nubėgimo vamzdis, kuris išvedžiotas pastato viduje, matyti grupėse. Jau anksčiau juokauta, kad darželio salėje veikia STEAM palangė, nes čia natūraliai matyti, kaip iš lietvamzdžio išbėga vanduo, reikia nuolat išpilti kibirą. Kai lietingi orai, viskas drėksta ir pan. Vienas iš labiausiai laukiamų darbų – ir stogo pakeitimas.
Direktorė pastebi, jog gerai, kad žiema šilta, tai ir grupėse šilčiau. Tačiau, kai paspaudžia šaltukas, tose grupėse, kurių sienos išorinės, iškart nukrenta temperatūra. Šalta nėra, bet tikrai vėsiau nei tose grupėse, kurių sienos vidinės. „Ši modernizacija užtikrintų, kad mūsų ugdytiniai gyventų šilčiau, be to, manau, svarbi ekonominė dalis, apšiltintas pastatas turėtų žymiai mažiau eikvoti energetinių resursų, nes sąskaitos tikrai nemažos. Pavyzdžiui, 2022 m. vasario mėnesį mokėjome 4 240 Eur“, – sakė lopšelio-darželio „Saulutė“ direktorė L. Petrauskienė.

Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių