B. Markauskas: kitų valstybių demokratiją ginanti Ukraina kuo greičiau turi tapti ES nare

Prancūzijoje, Marselyje, vyksta itin svarbus Europos Regionų komiteto biuro posėdis, kuriame dalyvavo merai ir regionų vadovai iš visų Europos Sąjungos valstybių. Be abejonės, svarbiausia susitikimo tema – Rusijos agresija Ukrainoje ir kaip valstybės narės galėtų dar labiau prisidėti prie pagalbos šiai šaliai ir jos žmonėms.

B. Markauskas antras iš dešinės.

Susiduriame su išties beprecedenčiu įvykiu. Rusija be jokios priežasties užpuolė suverenią valstybę,  bombarduoja miestus, taikosi į gyvenamuosius namus, ligonines, žudo civilius gyventojus, vaikus. Nors Baltijos šalys savo Vakarų partnerius ne kartą įspėjo dėl Putino režimo keliamo pavojaus, tinkamai sureaguota tik tuomet, kai Ukrainoje pradėjo žūti nekalti žmonės.

Pasisakydamas Europos aljanso posėdyje aš akcentavau kelis svarbiausius dalykus. Pirmiausia humanitarinę pagalbą Ukrainai. Karo sugriauta infrastruktūra kelia milžiniškusiššūkius. Trūksta vandens, maisto, vaistų, kitų būtinų dalykų. Nuo karo į kitas šalis pabėgo per milijonas ukrainiečių, todėl taip pat būtina užtikrinti saugius koridorius jų evakuacijai. Užtenka deklaracijų, kalbų, būtina imtis realių veiksmų. Vyksta tikras karas, kur žūsta žmonės, naikinama tauta.

Kaip pavyzdį pateikiau Lietuvą. Mūsų pakankamai nedidelės šalies gyventojai vos per pirmąją karo savaitę suaukojo net 10 mln. eurų. Už šiuos pinigus perkama viskas, ko reikia Ukrainai: šarvinės liemenės, vaistai, šalmai, ekipuotė. Kasdien dirba tūkstančiai savanorių, kurie renka, pakuoja ir veža paramą nuo agresoriaus veiksmų kenčiančiai šaliai. Žmonės tūkstančiais registruoja savo butus, kuriuose priima karo pabėgėlius. Tą esu padaręs ir aš. Bet to per maža. Visi ekspertai pabrėžia, kad bombardavimas intensyvės, reiškia daugės aukų, daugės pabėgėlių ir didesnė pagalba bus darreikalingesnė. Todėl mes, kaip Europos sąjunga, turime pradėti dirbti dar greičiau ir efektyviau, o Kremliaus režimui taikyti kuo griežčiausias sankcijas. 

Taip pat kolegoms pabrėžiau ir Ukrainos siekį tapti Europos Sąjungos nare. Šią savaitę Ukrainos prezidentas VolodymyrasZelenskis pasirašė paraišką dėl stojimo į Bendriją. Girdime aiškų norą, kad Ukraina nori būti Europos Sąjungos nare, iš tiesų ji jau tokia yra ir turime kuo greičiau ją priimti. Ne delsti, ne svarstyti ir kalbėti apie tai, o priimti,nes šiuo metu Ukraina savo žmonių krauju gina ne tik savo, bet ir mūsų, Vakarų šalių, demokratiją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių