Beveik pusė milijono eurų – gargždiškio bendrovei
Nuotr. iš asm. albumo: dviejų talentų tandemas – gargždiškis Alesis Novik (dešinėje) ir Andrius Šutas – įsitikinęs, kad ateityje mobilusis telefonas, kompiuteris atpažins ir vartotojo veidą, balsą, tad įprastiems slaptažodžiams gresia išnykimas.
Beveik prieš dešimtmetį Gargždų „Vaivorykštės“ gimnaziją baigęs Alesis Novik gabumais stebina visko mačiusį Londoną. Gargždiškis su dar vienu lietuviu įkūrė bendrovę „AimBrain“ ir žada perversmą kibernetinio saugumo srityje. Du gabūs jaunuoliai jau pritraukė per 480 tūkst. eurų investicijų.
Lemtinga pažintis lėktuve
Į Gargždus tėvų aplankyti grįžęs Alesis mielai sutiko pasidalinti savo sėkmės istorija su „Bangos“ skaitytojais. „Nuo mažų dienų mane traukė tikslieji mokslai – matematika, fizika, informatika. Baigęs „Vaivorykštę“ pasirinkau Vilniaus universitetą, informatiką. Po to vykau į Edinburgą (Škotijos sostinė – aut. past.), kur gilinausi į dirbtinio intelekto magistrantūros studijas. Lietuvoje ši sritis yra labai silpnai išvystyta, o Edinburgas – pati geriausia vieta Europoje dirbtinio intelekto studijoms. Mano lūkesčiai pasiteisino: tai, ką išmokau, dabar tiesiogiai taikau savo darbe“, – pasakojo Alesis. Edinburge jis kopė ir į doktorantūros aukštumas, tačiau jų nepasiekė, nes paprasčiausiai pasikeitė prioritetai.
Alesio gyvenimą kone aukštyn kojomis apvertė lemtinga pažintis lėktuve su dar vienu lietuviu Andriumi Šutu, kuris Edinburgo institute dirbo asistentu. Nusileidus lėktuvui vaikinų bendravimas nenutrūko, priešingai: jie pradėjo intensyviai kurti bendrus ateities planus. Talentų tandemas įkūrė bendrovę „AimBrain“.
Internetiniai slaptažodžiai išnyks?
Lietuvių bendrovė daro biometrinę platformą mobiliems įrenginiams. Alesis juokiasi, kad eiliniams žmonėms paprastai būna sudėtinga paaiškinti, kuo jie verčiasi: „Kitais žodžiais tariant, leidžiame savo klientams įsitikinti, ar jų vartotojai iš tiesų yra tie, kuo prisistato. Tai suprasti mums padeda informacija apie mobiliojo telefono mygtukų spaudymo greitį, stiprumą ir t. t. Ateityje mobilusis telefonas, kompiuteris atpažins ir vartotojo veidą, balsą – dirbame šia linkme. Testuoti balso ir veido kol kas nesame pasiruošę, tačiau elgesį – galime. Vėliau visas šių priemonių kompleksas bus labai veiksmingas, tad yra tikimybė, kad įprasti internetiniai slaptažodžiai visiškai išnyks.“
„AimBrain“ jau dabar pritraukė per 480 tūkst. eurų investicijų. „Atsirado investuotojai, kurie įsigijo mūsų akcijų. Dabar galime 100 proc. koncentruotis į darbą. Mūsų atradimai pravers finansinio aptarnavimo srityje, bankams. Jau esame pasirašę sutartį su vienu iš didžiausių pasaulio bankų Londone, vykdysime pilotinį projektą, kurio metu bus išbandyti mūsų atradimai“, – džiaugėsi Alesis.
Į Tėvynę grįžti neketina
Šiuo metu lietuvių bendrovėje iš viso dirba 5 asmenys. 2 lietuviai, lenkas, anglas ir graikas. „Turime biurą Londone, tačiau mūsų darbo valandos tikrai nėra nuo 8 iki 17 val. Dirbame, kada reikia ir kiek reikia. Mums svarbiausia – rezultatai. Žmonėms, su kuriais dirbame, mokame daugiau negu sau. Mes suinteresuoti, kad įmonė būtų sėkminga, tam reikia pačių talentingiausiųjų, kurie niekada nebūna pigūs. Todėl nėra prasmės taupyti centus, jei vėliau prarasi galimybę gauti milijonus“, – įsitikinęs jaunasis išradėjas.
Gargžduose išaugęs talentas į Tėvynę grįžti neketina. Alesis tvirtina čia nematąs galimybių: rinkos, potencialių klientų. O Londonas yra finansų centras Europoje. „Jei reikėtų vykti ir į JAV, nematau tam kliūčių, „neprisirišu“ prie gyvenamosios vietos, regiu savo ateitį užsienyje“, – atvirai prisipažino pašnekovas.