Ar kompensacijos – laimės žiburys?

Asociatyvi nuotr.

Retas namų ūkis Lietuvoje negauna vienokių ar kitokių kompensacijų. Dažnam jos tampa vienintele galimybe išvengti nepriteklių. Tiesa, norint jas gauti tenka atrakinti kone pragaro vartus.


Nuo protezų iki būsto šildymo
Viena iš dažniausiai gaunamų – šildymo kompensacija. Šių metų sausį, palyginti su 2021 ir 2022 m., jų gavėjų Lietuvoje padaugėjo net 40 proc. Pavasariop, tikėtina, jų bus daugiau. Mat dažnam vyresnio amžiaus žmogui, oi, kaip nelengva pildyti paraiškas. Daugelis vyresnių nei aštuoniasdešimties metų senjorų nesinaudoja internetu, tad jiems tenka kulniuoti į savivaldybių seniūnijas. Retai kam pavyksta tinkamai jas užpildyti iš pirmo karto. Gerai, jei padeda vaikai, bet jei žmogus vienišas ar vaikai su anūkais gyvena užsienyje, kompensacija gali tapti nepasiekiama. Laimei, yra tokių institucijų, kurios kartais pačios ieško gavėjų, pvz., teritorinės ligonių kasos. Pasirodo, artimieji gali gauti kompensaciją už mirusių artimųjų dantų protezus. Juos mirę asmenys pirko savo lėšomis, tačiau kompensacijos nesulaukė. Deja, ir šiuo atveju kyla kliūčių. Reikia ne tik žinoti, kad asmuo turėjo protezus ir už juos mokėjo savomis lėšomis, bet ir pateikti tai patvirtinančius dokumentus.
Suprantama, geriausia būtų, jei gyventojai turėtų galimybę gauti tokias pajamas, kad susimokėtų už šildymą, būstą ir dar liktų sveikatos reikmėms. Tada nereikėtų kompensacijų ir pateisinimų, kad jos būtinos.


Sutrikus regai – kantrybės
Dantų protezų šiandien laukti nereikia. Kas kita – klubo ir kelio sąnarių protezavimas. Apie galimybę patekti pas kardiologus nesinori net diskutuoti. Kompensacijos, nesulaukus pastarųjų konsultacijos, akivaizdu, gali būti aktualios taip pat. Dažnam, turinčiam regos sutrikimų, nesuprantama ir akinių lęšių kompensavimo tvarka. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis akinių lęšiai apmokami nustačius, kad geriau reginčios akies aštrumas su visiška korekcija neviršija 0,5 regėjimo aštrumo vienetų. Supratote? Kompensacija už abu akinių lęšius vaikams siekia 40, suaugusiesiems – 80 eurų. Pasitaiko, kad didesnių dioptrijų akinių vienas lęšis kainuoja ir 240–280 eurų be akinių rėmelių ir darbo. Tokiais atvejais akiniai gali kainuoti 600–1 000 ir daugiau eurų. O galimybės kompensacijai gauti gydytojas gali ir neišduoti. Užtat optikos įstaigos pateikia galimybę akinius įsigyti išsimokėtinai.
Pasiteiravus Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos gautas toks atsakymas: „Šiais metais planuojama atlikti akinių lęšių grupavimą ir perskaičiuoti bazines jų kainas. Planuojama atsisakyti grupavimo vaikams ar suaugusiesiems. Akinių lęšius rekomenduojama skirstyti į paprastuosius ir sudėtingesnius. Tikėtina, perskaičiavus bazines akinių lęšių kainas, jos taps labiau konkurencingos ir apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu aktyviau kreipsis į optikas dėl kompensuojamųjų akinių lęšių.“
Beje, Gargždų mieste dėl kompensuojamųjų akinių lęšių, turint gydytojo oftalmologo išrašą, galima kreiptis į optikos įstaigą, esančią Klaipėdos g 37.

Vilma SRĖBALIŪTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių