Buhalterijos centralizacijos bijo tik įstaigų vadovai?

Savivaldybių biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos centralizavimo vajus jau yra nušniokštęs kai kuriuose Lietuvos rajonuose. Patirties įvairovė nuo pesimistinių iki optimistinių variantų. Matyt, šis vajus neaplenks ir mūsų rajono įstaigų. Prie šio aktualaus klausimo ketvirtadienį vėl ruošiasi sugrįžti Klaipėdos rajono savivaldybės taryba. Mero B. Markausko nuomone, biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos centralizavimo klausimas yra rengiamas skubotai spaudžiant valdančiajai daugumai.

Kreipėsi atvirais laiškais

Birželio 14 d. rajono biudžetinių įstaigų vadovai bei buhalteriai, išnagrinėję pateiktą buhalterinės apskaitos centralizavimo projekto analizę ir išgirdę informaciją vykusiame nuotoliniame susirinkime, pasigedo viešumo, skaidrumo, reformos efektyvumo pagrįstumo. Konkrečius argumentus dėl numatomos reformos spragų ir poziciją dėl skubotų vietos politikų sprendimų atviruose laiškuose rajono Tarybos nariams, merui išdėstė įstaigų buhalteriai, kultūros ir švietimo įstaigų vadovai. Birželio mėnesio Tarybos posėdyje sprendimas dėl biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos centralizacijos buvo atidėtas, parengtas protokolinis sprendimas, nuspręsta labiau išanalizuoti situaciją.
Rytoj vyksiančiame rajono Tarybos posėdyje vėl bus svarstoma dėl Klaipėdos rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų centralizuoto buhalterinės apskaitos tvarkymo.

Paslaugos pablogėti neturėtų

Praėjusią savaitę vykusiuose rajono Tarybos komitetų posėdžiuose kai kurie politikai sakė, kad abejonės dėl centralizacijos skubotumo dar neišsklaidytos. Frakcijos „Bendra“ narė Loreta Piaulokaitė-Motuzienė siūlė visgi atidėti šį jautrų klausimą ir pabaigti išdiskutuoti iki galo, nes atvirų, argumentuotų diskusijų vis dar trūksta. Anot „Kuriam kartu“ frakcijos nario Viktoro Kuros, jo žiniomis, biudžetinių įstaigų vadovai pasisako prieš reformą. Abejonių turėjo ir Tarybos narys, „valstietis“ Raimundas Daubaris, teigdamas, kad skeptiškai vertina centralizacijos klausimą. Jo nuomone, buhalteriai dirbdami įstaigose pareigas gali atlikti operatyviau ir kokybiškiau nei centralizuotai. Opozicionierius Sigitas Karbauskas kėlė klausimą, kaip įvedus įstaigų centralizaciją pagėrės paslaugos, taip pat prašė paminėti geriausius savivaldybių pavyzdžius, kuriose buhalterija jau centralizuota. Klaipėdos rajono savivaldybės Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vyriausiosios specialistės Jurgitos Rusteikienės teigimu, įstaigų paslaugos pablogėti neturėtų, nes buhalteriai lygiai taip pat apskaičiuos darbo užmokestį įstaigos darbuotojams ar vaikų lankomumo tabelius, o pagėrės tai, kad viskas bus vienoje vietoje. Paminėjo, kad kaip pavyzdžius ėmė Kaišiadorių ir Šiaulių savivaldybių modelius.

Reforma pasitarnaus modernizacijai

Rajono Tarybos Ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininkas Nerijus Galvanauskas tvirtino, kad paslaugų kokybė laikui bėgant tikrai gėrės. „Dalyvavau vieninteliam susitikime su įstaigų buhalteriais – buvo ganėtinai konstruktyvus. Buvo įvardintos tam tikros datos, šnekamasi ir dėl krūvių, kiek funkcinio modelio reikės aptarnauti. Aišku, yra dalis buhalterių, kurie tikrai nepritars šitam sprendimui, turbūt todėl, kad bet kokiai reformai sunku pritarti, keičiasi fizinė darbo vieta ir pan.“, ‒ samprotavo Tarybos narys. Jis esą matantis centralizuotos buhalterijos pliusus. „Tikrai galime suvienodinti apskaitą, padaryti ją lengvesnę atsiskaityti žmogui už viešąsias paslaugas, pavyzdžiui, už darželius, papildomo ugdymo būrelius“, ‒ kalbėjo N. Galvanauskas. Jo nuomone, ateityje žmonės turės programėlę telefone ir galės atsiskaityti už rinkliavą, mokesčius – viskas bus matoma vienoje vietoje. „Kaip tą daryti su 40 biudžetinių įstaigų? Įdiegti visur vienodus modulius, kad viskas sinchronizuotųsi yra žymiai sudėtingiau, negu su vienu apskaitos skyriumi. Aš matau ateityje galimybę suteikti daugiau patogumo žmonėms“, ‒ pasisakė N. Galvanauskas.

Įžvelgė tik emocinius argumentus

Kai kurie Tarybos nariai domėjosi, kokių konkrečių argumentų sulaukta iš įstaigų vadovų. Biudžeto ir ekonomikos skyriaus vyriausioji specialistė J. Rusteikienė, pristatydama komitetuose minėtą klausimą, atsakė, kad konkrečių argumentų esą nesulaukianti, o pastaruoju metu jau kyla techninių klausimų, kaip, pavyzdžiui, reikės perduoti dokumentus. „Aš nelabai galėčiau pasakyti, kokie tie minusai, aš tik matau emocijas vadovų ir konkrečiai įvardintų minusų aš nematau. Į visus klausimus, kas siuntė, bet tai buvo tik iš socialinių įstaigų – aš atsakiau, mes pasiaiškinome, supratome, o kažkokių didelių minusų negaliu įvardinti, nes neišgirdau“, ‒ Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžio metu kalbėjo J. Rusteikienė. Taip pat, jos nuomone, šis klausimas turbūt nebus niekada išdiskutuotas. „Vadovai visada sakys, kad ne. Tai čia jau yra Jūsų, Tarybos narių, apsisprendimas“, ‒ samprotavo specialistė. Ji esą girdinti emocinius argumentus. Mat atlikta įstaigų apklausa, kurioje buvo prašoma įrašyti nuomonę ar net pasiūlyti savo modelį, tačiau sulaukta tik atsakymų necentralizuoti, be konkrečių argumentų. „Bendrose diskusijose išgirdau, kaip vadovai paliks be buhalterių – vienintelis argumentas apibendrinant“, ‒ Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje komentavo J. Rusteikienė.

Skubėjimas – klaidų tėvas

„Projektu norima tiesiog mechaniškai susodinti buhalterius į vieną vietą, nežiūrint, kad bus atleisti visi 64 apskaitos darbuotojai, dirbantys biudžetinėse įstaigose. Galbūt tik maža jų dalis pateks į tas naujas 28 vietas. Nesakome, kad nereikia efektyvinti darbo, tačiau kai tą patį darbą turės atlikti mažiau kaip pusė darbuotojų, nesuprantame tokių skaičiavimų. Tegu niekas nekaltina mūsų politikavimu, nes skelbiame visuomenės nuomonę, su kuria į rajono politikus kreipėsi Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos Klaipėdos rajono skyrius. Nekartosiu argumentų, išsakytų rašte, tačiau priminsiu visiems Tarybos nariams, kad mes privalome dirbti rajono žmonių gerovei. Baigdamas tiesiog pakartosiu patarlę: „Skubėjimas – klaidų tėvas“, – pirmadienį savo feisbuko paskyroje pranešė Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Vaclovas Macijauskas, akcentuodamas, kad rytoj kartu su frakcijos „Bendra“ nare L. Piaulokaite-Motuziene nepritars skubotam klausimo dėl centralizacijos svarstymui Tarybos posėdyje.

Klaipėdos rajono savivaldybės mero B. Markausko nuomone, biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos centralizavimo klausimas yra rengiamas per skubotai ir spaudžiant valdančiajai daugumai: „Vieną kartą šiam projektui aš jau nepritariau ir po ginčų jis buvo atidėtas. Tačiau per mėnesį niekas nepasikeitė ir į šį Tarybos posėdį projektas vėl atkeliauja. Ir, be abejonės, aš jam nepritarsiu. Negalima eiti buldozeriu nepaisant nieko aplinkui. Taip, neklystančių nėra, bet protingi žmonės savo klaidas pripažįsta ir jas taiso. Tikiuosi, kad taip valdantieji šį kartą ir pasielgs.“

Informacija pateikta vienašališkai

Artėjant ketvirtadienio rajono Tarybos posėdžiui Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Arūnas Grimalis liepos 19 d. išplatino Klaipėdos rajono savivaldybės merui Broniui Markauskui, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriui Justui Ruškiui ir Tarybos nariams raštą „Dėl Klaipėdos rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų centralizuotos buhalterinės apskaitos.“ Rašte akcentuojama, kad Klaipėdos rajono tarybos komitetų posėdžiuose, vykusiuose liepos 15 ir 16 d., pateikta informacija dėl centralizuotos buhalterijos yra netiksli ir vienašališkai pateikta.

Atkreipiamas dėmesys, jog centralizuotos buhalterijos minusai ir pliusai jau buvo įvardinti birželio 14 d. švietimo įstaigų vadovų rašte „Dėl Klaipėdos rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų centralizuotos buhalterinės apskaitos.“ Taip pat švietimo įstaigų vadovų (liepos 8 d.) ir buhalterių (liepos 14 d.) pasitarimuose buvo išsakyta nuomonė ir pateikti pasiūlymai dėl centralizuotos buhalterijos. Klaipėdos rajono švietimo įstaigų vadovai rašte akcentuoja, kad projekto rengimo darbo grupėje nėra nė vieno mokyklos vadovo ar buhalterio. Vadovai nesupažindinti su projekto vykdymo etapais ir eiga, funkcijų algoritmu, nėra išspręsti kai kurie svarbūs buhalteriniai procesai (švietimo įstaigų mokinių maitinimas, grynieji pinigai, centralizuoti pirkimai ir kt.). Pabrėžiama, kad centralizavus buhalteriją sulėtėtų visi buhalterinės apskaitos procesai, padidėtų mokyklos vadovo ir administracijos darbuotojų krūvis, o buhalterinė apskaita sudvigubėtų – dalis dokumentų butų įstaigoje, dalis – centralizuotoje buhalterijoje. Kreipimesi į vietos politikus teigiama, kad informacija apie projektą pateikiama pavėluotai ir vadovai nepritaria skubotam centralizuotos buhalterinės apskaitos įgyvendinimui, kuriam nėra tinkamai pasiruošta.

Monika CALZONAITĖ

Biudžetinių įstaigų buhalteriai atviru laišku kreipėsi į Klaipėdos rajono savivaldybės merą, administracijos direktorių, tarybos narius ir buhalterinės apskaitos centralizavimo projekto savininką.

Skelbiamas tekstas nekoreguotas, stilius ir kalba – netaisyta.

2021 m. birželio 14 d. Klaipėdos rajono savivaldybės švietimo buhalterės kreipėsi į merą, tarybą dėl Klaipėdos rajono apskaitos centralizacijos. Iki šiol atsakymas negautas ir klausantis komitetų posėdžių (liepos 15 ir liepos 16 d.) matosi, kad į buhalterių nuomonę visiškai nekreipiama dėmesio. Liepos 14 d. pasitarime, kurį iniciavo pačios buhalterės, aiškiai išsakytos mintys apie nepritarimą centralizacijai (nepasiruošta, netikslinga, neekonomiška,  išgryninus buhalterio pareigybę ir perkėlus į centralizuotą buhalteriją dalis buhalterio darbo liks įstaigoje, kurį reikės atlikti už papildomą atlygį), tačiau sulaukėme tik visiško ignoravimo ir faktų iškraipymo:

  1. Anot projekto vadovės, pasiūlymų nesulaukta. Tai netiesa, nes diskusijų metu pasiūlymų buvo ir ne vienas, be to birželio 14 d. Klaipėdos rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų buhalterių rašte buvo aiškiai išsakyti argumentai dėl centralizacijos trūkumų.
  2. Buhalterės, apsilankiusios Kaišiadorių rajono savivaldybės centralizuotoje buhalterijoje, įsitikino, kad projektas, kokį šiuo metu pristato projekto darbo grupė visiškai neatitinka darbuotojų, ketinančių toliau dirbti buhalteriais, lūkesčių (darbo krūvio mažėjimas, teisė į normalias atostogas, ligą).
  3. Buhalterijos centralizacijos projekte išsakytas argumentas  dėl klaidų sumažėjimo nepagrįstas. Remiantis Kaišiadorių savivaldybės centralizuotos buhalterijos patirtimi, klaidų padvigubėjo dėl informacijos iš įstaigų vėlavimo.
  4. Konkrečių pasiūlymų bei logiškų argumentų, projekto vadovė tiesiog nesiklauso ir atmeta net nesileisdama į diskusijas.

Klaipėdos rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų buhalteriai nepritaria centralizuotos buhalterinės apskaitos įgyvendinimui. Tam nėra tinkamai pasiruošta, neįvertinta įtaka įstaigų veiklai ir tai tik politiniai sprendimai.

Klaipėdos rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų buhalteriai

buhalterijos paslaugos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių