Bibliobusas rengiamas knygų ir paslaugų kelionei po rajoną
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybai pritarus rajone šiemet pradės kursuoti nauja mobilioji biblioteka. Viešųjų pirkimų konkursas bibliobusui pirkti jau įvyko, dabar vyksta mobiliosios bibliotekos įrengimo darbai. „Banga“ domėjosi Varėnos ir Biržų rajonų savivaldybių viešųjų bibliotekų patirtimi.
Biblioteka ruošiasi ne tik paleisti naują mobilią biblioteką. Nuo Naujųjų metų struktūroje yra kai kurių permainų.
Darbai pradėti
Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktorė Indra Tamašauskienė „Bangą“ informavo, kad Viešųjų pirkimų konkursą bibliobusui įsigyti, kurį skelbė pati viešoji biblioteka, laimėjo MB „Autokonvert“. Sutartis pasirašyta jau praėjusių metų gruodžio 16 d. Mobiliosios bibliotekos kaina – 58 927 Eur su PVM (Taryba buvo patvirtinusi 60 000 Eur). „Prekės kaina apima mikroautobuso kainą, jo pritaikymą bibliotekos ir kitoms paslaugoms teikti, pristatymą pirkėjo nurodytu adresu, garantinį aptarnavimą ir kitus viešojo pirkimo dokumentuose nustatytus reikalavimus“, ‒ komentavo I. Tamašauskienė. Jos teigimu, pagal sutartį mikroautobusas turi būti įrengtas pagal iš anksto suderintą specifikaciją, per 6 mėnesius nuo sutarties pasirašymo. „Mūsų būsimas bibliobusas atrodys labai panašiai kaip ir Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, nes gamintojas tas pats. Yra numatytos dvi visiškai kompiuterizuotos darbo vietos su būtina technine įranga, saugios lentynos knygų fondui. Veiks internetas, bus galimybė naudotis spausdintuvais, kopijuoti ir skenuoti dokumentus. Autobusiukas paaukštintas, patogiai galima dirbti tiek sėdimose vietose, tiek rinktis knygas stovint“, ‒ apie būsimos mobiliosios bibliotekos vidų kalbėjo I. Tamašauskienė. Ji pasakojo, kad su bibliotekos Metodinio skyriaus vedėja Laima Damuliene ir Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Maryte Jacikiene vyko į Varėnos rajoną gyvai apžiūrėti mobiliosios bibliotekos ir esą tai padėjo praktiškai įsivaizduoti, kaip būtent atrodys bibliobusas.
Bus du etatai
Pasak I. Tamašauskienės, preliminariai mobiliosios bibliotekos būtinosioms išlaidoms (kurui, tech. aptarnavimui) yra numatyta 4 000 Eur metams.
Tarybos sprendimu nuo balandžio 1 d. bus skirti 2 nauji etatai: bibliotekininko ir vairuotojo. Mėnesinis atlyginimas – vidutinis skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininko darbo užmokestis, t. y. koeficientas 6‒7,5 (pagal turimą išsilavinimą ir pareigybės lygį). Pavyzdžiui, jei koeficientas būtų nustatytas 7, tai neatskaičius mokesčių mėnesio atlygis – 1 267 Eur. Taip pat gali būti skiriama iki 20 proc. kintamoji dalis, priklausanti nuo darbuotojo veiklos vertinimo ir pasiektų rezultatų. Vairuotojo C kategorijos pareigybei planuojamas atlyginimo koeficientas – 4,5‒5. Reikės, kad turėtų ne mažesnį kaip B kategorijos vairuotojo pažymėjimą.
„Mobilioji biblioteka važiuos pagal iš anksto patvirtintą ir paskelbtą grafiką po visą Klaipėdos rajoną. Komanda pasiruošusi dirbti, kad idėjos įgyvendinimas vyktų sklandžiai. Tai bus papildomas įrankis klientų aptarnavimui. Tai bus mobilus filialas“, ‒ kalbėjo I. Tamašauskienė.
Atspausdina net galimybių pasą
Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius „Bangai“ pasakojo, kad 2019 m. rugpjūtį į rajoną išriedėjusi mobilioji biblioteka buvo priemonė plėsti paslaugas, kad knyga atvažiuotų į tolimiausius kaimelius, tačiau nė vienas rajono viešosios bibliotekos filialas nebuvo uždarytas. Šiuo metu stengiamasi neapsiriboti vien bibliotekinėmis paslaugomis. „Mūsų mobiliojoje bibliotekoje galima ne tik knygą išsirinkti, bet ir naudotis spausdintuvu, internetu, sąskaitas susimokėti“, ‒ pasakojo E. K. Krupovičius. Anot direktoriaus, mobilioji biblioteka šiuo metu yra lyg vienas stambiausių struktūrinių padalinių. Mat sudėjus visų kaimų gyventojus aptarnaujama net per 1 400 skaitytojų. O stambiausias viešosios bibliotekos padalinys aptarnauja mikrorajoną, kuriame yra 1 200 gyventojų. „Tai tikrai labai pasiteisino. Mobiliojoje bibliotekoje dažniau keičiasi knygos – jos naujos ir greitai pasiekia skaitytoją“, ‒ privalumus vardijo E. K. Krupovičius.
Pastebėjus poreikį, kad žmogui nereikėtų specialiai važiuoti, mobilioji biblioteka teikia dokumentų pristatymo rajono Savivaldybės administracijai paslaugą. Taip pat viešoji biblioteka sudarė sutartį su Registrų centru – Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos mobiliojoje bibliotekoje atnešus asmens dokumentą atspausdinamas galimybių pasas.
Taip pat vykdomi įvairūs projektai. Jau pirmaisiais metais pradėti „mobilūs pokalbiai“, kurių tikslas – atvežti įžymių žmonių, menininkų, rašytojų, kurie pabendrautų su skaitytojais. „Mes nesame pririšti: nereikia nei salės, nei elektros – viską turime. Atvažiuojame į miestelio centrą, ypač vasarą, kai geras oras, viską sujungiame, ir jau vyksta susitikimas, žmonės gali bendrauti su vietiniais gyventojais, ‒ apie renginius mobiliojoje bibliotekoje pasakojo E. K. Krupovičius. ‒ Planuojame tęsti šiuos susitikimus, matome poreikį, žmonės domisi ir laukia tokių susitikimų.“
Knygos ir spauda – į namus
Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos pavyzdys kiek kitoks. Viešosios bibliotekos direktorė Vilmantė Vorienė pasakojo, kad uždarius net 4 struktūrinius bibliotekos padalinius nesinorėjo, kad žmonės liktų be knygų, todėl nuspręsta bibliotekos turimu 7 vietų „Opel Vivaro“ tarnybiniu automobiliu pristatyti knygas. „2020 m. buvo bandomasis maršrutų paleidimas. Tikslas – atokiai nuo rajono centrų, seniūnijų, nuo miesto nutolusių kaimų gyventojus aprūpinti knygomis ir spauda“, ‒ pasakojo V. Vorienė. Nors iš pradžių buvo parengti 4 maršrutai, šiuo metu liko tik du – reguliariai kartą per mėnesį jais pravažiuojama. Anot direktorės, kol kas to pakanka. Maršrutui ruošiamasi iš anksto, žmonės turi galimybę susisiekti su mikrorajono bibliotekininku ir užsakyti knygas. Taip pat važiuojama ir į kitus kaimelius, kur niekada nebuvo bibliotekos.
„Atliekame knygnešio funkciją. Praėjusiais metais apgalvojome ir turime maršrutą mieste: negalią turintiems vaikams ir suaugusiesiems, vyresniems nei 75 m. asmenims ar turintiems laikiną nedarbingumą dėl traumos ir negalintiems atvykti į biblioteką pristatome knygas į namus, ‒ apie idėją pasakojo V. Vorienė. ‒ Tai net labiau pasiteisino, nei mobiliosios bibliotekos vykimas į atokesnius kaimelius. Žmonės išsirenka knygas elektroniniame kataloge ar susiskambinę su bibliotekininku. Surenkame užsakymus ir kartą per savaitę mieste išvežiojame.“ Jau paruoštomis knygomis apsikeičiama greitai, neužtrunkant.
Dovanojo geras lentynas
J. Lankučio viešosios bibliotekos direktorė I. Tamašauskienė su „Banga“ pasidalijo džiugia žinia – prekybos centras „Norfa“ padovanojo bibliotekai kokybiškų, tvirtų lentynų knygoms. „Pirmoji lentyna jau penktadienį rado savo vietą centrinėje bibliotekoje. Kitų lentynų laukia bibliotekos filialai“, ‒ džiaugėsi I. Tamašauskienė. Ji minėjo, kad antrame aukšte taip pat trūksta lentynų knygoms. Pavyzdžiui, 3 metrų tvirta lentyna kainuoja apie 1 000 Eur. „Turime daug filialų, laukiančių lentynų, bet nesame pajėgūs visko vienu kartu atnaujinti. Tokia dovana džiugi ir naudinga“, ‒ kalbėjo direktorė I. Tamašauskienė.
Pokyčiai ir struktūroje
Biblioteka ruošiasi ne tik paleisti naują mobilią biblioteką. Nuo Naujųjų metų struktūroje yra kai kurių permainų. Direktorė I. Tamašauskienė informavo, kad Informacijos technologijų ir viešinimo skyriuje į buvusią darbo vietą grąžinta Donata Bijeikė. „Nuo 2016 m. sausio 4 d. Informacinio skyriaus vedėja buvo D. Bijeikė, kuri po dekretinių atostogų turėjo grįžti į savo darbo vietą, tačiau laikinai buvo perkelta į Metodinį skyrių“, ‒ komentavo I. Tamašauskienė. Vedėja dirbusi Živilė Markutė-Armalienė paskirta Informacijos technologijų ir viešinimo skyriaus vedėjos pavaduotoja projektinei ir kultūrinei veiklai. Taip pat direktorė minėjo, kad išanalizavus bibliotekos skyrių darbo specifiką ir darbuotojų darbo turinį keitėsi padalinių ir pareigybių pavadinimai.
„Kalbant apie projektinę veiklą, vyks viskas, kas numatyta veiklos plane – renginiai, tęstiniai ir nauji projektai, kuriamos edukacijos, esu pasirašiusi jau ne vieną bendradarbiavimo sutartį su kitomis bibliotekomis. Taip pat matau, kad reikia skirti didesnį dėmesį darbuotojų motyvacijai ir kvalifikacijai, todėl ieškosiu galimybės ir finansavimo mokymų programoms. Komanda yra puiki, tad esu pasiruošusi ją auginti ir ugdyti.
Artimiausiomis dienomis Savivaldybei pateiksiu 2022 m. bibliotekos veiklos programą“, ‒ „Bangai“ teigė I. Tamašauskienė.
Monika CALZONAITĖ
Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos
archyvo nuotr.