Apšvita sostinėje
Šiomis dienomis Vilnius švenčia 701-ąjį gimtadienį. Ir pirmąkart į sostinę „švęsti“ suvažiavo Lietuvos ūkininkai iš įvairių šalies kampelių.
Su traktoriais apsistoję Gedimino prospekte žemdirbiai daliai sostinės gyventojų sukėlė šoką. Būtent šiame prospekte yra kelios ministerijos (tarp jų ir Žemės ūkio, netoliese Aplinkos), kitos aukšto rango valstybinės institucijos. Tai jų darbuotojai pro langus spoksodami kraipė galvas, kaip gi čia dabar tokie prabangūs traktoriai? Net už mersus brangesni! Va, mat, kokie tie ūkininkai pasibaisėtini: minta iš ES paramos, o dar protestuoja!
Sunku sostinės grietinėlei suprasti, kad traktorius ūkininkui ne prabanga (kaip mersas), kad tie traktoriai dažniausiai yra lizinginiai, vadinasi, ilgai teks plušėti bankams, kol išsimokės. Kai kas jau ir nebepluša, uždarinėja ūkius, nes nebeįstengia pakelti skolų naštos. Bet kaip tik protesto dienomis viešojoje erdvėje pasirodo visuomenę kiršinantys straipsniai, kurių antraštės skelbia, kad aštuoniasdešimtmetis ūkininkas pasidovanojo „Lamborghini“. Supraskite, va, kaip jie gyvena, va, kokie jie melagiai, tie dejuotojai ūkininkai. Žinoma, yra ir itin turtingų ūkininkų. Galbūt net pasakiškai turtingų. Kiek tokių Lietuvoje? Ant rankos pirštų galima suskaičiuoti. Ar jie mitingavo? Štai Lietuvos ūkininkų sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Vidmantas Buivydas sako, kad, deja, ir rajono patys turtingiausieji ūkininkai linkę kamputyje sėdėti, neretas tik mielai naudojasi iškovotais rezultatais. Anot Vidmanto, niekas taip nežlugdo ūkininkų, kaip skleidžiama dezinformacija apie juos. Atima ne tik ūpą, bet ir žadą. Ūkininkai nėra duoneliautojai, jie neprašo malonių, jie kritikuoja žemės ūkio politiką ir nori būti išgirsti. Tokią žemės ūkio politiką kritikuoja ir aplinkosaugininkai. Tai, vadinasi, tikrai ją reikia iš esmės keisti, o ne ūkininkus keikti.
Į protestą Vilniuje traktoriais išriedėję rajono ūkininkai Savivaldybės aikštėje pirmadienį aiškiai pasakė, kad jei Lietuvos nepriklausomybei kiltų grėsmė, jie nedvejodami ją gintų. „Mes nepaliksime savo žemės, o mūsų traktoriai tada būtų ginklas orkams traiškyti“, – be jokio patoso, o tvirtai kalbėjo ūkininkai, beje, ne vienas jų nuolat teikia paramą Ukrainai. Sutelktomis finansinėmis pajėgomis nupirktas jau ir ne vienas džipas, kurie pilnutėliai prikrauti maisto, drabužių, reikiamos įrangos kariams išsiunčiami į Ukrainą. Tad liežuvį turėtų prikąsti tie, kurie ūkininkams klijuoja absurdiškas propagandines etiketes.
Ūkininkų protestas Vilniuje suteikė peno ir žymiems „nuomonių formuotojams“, kurie, nesuprasdami apie žemės ūkį nei bū, nei me, socialiniuose tinkluose ėmė žarstyti „auksines mintis“ apie ūkininkus, tuo parodydami visišką nepraustaburniškumą. Aišku, sulaukė savo gerbėjų liaupsių. Žinoma, juk visi lietuviai gali būti ne tik krepšinio ekspertai, bet ir žemės ūkio. Ypač tie, kurie Vilniuje niurkso, į Londono naktibarius skraido, o savaitgaliais kartais nulekia į „provinciją“, kurią jiems atstoja Palanga ar Neringa.
Visgi akivaizdu, kad Vilniaus „elitas“ pralaimi su savo išvedžiojimais, pralaimi ir jų komunikacija. Dar kelios dienos iki mitingo viešojoje erdvėje buvo gąsdinama galimu mitinguotojų vandalizmu, dejuojama dėl būsimo apsunkinto judėjimo. Tačiau Lietuvos ūkininkai nušluostė nosis ir įvairių renginių organizatoriams, nušluostė nosis ir visokiems politikieriams: jokios partinės vėliavos neplevėsuoja.
Traktorių kolonos tvarkingos, technika išblizginta, minia protestuotojų drausminga. Ūkininkai nusiteikę draugiškai, pasirengę kalbėtis su vilniečiais. Ir tie miestiečiai, kurie domėjosi, bendravo, pamatė kitokį žemės ūkio vaizdą. Puiki edukacija ir vaikams, kurie turėjo puikią progą suvokti, koks yra modernus traktorius. Tad ūkininkai buvo tarsi švietėjai Vilniuje. Ne niekinti, o didžiuotis turime ūkininkais, kurie žengia koja kojon su technologijomis. Dabartiniai ūkininkai – tai ne tie kaimo mužikai, kuriuos iki šiol rodo išsikvėpusios „Dviračio žinios“.
Vilniečiai išlepinti nuolatinių pramogų. Ir kai gatvės uždaromos pramogoms, tai nė necypteli, koks esą apsunkintas eismas. Kaip tik šiomis dienomis Vilniuje vyksta miestiečių pamėgta atrakcija – Šviesų festivalis. Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ duomenimis, pernai sostinės jubiliejaus proga Katedros aikštėje susirinko daugiau nei 10 tūkst. žmonių, o Vilniaus šviesų festivalis per keturias šventės dienas sulaukė apie 150 tūkst. lankytojų. Abu renginiai miesto Savivaldybei atsiėjo per 500 tūkst. eurų.
Na, ūkininkų protestas gal tiek žmonių ir nepritraukė, bet pramogų, o dar ir veltui vilniečiams suteikė ne prastesnių nei Šviesų festivalis. Traktorių sirenos kaukė it Geležinis vilkas, o trečiadienį vakare surengta ūkininkų diskoteka pritraukė dėmesį stebinančiais vaizdais. Dalijosi net burbuliuojantys influenceriai. Gal kitąmet brangaus Šviesų festivalio organizatoriai galėtų pasinaudoti kūrybiškų ūkininkų patirtimi?
Vilija BUTKUVIENĖ
„Bangos“ redaktorė,
Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininko pavaduotoja