„E energija“ grupė atidarė didžiausią vėjo elektrinių parką Baltijos šalyse: elektros generaciją Lietuvoje padidins 17 proc.

Tryškiuose,Telšių rajone,„E energija“ grupė šiandien atidarė didžiausią vėjo elektrinių parką Baltijos šalyse. Naujasis vėjo parkaselektros generaciją iš vėjo Lietuvoje padidins17proc., lyginant su 2021 m. apimtimis.

Tryškių vėjo parkas.

Šis vėjo parkas yra unikalus projektas, pralaužęs ledus Lietuvos vėjo energetikoje: tai yra pirmas tokio dydžio vėjo parkas Lietuvoje pastatytas nuo 2016 m. bei prijungtas prie „Litgrid“ tinklo. Taip pat tai yra pirmas vėjo parkas pastatytas privačiomislėšomis, nenaudojant jokios valstybės pagalbos. Tokiu pačiu keliu dabar jau eina ir kiti šiuo metu Lietuvoje statomi vėjo parkai.

Pirmosios Tryškių seniūnijoje iškilusio 13 vėjo jėgainių parko jėgainės pradėjo veikti 2021 m. pabaigoje, o 2022 m. rugsėjo mėn. buvo pilnai užbaigti rangos irteritorijos sutvarkymo darbai.

Parko atidarymo renginyje dalyvavę Energetikos ministerijos atstovai pabrėžėypatingą projekto reikšmę Lietuvai.„Esame šalies energetikos sistemos pokyčio liudininkai – kiekvienas atsinaujinančios energijos išteklių projektas stiprina mūsų energetinę nepriklausomybę. Džiugu, kad didžiausias veikiantis vėjo parkas Baltijos šalyse pagal pagaminamą elektros kiekį beveik penktadaliu padidins vėjo pagaminamos elektros energijos apimtis, tai naudinga tiek buitiniams vartotojams, tiek verslui“, – sako Energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė.

Parko atidarymas.

Parko vystytojos„E energija“ grupės generalinis direktorius Gediminas Uloza akcentavo, kad atsinaujinančios energetikos projektaigrupei yra daugiau nei verslas.

„Džiaugiamės galėdami reikšmingais darbais prisidėti prie dviejų kilnių tikslų, kurių savo strategijoje siekia „E energija“ grupė: klimato kaitos mažinimo ir Lietuvos energetinės nepriklausomybės.Pagal gamybos statistiką matome, kad per 1 vėjuotą dieną parkas galipagaminti tiek elektros energijos, kiek vidutiniškai suvartoja apie 270 tūkst. namų ūkių. Tikime, kad šiuo parku padarėme reikšmingą proveržį elektros gamybos rinkojeir tai leis pažaboti kylančias elektros energijos kainas šalyje bei taps dideliu žingsniu Lietuvos energetinės nepriklausomybės link“, – teigia G. Uloza.

Elektrą vėjo elektrinių parke gamina„GE Renewable Energy“ 5,3 megavatų (MW) galios naujos kartos„Cypress“vėjo jėgainės, o pastatyto parko bendra instaliuota galia siekia 69,3 MW. Vystytojų skaičiavimais, vėjo parke pagaminama elektra apie 17 proc. padidins Lietuvojeiš vėjo pagaminamos elektros energijos apimtis.

Pasak Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) pirmininko Renato Pociaus, naujo vėjo elektrinių parko atidarymas žymi reikšmingą pasiekimą šalies energetikoje.„Šiandien tampame mūsų valstybės energetinės nepriklausomybės stiprinimo liudytojais – didžiausias šiuo metu išvystytas vėjo parkas Baltijos šalyse neabejotinai reikšmingai prisidės ne tik prie vietinės elektros energijos generacijos, bet ir prie stabilių elektros energijos kainų vartotojams užtikrinimo ilguoju laikotarpiu“, – pažymi R. Pocius.

Telšių r. savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas atkreipė dėmesį, kad „E energijos“ prieš keletą metų priimtas sprendimas didžiausią vėjo elektrinių parką Baltijos šalyse kurti Telšių rajone įgavo dar didesnę svarbą.

„Įmonė į rajoną atėjo siekdama bendrystės ir sutarimo su vietos bendruomene. Todėl šiandien oficialiai atidaromas parkas yra labai svarbus žingsnis ne tik Telšių rajono, bet visos Lietuvos energetinės nepriklausomybės link. Prieš dvejus metus, 2020-ųjų rugsėjį, sakiau, o  dabar dar garsiau pakartoju: linkiu kuo palankesnio vėjo“, – sakėK.Gusarovas.

Planuojama, kad vėjo parke pastatytųjėgainiųpriežiūra bei aptarnavimu bent 30 metų rūpinsis „General Electric Lithuania“–  šiai kompanijai Tryškių miestelyje „E energija“įrengė serviso centrą.

„Tryškiuose įrengtas serviso centras ne tik aptarnaus šį vėjo elektrinių parką, bet ir kitus „E energija“ grupės regione statomus vėjo parkus.Tai reikšminga investicija, didinanti regione esančių paslaugų prieinamumą ir skatinanti dar didesnę vėjo energetikos plėtrą“, – kalba G. Uloza.

Projekto savininkai –80% akcijųvaldanti„E energija“ grupėbei 20% „GE Energy Financial Services“. Vėjo parko statybos buvo finansuojamos akcininkų lėšomis bei Vokietijos banko „BayerischeLandesbank“ suteiktomis paskolomis.

„E energija grupė“ planuoja Telšių rajone pastatyti dar mažiausiai 200 MW galios vėjo ir 200 MW galios saulės projektų. Šiuo metu grupė Kelmės rajone stato 9 MW vėjo parką, o kitais metais prasidės ir 300 MW galios vėjo parko statyba. Viso per ateinančius 5 metus siekiama išvystyti iki2000MW vėjo, saulės ir hibridinių projektų portfelį Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių